Uusi hiiri

Kertokaas joku, mikä ois paras hiirulainen ja mistä sen voisi nopeimmin ja halvemmin tilata ja joka ois helppo asentaa, Vai tarviiko uutta hiirtä asentaa, muuta kuin johto reikään vaan. Tai kantsisko ostaa langaton. rullahiiren mä ainaskin haluan. Tään vanhan kans alkaa mennä hermot. Vai voisko sen korjata. Sitä pitää niin kovasti napsauttaa ja monta kertaa, ennenkuin se toimii.
Onko sama minkälaisen uuden ostan, Siis että passaako sama hiiri joka koneeseen.
4237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aivan sama minkä ostat niin kaikki toimii.

Äänestä
  • Omakohtaisesti vaihdoin muutama vuosi sitten Logitech:in pallottomaan USB-hiireen. Oli ilo huomata kuinka kevyt ja tarkka hiiri oli vaikka pallo puuttikin. Oli suuri mielipaha kun piti siirtyä käyttämään uudelleen pallohiirtä.

    Suosittelisin unohtamaan pallolliset hiiret ja panostamaan pallottomaan hiireen. Ainakin käyttämmäni hiiri tunnistui WinMe:ssä ja XP:ssä ongelmitta ja toimivat kunnolla käyttiksen omilla ajureilla.

    Äänestä

Tämä on vain minun mielipiteeni ja eri mieltä saa olla... langaton optinen hiiri on minun kokemusten mukaan hyvä valinta (Logitech langaton optinen hiiri on kokemusten pohjana). Jos budjetti on tiukka, ensin "unohdettavien" listalla on langattomuus - samalla nimittäin kannattaa hankkia akkuparistot ja laturi, siis paristot maksaa myös jotain ja toiseksi saattaa joskus tulla sekin tilanne eteen ettei varaparistoja ole muistanut hankkia ajoissa.

Tavallinen hiiri ei vaadi asentamista, kunhan vain tökkää oikeaan liittimeen niin toimii :). Usb-hiirelle todennäköisimmin on pakko asentaa ajurit mutta mitenkään vaikea homma se ei ole. Toinen ongelma usb:ssä on ettei se toimi kaikissa käyttöjärjestelmissä (esim dos tai WinNT) mutta ainakin Logitechin usb-hiiressä oli sovitin myös tavalliseen ps2-porttiin.

Rullahiiri on tosiaankin vähimmäisvaatimus, eikä sellainen perusmalli edes maksa paljon - jonkinlainen muistikuva on että alle 10 e halvimmat. Omani tilasin http://www.verkkokauppa.com ista mutta eiköhän niitä löydy joka lähtöön kaikista tietokonetarvikkeita myyvistä liikkeistä. Toimitus nettikaupoista kestää yleensä pari päivää, joskus on jopa seuraavan päivänä paketti tullut perille.

Korjatakin voi, ehkäpä siinä on vain jokin kosketuspinta hapettunut - ruuvit irti ja rapsuttelemaan... melko yksinkertaisia kapistuksia ne on eli kyllä sen uskaltaa avata mutta mikäli kysymyksessä on kaksinappinen perusmalli, ei kannata ihmeemmin miettiä ostaako uuden vai ei...

Äänestä
  • Logitech MX 700, niin ei tarvitse miettiä onko varapattereita, kun hiiren akut voi ladata suoraan omassa telineessään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumpelo kirjoitti:

Kertokaas joku, mikä ois paras hiirulainen ja mistä sen voisi nopeimmin ja halvemmin tilata ja joka ois helppo asentaa, Vai tarviiko uutta hiirtä asentaa, muuta kuin johto reikään vaan. Tai kantsisko ostaa langaton. rullahiiren mä ainaskin haluan. Tään vanhan kans alkaa mennä hermot. Vai voisko sen korjata. Sitä pitää niin kovasti napsauttaa ja monta kertaa, ennenkuin se toimii.
Onko sama minkälaisen uuden ostan, Siis että passaako sama hiiri joka koneeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu