pelkään tulevia pikkujouluja. Viimekerralla tuli töpättyä aika pahasti. En osaa juoda kohtuudella vaan aina vedän perseet. Mulla on 5 kpl pikkujouluja tässä kuussa!!. Haluan jonkun peloitteen etten taas tee mitään typerää. Oma päätös ei riitä siihen että olisin juomatta. Mistä saisin antabusta ja miten mun kantsis toimia?? Neuvokaa mua?
saanko
antabusta?
8555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei kai nyt antabusta kannata ottaa sen takia että menee pikkujouluihin, juo ittensä känniin ja töpeksii, jos muuten alkon käyttö on jotenkin hallinnassa. Jos menet niihin juhliin juot kuitenkin, oli antabus tai ei. Eli parempi ilman. Ja jätä jotkut pikkujoulut väliin, jos et tosiaan osaa olla töpeksimättä.
menet terveyskeskuksen lääkärille tai yksityiselle lääkärille niin takuulla kirjoittavat antabusreseptin, mutta se ei vielä ratkaise ongelmaasi. Antabushan ei vie juomishaluja eikä viinanhimoa Sinulta. Pahinta mitä sinulle voi tapahtua on, että antabuksesta huolimatta otatkin alkoholia ja saat reippaan puoleisen myrkytystilan! Siinä voi jopa henki mennä, mutta sairaalareissu on ainakin luvassa. Ja älä usko niitä, jotka tähän viestiin elvistelevät, että ei se antabus niin vahva aine ole - on se ei kannata kokeilla alkoholin kanssa!
*menet terveyskeskuksen lääkärille tai yksityiselle lääkärille niin takuulla kirjoittavat antabusreseptin, mutta se ei vielä ratkaise ongelmaasi.
Siitä ne ongelmat yleensä alkaa. Saa papereihin diagnoosin: alkoholismi F10.1.
loppuelämän papereissasi,jos haet sairaslomaa
krapulaa arvelevat sen olevan,jätä juhlat väliin.
sitä kukaan tiedä mitä lääkkeitä me popsitaan. Ainoastaan potilas ja hoitava lääkäri tietää sen. Ei edes kuoleman jälkeen saa läheisten epikriisejä luettavaksi. Sairaalasta toiseen siirryttäessä potilastietojen luovutukseen kysytään aina potilaan lupa. Ainoastaan tiedot voi tulla esille kun haet "flunssaan" sairaslomaa tai jos haet jotain "jippii" lääkitystä. Silloin juomaongelma pullahtaa esille, se on lääkärin tehtävä kysyä. Ei mene lekurin piikkiin jos joku syö nälkään unilääkkeitä ja juo ämpärillisen viinaa päälle.
Potilastietosuoja on suomessa kovempi kuin uskottekaan.
Se on vaan itselle sellainen merkkaus papeeihin kun hakee antabusta, että vituiks meni.
lääkkeensä kaukomaista. Esim. thaimaassa monet uni- ja nukahtamislääkkeet ovat reseptivapaita.
Ei aina tarvitse tehdä vaikeimman kautta.
Eihän sinne pakko ole mennä, ja känniltään juuri kukaan ei edes huomaa poissaoloasi.
Turhia remujuhlia joissa aina joku häpäisee itsensä.
Voit hankkia Revia-reseptin.
Antabus ei juomista estä, ja voi tulla sairaalareissu.
Revian kanssa voi ottaa kuppiakin, mutta mielihyvä jää saamatta, ja alkaa lähinnä vain etomaan.