mikä sinulla on muslimeita vastaan? anna meidän elää niin kuin tahdomme ja vastavuoroisesti me annamme myös sinulle sen mahdollisuuden. emme kaipaa sinun jatkuvasti lietsomaasi vihaa muttei se saa meitä myöskään uskossamme horjumaan. me muslimit olemme näet sitkeää joukkoa, meitä on koeteltu eri tavoin jo satoja vuosia mutta silti meitä on koko ajan enemmän ja enemmän...
jake waits
minä täällä
8313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Älä puhu kaikki muslimien nimessä!
Puhu itsestäsi vain...
ymmärrystä vailla...
Jihad terapia...
Suunnittelee muslimien takaa jotain...
Yksinvaltias!Tuleeko sinusta Suomen kalifi?
yx-ambulanssi sinullekin tyhjä!
JACK WAITS on oikeassa!
Mutta sinä et!
Koska sinulla ei ole oikeus puhua kaikki
muslimien nimessä!
Oletko vähän...?
kuka lienetkin...
> mikä sinulla on muslimeita vastaan?
En lähtisi yleistämään. Olen maininnut muutamia mukavalta tuntuvia muslimeja.
>Anna meidän elää niin kuin tahdomme ja vastavuoroisesti me annamme myös sinulle sen mahdollisuuden.
Jokaisella on uskonnon vapaus. Mutta jos tuo toisille annettu vapaus tuo tullessaan moniavioisuuden, sharian, naisen perintöosuuden puolittamisen ja lopullisen pyrkimyksen jokaisen ihmisen totaaliseen orjuuttamisen Allahin edessä, mielestäni tähän täytyy puuttua HETI_ja_LUJASTI!
>emme kaipaa sinun jatkuvasti lietsomaasi vihaa muttei se saa meitä myöskään uskossamme horjumaan. me muslimit olemme näet sitkeää joukkoa, meitä on koeteltu eri tavoin jo satoja vuosia mutta silti meitä on koko ajan enemmän ja enemmän...
Ymmärrän, että kirjoitukseni ovat herättäneet vihaa sinussa, koska olen koputellut uskosi peruspilareita sekä pyrkinyt saamaan sinut huomaamaan, että ei sinunkaan uskontosi ole täydellinen.
Toisin kuin islam-valtiossa, Suomessa Jake Waits voi elää ja esittää vapaasti omia mielipiteitään, joita voi myös kritisoida vapaasti. Sinulla on aivan varmasti oikeus olla muuttamatta mielipiteitäsi tai olla tarkastamatta asioita, joihin uskot (tällaisia ihmisiä riittää myös syntyperäisissä suomalaisissa). Minä pystyn vain kertomaan oman mielipiteeni. Loppu jää sinun itsesi päätettäväksi.
Pyhä Koraani, suura 7:179
"Heillä on sydämet, joilla he eivät ymmärrä, heillä on silmät, joilla he eivät näe, ja heillä on korvat, joilla he eivät kuule; he ovat karjan kaltaisia, ei, he kulkevat vielä pahemmin harhaan; he ovat välinpitämättömiä".
Kumpaa tuo kuvaa paremmin - minua vai sinua?
Miksi olet niin kiinni islamissa ?Sullahan menee islamiin varmaan yhtä paljon aikaa kuin jos oisit oikein muslimi...Hmmmm ?
Miksi olet niin kiinni islamissa?]
Onko Koraani liima?
Onko tämäkin Jihad...
Koska kirjoitit nimimerkillä "JAKE,VASTAA", niin pakkohan tähän on sitten vastata, vaikka en oikein tiedä mitä vastata. Miksikö olen "kiinni" islamissa?
Hyvä kysymys toisaalta. Ehkäpä olemme niin täysin eri lähtökohdista, ettemme pysty näkemään toistemme motiiveja, vaikka olen omani rehellisesti moneen kertaan jo ilmoittanut (kts. edellinen vastaukseni).
Asia nyt vain on niin, että minä en luota teihin: Islamin_lopullinen_päämäärä on_jokaisen_ihmisen_totaalinen_orjuuttaminen_Allahin tahtoon.
