joulu tulee ja ostokset suurenevat.moni tulee taas kokemäelle joulun- ja uudenvuodenviettoon.kuka muistaa meitä mökkiläisiä. no ainakin huittislaiset ruokakauppiaat tarjoten kunnon alennuksia jouluostoksista.ulkopaikkakuntalaisten ostot kokemäellä on aikamoinen potti,jonka luulisi kinnostavan. kauppiaat ja kuppiloiden pitäjät pitävät kokouksia joulua varten pitkin syksyä ja luulisi siinä joukossa syntyvän jotain kongreettista annettavaa ja ideaa.herätkää ennenkuin on myöhäistä.
mökkiläisten muistaminen
sivukyläläinen
4471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ymmärsinköhän nyt oikein, että Huittislaiset kauppiaat siis tarjoavat näitä alennuksia vain mökkiläisille..?
että kesäasukkaat määräilevät paikkakunnan hintoja. Jos halpaa haette niin US-dollari on alhaalla, menkää NYkiin ostoksille, ja ostakaa mökki Tahoe-järveltä.
Kyllä paikallistenkin täytyy pärjätä
Eli naapuripaikkakunnalla mökkeilevänä vain kiinnostaa miten Kokemäellä on hoidettu mökkiläisten jätehuolto?
On hoidettu ihan hyvin tuolla missä minun mökkini on. Kaupunki ei kyllä ole asian eteen tehnyt mitään. Onneksi kaikki maksaa kiitettävästi roskalaskun tiemaksun yhteydessä. Kaupunkihan on pessyt kädet tässä asiassa ei ota kantaa siihen että jokaisen pitäisi jäte huolto hoitaa , mutta kun ei vakiasukkaatkaan kaikki hoida roskahuoltoaan. Pieni ajelu maaseudulla riittää asian toteamiseen. Jätehuolto kun on tullut pakolliseksi muualla mutta ei Kokemäellä.