Minulla on välillä tosi pahat pustulat jalkapohjissa ja kun ne kutisevat, on pakko niitä puhkoa, en tiedä onko hyvä juttu, mutta auttaa minulla, ettei enää niin kutise. Mitä te muut teette, puhkotteko vai annatteko olla ?
PPP- pustulat
9
2492
Vastaukset
- on PPP.
Sain hyvän neuvon lääkäriltä.Liuota merisuolavedessä jalkoja tunti.kaks.Sitten huuhtelet hyvin ja rasvaat ne joko saamaasi kortisoninlla tai esim.novalanilla)jo on käytössä)Jos ei ole pyydä respti tulee halvemmaksi.Älä puko niitä saat pakteerin ja moninieltulehduksen-verimyrkytyksen ja joudut sairaalaan.Rasvan puute ne saa kutiamaan.
- aina vaan
rasvaa,lisää rasvaa.
- Tupsu2
Ei auta päivittäinen rasvaaminen,kun pustuloiden kutina tulee "sisätä päin".
Ihon kuivumisesta ja uusiutumisesta joutuvaan
kuivumiseen rasvaaminen kyllä jonkin verran auttaa, mutta ei siihen kutinaan kun pustuloita muodostuu. Välillä desinfioin puhkomisen jälkeen jalkapohjat desinf.aineella, mutta en aina.
Näin olen tehnyt jo 17 vuotta, eikä ole minkäänlaista tulehdusta vielä tullut.
Ja sinulle joka ehdotit tupakoinnin lopetusta:
lopettaisin, jos se taudin poistaisi, mutta sitä se ei tee. Olin 1,5 vuotta polttamatta eikä PPP mihinkään kadonnut ! (nykyään poltan n. 2 savuketta päivässä) - PPP:tä sairastava myös
Tupsu2 kirjoitti:
Ei auta päivittäinen rasvaaminen,kun pustuloiden kutina tulee "sisätä päin".
Ihon kuivumisesta ja uusiutumisesta joutuvaan
kuivumiseen rasvaaminen kyllä jonkin verran auttaa, mutta ei siihen kutinaan kun pustuloita muodostuu. Välillä desinfioin puhkomisen jälkeen jalkapohjat desinf.aineella, mutta en aina.
Näin olen tehnyt jo 17 vuotta, eikä ole minkäänlaista tulehdusta vielä tullut.
Ja sinulle joka ehdotit tupakoinnin lopetusta:
lopettaisin, jos se taudin poistaisi, mutta sitä se ei tee. Olin 1,5 vuotta polttamatta eikä PPP mihinkään kadonnut ! (nykyään poltan n. 2 savuketta päivässä)Olen lukenut netistä myös tutkimustuloksia, jossa todettiin että tupakoinnin lopettamisella ei ole välttämättä mitään apua taudinkulkuun. Joillain potilailla ilmeisesti on vaivat helpottunut, mutta suurella osalla ei mitään.
Minulla on ppp kämmenissä ja toisessa jalassa, ja erityisesti kämmenet ovat ihan hirveässä kunnossa. 2 kynttä on jo irronnut, toinen onneksi kasvoi takaisin jo :((. Nivelet ovat alkaneet jäykistyä ja käsiä särkee jatkuvasti.
No, jos tämä johtuu vain tupakoinnista niin itseäni vaan saan tästä syyttää. Tauti diagnosoitiin minulla 24-vuotiaana vain kahden vuoden polttamisen jälkeen. Nyt olen 31, ja viimeiset 2 vuotta ovat olleet tosi pahoja. Mikään ei ole oikein auttanut. Täytyy ruveta kokeilemaan tuota merisuolaohjetta käsiin :).
- .....
Jos on ihan haitaksi, niin Duoderm auttaa.
- tupakointi
Jos diagnoosi on oikea, olet tupakoiva nainen.
- Cloudberry
Mulla todettiin PPP syksyllä.
On ollut valo hoitoja, jotka tepsi käsiin ihan mukavasti. Kämmenet on suht normaalin näköiset, mutta jalkoihin se ei pahemmin auttanut.
En ole koskaan puhkonut rakkuloita, ajatus ei kuulosta kauhean mukavalta.
Kokoajan käsketään testailemaan uusia rasvoja ja rasvaamaan. Meni hermot, joten en ole rasvaillut juuri ollenkaan. Pahimpina aikoina ja suihkun jälkeen kyllä ja illalla ennen nukkumaan menoa olen laittanut vahvinta kortisoni voidetta.
Sitä psoriasis voidetta jonka nimeä en nyt muista (oisko ollu daivobet tai joku sellainen) ei suositella ihmiselle jolla on PPP koska se lisää pustulointia eli märkä rakkuloita. Jaloissa ei nyt ole vähään aikaan ollut rakkuloita ollenkaan. Ainoa vaan että ihoon tule suuria halkeamia, jotka vaikeuttaa kivun takia kävelemistä.
Ja mitä ihmettä nuo lopeta tupakan poltto jutut???
Aika turha ensimmäinen neuvo... Olisi kiva jakaa kokemuksia ja neuvoja toisten ihmisten kanssa, niin aina jotkut taulapäät ensimmäisenä ja ainoana asiana sanovat että lopeta tupakanpoltto??? Onkohan näillä ihmisillä itsellään PPP:tä? Ei se lopettaminen sairautta poista ja varsinkaan stressiä!- dietillä oleva
Minulla tri Paganon dietti auttoi alkuun (jatkan sitä edelleen). Lisäksi sain muutaman kuukauden valohoitoa. Viime heinäkuussa aloitin Aloe (vera) Propolis- voiteen ja jätin kaikki kortisonit pois. Aloe vera voidetta saa valitettavasti vain kotimyynnistä.
Liika hoitaminenkin innostaa ihoa, sillä psoriasis-alueet uudistuvat muutenkin liian nopeasti.
Suolakylvyt rauhoittavat jalkoja. Kylvyn jälkeen otan ilmakylpyjä ja sitten vasta rasvaan. Silloin kun iho on oikein kuiva laitan yöksi Ceridal Lipogel-voidetta ja jalkoihin putkiharson kaksinkertaisena ja käsiin puuvillahanskat. Kotona pidän vain nilkkasukkia, sillä sukkahousut kuivattavat ihoa ja menevät rikki jalkapohjista. Sukkahousun sisään laitan ensin ohuet puuvillaiset nilkkasukat. Onneksi voi olla aina pitkissä housuissa, joten nämä viritykset eivät näy.
Jalkapohjan pahimmillaan ollessa laitoin siihen kylvyn ja kuivattamisen jälkeen 4 kpl Compeed laastareita. Ne ovat ns. keinoihoja. Laastarit pysyivät jopa viikon paikallaan ja niiden alle kehittyi lähes aina terve iho. Laastari on vain turkasen kallis (3 kpl pakkaus n. 10€), joten se oli pahimman vaiheen hoito. Ja niihin ei saanut edes reseptiä. Käsissä ne eivät pysy, koska käsiä pitää pestä useasti eikä ne ole niin paikallaan kuin jalka, jonka voi vaikka joustinsiteellä teipata tukevaksi. Laastarin laitto vaatii hyvää aikaa, sillä sen täytyy muotoua lämmön vaikutuksesta paikalleen, joten kannattaa laittaa illalla putkiharson alle. Dermosil-laastari ei minulle tuonut samaa tulosta.
Tällaisellä hoidolla ovat n. vuodessa hävinneet kaikki psoriasiläiskät käsistä ja jaloista. Jäljellä on kaksi epämääräistä kynttä, jotka näyttävät hitaasti paranevan ja sitten se "paksuuntunut" jalkapohja. Jalkapohjasta en ole huolissani, sillä parempi paksu nahka kuin verestävä ja kipeä iho.
Mielestäni psoriaatikon pitäisi saada käsi- ja jalkahoitajan hoidot ilmaiseksi kuten diabeetikot. Vältyttäisiin monilta infektioilta ja esim. vaurioituneet kynnet saisivat asianmukaisen hoidon.
Itseltäni otettiin myös allergiakokeita, sillä ilmeisesti allerginen reaktio aktivoi psoriasiksen. Eli kaikki läiskät eivät olleet ppp:tä tai psoriasista, jotka molemmat minulta koepaloissa todettiin. Joitakin läiskiä siis hoidettiin väärin ja siksi ne eivät parantuneet.
Myös se stressitön elämä on tärkeää. Vaikka kaikki sanovat ettei stressiä voi välttää, voi omalta osaltaan poistaa paljon stressitekijöitä. Listaa omat stressiä aiheuttavat asiat paperille ja ala yksitellen vähentää juoksuja tms. Ja rupea nauttimaan itsestäsi, sillä kun olet itsesi kanssa sinut (psoriasis mukaanluettuna) ei ne läiskätkään enää niin kauheasti vaivaa. Ja puhu läheisten kanssa asiasta, yllättävän useasti muut eivät juurikaan välitä ihottumasta, silloin kun he tietävät ettei se tartu. Minä ainakin saan tästä tietoisuudesta positiivista energiaa enkä enää peittele käsiäni. Jollakin on kierot silmät, toisella vinot hampaat, minulla psoriasis. Tulevaisuudessakin, sillä ei se kokonaan poistu.
- kutka kuuma
jos sietämättömästi kutisee.
Mikään muu ei sillähetkellä tuo helpotusta.
Neulalla vaan yksi rakkula kerrallaan, et se ällöttävä kellertävä visva lähtee pois.
Tilalle tulee sit ruskea pilkku, mut eipähän kutise.
Ei oo koskaan tulehtunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753607
- 622694
- 812647
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582418Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1922363Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2622205- 451943
- 441769
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151501EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491418