Ja koska Allah poissaolevana on estynyt toimimasta orjapiiskurina, Hänen toimenkuvaansa hoitavat hänestä komentoketjussa seuraavana olevat eli muslimimiehet, mistä seuraa shariaoikeus, mistä seuraa 80 raipaniskua oluenjuonnista sekä kuolema syrjähypystä jne jne...Mielivaltaista vainoa sekä toisia uskontoja kohtaan että myös ei-islamilaisiksi katsottuja muslimiyhteisöjä kohtaan. En millään usko, että Jumalan korkein tahto olisi, että pitää uskoa vain yhteen Jumalaan. Mitä pahaa siinä on käytännössä? Yksi ihminen voi uskoa vaikka Ukko-ylijumalaan ja metsän henkiin, ja silti elää hyvän elämän kunnioittaen luontoa ja toisia ihmisiä ja mikä tärkeintä... tappamatta_yhtään_ihmistä. Yksikään uskonto ei ole onnistunut välttämään sortumista tappamiseen, mutta hyvän uskonnon pääasiallisena tunnusmerkkinä pitäisi olla selvä kanta siihen, että tappaminen on aina väärin. Valitettavasti islam ei täytä tätä tunnusmerkkiä. Päinvastoin, Koraani jopa kehottaa taistelemaan vääräuskoisia vastaan ja lupaa paratiisin pääsyn sodassa kuolleille...Hmmmmm?
>Jokaisella on uskonnon vapaus. Mutta jos tuo toisille annettu vapaus tuo tullessaan moniavioisuuden,
Jake sä olet fiksu kaveri ja varmaan mietit mitä sinä puhut ja kirjoitat. Ollaanko lukemassa eri Koraania. Minä yritän selittää mitä minä luen näistä asioista mitä sinä kirjoitit. Vaikka paljon väärin käännöksiä suomen kielisessä Koraanissa silti sieltä annan esimerkkiä.
Ollaan rehellisiä, voisitko Jake kertoo mulle että monta miestä tässä maassa löytyy koko elämen aikana vaan on ollut ja elänyt yhden naisen kanssa. Jos haluat voit tarkistaa myös vanha ja uusi testamentin. Mitä sanotaan tästä asiasta? Eli Koraani on tuonut raja avioitumiseen. Ja kaikista tarkein on se että moniavioisuus (4) ei ole pakko vaan tilanteen mukaan se on vaan lupa.
Koraani,26:183
http://www.islamopas.com/koraani/026.htm
183. Älkää anastako vääryydellä ihmisten varoja älkääkä levittäkö turmelusta maassa väärillä teoillanne.
Koraani, 4:3-4
http://www.islamopas.com/koraani/004.htm
3. Jos pelkäätte, ett'ette voi menetellä oikeudenmukaisesti orpoja kohtaan, naikaa silloin ne naispuoliset (orpojen joukosta), joista pidätte, kaksi, kolme tai neljä, mutta jos pelkäätte, ett' ette voisi olla tasapuolisia noin useata kohtaan, niin naikaa vain yksi ainoa heistä tai niistä orjattarista, joita omistatte. Tämä on mukavin tapa välttää vääryyttä.
4. Jättäkää suosiolla vaimoillennekin lahjaksi heidän myötäjäisensä , mutta jos he hyvästä tahdostaan luovuttavat teille jotakin takaisin, niin pitäkää se ilomielin hyvänänne.
Näissä suuran jaessa kerrotaan mitä tarkoittaa aviorikos tai olla sukupuoli yhdyntä avion ulkopuolella.
Koranni, 17:32 ; 25:68 ; 61:12
http://www.islamopas.com/koraani/017.htm
32. Älkää harjoittako haureutta, sillä sellainen on rivoa ja huonoa elämää.
68. Samoin ne, jotka eivät rukoile muita jumalia kuin Jumalaa eivätkä syyttömästi ketään tapa, minkä Jumala on kieltänyt, eivätkä antaudu minkäänlaiseen haureuteen. Ken näin tekee, hän on saava synnin palkan.
http://www.islamopas.com/koraani/061.htm
12. Hän antaa teille syntinne anteeksi ja sallii teidän astua puutarhoihin, joiden kautta joet virtaavat, ja ihaniin asuntoihin autuuden puutarhoissa; tämä on ylin autuus.
Ja näissä osissa annetaan ohjeita miten ollaan kaukana siitä rikoksesta
Koraani,24:30,31
Ja näissä jaessa kerrotaan mitä tuottaa se rikos.
