rattijuopumus, kansakunnan ongelma

Mietin tässä kuinka rattijuopumusta saataisiin vähenemään.

Jos kyse on törkeästä rattijuopumuksesta, ajoneuvo tai sen arvo tulisi tuomita valtiolle menetetyksi.

Yksi psygolooginen ajatus tuli mieleen. Jos puhallusratsiassa tulos on nollaa(O), saisit printin puhallustuloksesta muistoksi, että ajoit selvin päin. Olisiko tässä ideaa ?
6329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olen ajellut silloin tällöin enemmän tai vähemmän kännissä vuodesta -59.
Uskallan väittää, ettei kukaan ole ollut vaarassa liikenteessä rattijuopotteluni takia.
Pahin tilanne oli, kun vastaantulija käänsi minun kaistalleni sumuisena aamuna lähtiessään ohittamaan kuorma-autoa. Onneksi oli tilaa ja ehdin väistää, vaikka taisi olla parin promillen känni silloinkin.
Viimeiset 15 vuotta olen ollut rattijuoppo noin 2-3 kertaa viikossa. Täällä on alaraja 0,2 promillea, ja kun joka aamu on holistinkin ollut mentävä töihin, niin eihän sitä millään ole aamuksi selvinnyt, jos on illalla ottanut puolikin pulloa kossua. Ihmeellisintä on, että minulla on vieläkin A BE CE- kortti, ollut jo 46 vuotta.
Saan kyllä pitääkkin sen, kun eläkeläisellä on aikaa ootella, että viinahöyryt haihtuu.

Äänestä
  • pian maksakirroosin ja lähdet täältä helv...

    Äänestä

  • saat mahdol. kirjoitti:

    pian maksakirroosin ja lähdet täältä helv...

    tavataan. Miten muuten ärähdyksesi sopii aloitukseen?
    Piti käsitellä rattijuoppoutta,eller?

    Äänestä

mitä sillä lapulla tekisi. Ehdotan luonnon säästämistä turhia lappuja välttämällä.

Puhaltamaan olen joutunut muistaakseni 2 kertaa ja 0-lapulla en mitään tekisi.

Itselleni olisi yllätys jos puhallustulos olisi muuta.

Tavallaan rattijuoppoutta on vaikea vähentää. Osa voi ajaa kerran elämässä tyylillä tai maalla missä ei taksia ehkä helposti saa, mutta he eivät ole ongelma. Ongelmatapaukset taas ajavat riippumatta seurauksista.

Autojen puhalluslukot ovat ainoa oikea este.

Äänestä

Jos rattijuopumus vähenisi Suomessa olennaisesti, poliisin kävisivät tarpeettomiksi ja virkoja jouduttasiin vähentämään.

Rattijuomus ilmiönä työllistää valtavasti poliisia ja luo työtilasuuksia.

Äänestä

samoin kuin muidenkin yhteiskunnallisten ongelmien todellinen syy en ihmisten; ja ennen kaikkea vastunkantajien henkinen avuttomuus.

Tämä pätee presidentistä alkaen kaikkiin poliittisiin vastuunkantajiin ynnä oikeusviranomaisiin. Alkaen passipoliisista ylempiin oikeusviranomaisiin asti. Kirkkoa ja kirkkoherroja unohtamatta.

Yhtenä henkisen näivetystaudin osoituksena on mm. alkolukkojen suunnittelu autoihin. Avuttomuudessaan kun muuhun eivä pysty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietteitä kirjoitti:

Mietin tässä kuinka rattijuopumusta saataisiin vähenemään.

Jos kyse on törkeästä rattijuopumuksesta, ajoneuvo tai sen arvo tulisi tuomita valtiolle menetetyksi.

Yksi psygolooginen ajatus tuli mieleen. Jos puhallusratsiassa tulos on nollaa(O), saisit printin puhallustuloksesta muistoksi, että ajoit selvin päin. Olisiko tässä ideaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu