Mua kiinnostais shootfighting todella ja haluaisin tietää että onko täällä ketään joka on harrastanut shootfightingia ja POLTTAA...koska itse valitettavasti poltan, haluaisin tietää että mitenhän treeneissä pärjäisi. Mulla on ihan hyvä kunto, varsinkin lihaskunto koska en ole polttanut säännöllisesti ku vasta 2v.
Ps:Jos aiotte sanoa että lopeta polttaminen,sanokaa jotain muutakin. Tiedän sanomattakin että lopettaminen kannattaa. Mutta se on niin pirun vaikeeta just nyt (älkää kysykö miks just nyt :P)
Ps:Jos aiotte sanoa että lopeta polttaminen,sanokaa jotain muutakin. Tiedän sanomattakin että lopettaminen kannattaa. Mutta se on niin pirun vaikeeta just nyt (älkää kysykö miks just nyt :P)
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä sä siellä pärjäät, tosin matossa vääntäessä tiiät, että ois parempi olla polttamatta.
Ei se mitään, treeni-kaverini polttaa ja on saman kokoinen.. antaapahan vähän tasoitusta, mutta kyllä se on enmmän taidoista, luupäisyydestä, kipukynnyksestä ja psyykkeestä kiinni miten siinä matsissa käy..
Ei muuta, kun mukaan vaan.
T:kauemmin treenannut
Itse poltan kanssa aika paljon. Ei ole ainakaan mua tähän mennessä häirinny. Kyllähän siitä on jonkun verran haittaa esim. hapenottokykyyn.
shootfightingia tai jotain muuta vastaavaa???
Suurimmaksi osaksi subbaria ja vaparia. Myös silloin tällöin judoa.
miks et lopeta poltin itse yli 2 vuotta se on helboa jos haluaa älä ajattele sitä vaiks olis kuin kauhee niksa oo kotona kun niksa käy sietämättömäksi reuhoo/hakkaa säkkiä ja jatkat tota nii 3-4 päivää ja niksa katoaa mul ainaki onnistus
..mutta kun ei ole. Jos olet polttamatta 3-4 päivää ja sen jälkeen ei tee mieli niin oot aika ihme jätkä. Sitäpaitsi ihmiset on yksilöitä. Joillekki se on paljon vaikeempaa kuin toisille. SItä paitsi "oo kotona" ei toimi..mulla on kämppis joka polttaa ni se on vasta vaikeeta ...siinä luonnollisestikkin oot oikeassa että lopettaa kannattais.... ja niinku sanottu tiedän sen itsekkin :(
no voi ny vittu ei se oo vaikeeta kyl niksa häviää koska nikotiini häviää siinä ajassa no okei niksa kestää melkee 5 päivää mut jos haluaa lopettaa nii se ei oo nii vaikeet yritä edes
..on kaikkein helpoin asia tupakkalakossa..nytkin olen ollut kohta 2vko ilman ja mieli tekee aivan helvetisti...se on sitä sosiaalista ja tapariippuvutta. Ja ssiitä on pirun vaikee päästä. Niksat kyllä häviääkin about viikossa mutta voi kun se olisikin niistä kiinni..mut hei täähän ei ole tupakkaklinikka vai mitä :P
Tiedän muutaman kaverin jotka polttaa. Osalla niistä on jonki verran parempi tekniikka ja parempi lihaskunto mut sitten kun aletaan iskujen vaihtoon tosissaan loppuu niiltä kestävyys. Sit kun se vaihe iskee ne ei jaksa enää pitää käsiään ylhäällä. Sen jälkeen alkaakin yhden miehen show. Siis jos polttaa niin pystyy treenaa aivan täysillä tekniikoita ja kontaktia mut lopulta tulee hapenotto kyky vastaan jos joudutaan painamaan pitkään ja hartaasti sata lasissa.
no toi miten jaksaa treenaa "polttaa tai ei", riippuu monesta seikasta.
- millainen ottelu tyyli esim. painottaako nopeutta, voimaa...jne jne
- Osaako hengittää oikein.
- ja tietysti tekniikka.
- ruumiinrakenne
ja onhan noita muitakin, mutta....
No se on totta, ettei tupakka ja urheilu kulje käsi kädessä, mutta se on paskaa, jos joku sanoo ettei shootfightingii pysty treenaa, jos polttaa.
Tokihan voi treenata vaikka polttaa. Hintana voi tosin olla alentunut hapenottokyky ja se, että toisinaan treeneissä joutuu yskimään keuhkonsa pellolle. Tiedän tämän, koska olen itse joskus polttanut. Onneksi jätin sittemmin tuon älyttömän paheen.
Mutta huoleti voit mennä treeneihin. Hauskoja hetkiä Shootfightingin parissa!
Ei ole onneksi tullut vielä vastaan mutta luulenpa että vituttaisi aivan saatanasti jos pitäisi painia tupakalle löyhkäävän ihmisen kanssa.. Sietokyky on kyllä parantunut niistä ajoista jolloin voin pahoin tupakalle haisevien ihmisten läheisyydessä, mutta eipä se vieläkään mukavaa ole..
voihan sitä tollain ajatella myös mutta mä kysylin ihan fyysisten juttujen vuoks... :)
Joo noitten tupakoitsijoiden kanssa painiessa niiden hikiset paidat haisevat paljon pistävämmälle, kuin teidän muiden.