Koraani, 24:2,3
Kuten huomaatte Islam ensin selittää mitä se rikos sisältää ja sen jälkeen miten suojautua siitä ja mitä sen rangastus on.
Ja näidän lisäksi minä annan esimerkin omasta mielestäni. Ajatellaan kaksi miestä. Yhdellä on enemmen vaimoa kuin 1 (korkeintaan 4), ja toisella on vain 1.
Otetaan ensin miehen jolla on 1 vaimo. Minä oletan että ainakin tässä maassa enemmistölle olemassa enemmen naisia kuin kotona oleva 1 vaimo. Jos joku väittää toista, ilmoittaka hänellä on paikka mun pään päällä. Jokainen perhen jäsen tietää suurinpiirtein minkä verran rahaa tulee kotiin yhteensä kuukaudessa. Eli menot ja tulot tiedossa. Kun miehellä alkaa toista suhde (en laskee yhden illan juttuja), raha määrä laskee kotiin tulleessa jonkin verran. Koska tyttöystäväkin odottaa syntymäpäivä lahja ja muuta lahjoja ja tarkeinta myös aika pitäisi kuluttaa uuden kanssa. Valehdelu alkaa ja tuotta aikamoinen stressi molemmille. Vaimo alkaa kysälemään mihin hän kuluttaa sitä ajan ja rahan. En vielä puhunut siitä että jos molemmista naisista tulee lapsi tai jos uusi tyttöystävä kanssa naimisissa. Mieti sinä mitä seuraa molemmissa kodissa.
Otetaan toista miestä vaikka 4 vaimoineen. Eli kaikki vaimot tietää ja hyväksynyt siitä että miehellä on 4 vaimoa. Tiedetään minne loppu aika ja rahaa menee myös. Tuleeko saman verran stressi kuin entisessä esimerkki perheessä. Eli viikko jokaisella vaimolla. Jokaisella naisella jää tarpeeksi vapaa aika itselleen. Miten tämä tarkea kun ajatellaan uranaisia myös. Tarvittaessa lapset hoidossa toisten vaimon kotona. Toinen tarkea asia se että yleensä avioerot tulee pahasta riidasta ja nämä riidat yläänsä sattuu naiselle kuuluva erikoispäiviän aikana. Koska silloin naiset ovat härkkämpiä. Tämmösessä päivässä tai riidan jälkeen jos mies häipyisi vähäksi aikaa toisen vaimon luo. Eikö tämäkin vähentäisi avioeroja jonkinverran.
KAIKEN JÄLKEEN KERRON VIELÄ, MONIAVIOISUUS EI OLE PAKKO SE ON VAAN LUPA TILANTEEN MUKAAN ESTEMISEEN RIKOKSIA.
>sharian,
Koraani, 5:48-50 ; 22:67,72 ; 42:13,21 ; 45:18
http://www.islamopas.com/koraani/005.htm
48. Näin Me olemme ilmaissut sinulle (Muhammed) Totuuden kirjan varmentaaksemme edeltäkäyneet kirjoitukset ja säilyttääksemme niiden tarkkuuden; arvostele siis niitä Jumalan ilmoituksen mukaisesti, äläkä seuraa sellaisten alhaisia vaistoja, jotka luopuvat sinulle ilmaistusta totuudesta; kullekin (heimollenne) Me sääsimme omat lakinsa ja tapansa. Jos olisi ollut Jumalan tahto, Hän olisi muovaillut teidät kaikki yhdeksi kansaksi, ellei Hän olisi tahtonut koetella teitä erikseen annetuin totuuksin; sentähden rientäkää kilvan toistenne kanssa hyveiden harjoittamiseen. Kaikkien on teidän palattava Jumalan eteen, ja Hän kyllä antaa teille lopullisen selvyyden siitä, mistä olitte erimielisiä.
49. Siten on sinun (Muhammed) arvosteltava heitä sen mukaan kuin Jumala on ilmoittanut, äläkä seuraa heidän alhaisia viettejään, vaan ole heidän suhteensa varuillasi, etteivät he viettelisi sinua pois osastakaan niitä totuuksia, jotka Jumala on sinulle ilmoittanut. Mutta jos he uskostaan luopuvat, tiedä silloin, että Jumala aikoo rangaista heitä jostakin heidän vääryydestänsä; totisesti ovat monet kansasta lainrikkojia.
50. Pimeyden päivien lakiako he sitten takaisin kaipaavat? Kuka muu kuin Jumala on parempi tuomari niille, jotka ovat uskossaan varmoja.
Eli kuten huomaat Sharia on kokonaan Koraanin sisältö. Jos et hyväksyy sharian silloin et hyväksyy Koraanin. Jos et puhu tulkinnasta, kutsun sut miettimiseen lisää.
>naisen perintöosuuden puolittamisen
http://www.islamopas.com/koraani/sisallys.htm
Koraani, 4:7,8,11,12,32,33,127
3:195
Näiden jakeiden lukemisen jälkeen jos vielä jotakin epäselvä, OTA KYNÄ JA PAPERI JAKE! ALOITETAAN LASKELMAN.
Esim. Perinnöksi perhellä on kaiken jälkeen 60 € jaettavaksi. Oletetaan että perhellä on vain 1 poika ja 1 tyttö. Lain mukaan pojalla 40 €, tytölle 20 € jaetaan. Oletetaan että nämä ovat aikuis ikäisiä lapsia. Kun tyttö menee naimisiin tytön ei tarvii kuluttaa yhdeen rahaa naimisiin menon takia ja lisäksi saa rahaa tai sen arvosta jotakin mitä sovitaan tuleva aviomiehen kanssa. Koko elämen aikana hänen ei tarvii kuluttaa rahaa syömiseen, vatetukseen ja muihin menoihiin. Eli hän ei kuluttanut sen alkupäräisen rahan kunnes hän ei halua kuluttaa sen oman tahdon mukaan. Vaikka voi ryhtyä yrittäjäksi tai kouluttaa itsensä.
Pojalla oli 40 €. Kun hän menee naimisiin, hänen pitäisi maksaa mehir tulevalle vaimollensa mitä sovitaan, esim. 5 €. Vaikka 5-6 € menee kuluihiin naimisiin menossa. Päivittäiset kulut lisäätään myös menoihin. Sitten jos hänen sisko eroa sitten pojan pitäisi elättää siskonsa muut perhen jäsenen mukaan, kunnes hän menee naimisiin uudestaan. Eli loppu ja lopuksi pojalle ei jäänyt vähemmen raha ja tytölle lisännyt. Nämä laskelmat ihan karkeasti tehty.
MITÄ TÄSSÄ SINÄ ET YMMÄRRÄ. Älä ajattele niin että otat vaan perinnön puolittamiseen ja jätet miten niitä käytetään ja kuka maksaa kaikki kulut.
Tässä on ne jaet joka käsittele mitä pojan tulee maksamaan tulevalle vaimollensa.
MEHIR 2:237 ; 4:4,20,21
ja lopullisen pyrkimyksen jokaisen ihmisen totaaliseen orjuuttamisen Allahin edessä, mielestäni tähän täytyy puuttua HETI_ja_LUJASTI!
Kumpi on parempi Jake olla orja toisella ihmiselle tai omalle Luojalle?
Eikö nykyään monet on rahan orjia?
Insan nicin yaratil- Koraani, 15:99 ; 51:56,57 ;67:2 ;72:16,17
Koraani, 2:256
23:105-116
3:182
>että ei sinunkaan uskontosi ole täydellinen.
Mitä vika siinä on? Jos luulet olevasi ja tieteväsi paremmin, lue alle olevat jaet ja kirjoita sinä itse yksi suura mitä on paremmin kuin Koraanissa. Jos sanot että Islam ei ole täydellinen, sano sitten mitä on täydellinen. Jos Luoja ei olisi täydellinen mitän kaikki galaksit jaksaisi näin täydellisesti.
Koraani, 2:23,24 ; 10:37,38 ; 17:88,89
http://www.islamopas.com/koraani/sisallys.htm
http://www.islamopas.com/koraani/002.htm
23. jos epäilette sitä, mitä Me ilmoitamme palvelijallemme (Muhammedille), niin aikaansaakaa tämän kaltainen kirjoitus ja kutsukaa Jumalan vertaisia todistajia, jos tahdotte pysyä totuudessa;
24. mutta jollette tee niin - ja sitä ette koskaan voi tehdä silloin kavahtakaa tulta, joka on valmistettu uskottomille ja jonka polttoaineena ovat ihmiset ja kivet.
Löytyykö parempaa mitä Luoja valitsee?
Koraani, 5:3