Mejeri

millanen tulevaisuus valion mejerillä?
Joisain kaupungeis on lekalla laottu mejereitä lyttyyn ja keskitetty isompiin keskittymiin.
Miten siis käy haapaveen mejerille piemmällä aikavälillä. Liitetäänkö siihen muitten mejereitten toimintoja, vai lyyänkö sekin lekalla lyttyyn?

Ja misä sitte on se mejeri, johon sitte haapaveen mejerin toiminta siirretään.
Toivottavasti saamme pitää mejerin, ettei sitä lyyä lekalla lakoon!
7345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ei siis mejeri, vaan meijeri. Huomaatko näiden välillä mitään eroa. Voipi olla, että sulla on luki-häiriö, mutta selvennykseksi kirjoitan mejeri ja meijeri sanat alekkain, niin huomaat, että ne ovat eripituiset

mejeri
meijeri

Huomasitko, että tuo oikein kirjoitettu on pidempi?
ja siinä on siis kaksi i-kirjainta.
Eli muistisääntönä sinulle, meijeri-sanassa kaikkia muita kirjaimia on 1kpl, mutta e ja i esiintyvät kahdesti.
No ehkä sua voi haitata tää mun pilkun viilaaminen. Olen vain joissain asioissa liian tarkka.

Äänestä
  • On ollut muki kourassa koko illan!

    Äänestä

  • muki-häiriö! kirjoitti:

    On ollut muki kourassa koko illan!

    sentään... kuka teini viitti tollaasest nostaa meluu... montako ii:tä on pi...pelissä? sano pikku-jorkki-ku munia sorkki

    Äänestä

  • vitjat kirjoitti:

    sentään... kuka teini viitti tollaasest nostaa meluu... montako ii:tä on pi...pelissä? sano pikku-jorkki-ku munia sorkki

    Siinä on kaksi. etkö sinä sen verran osaa laskea?

    Äänestä

  • muki-häiriö! kirjoitti:

    On ollut muki kourassa koko illan!

    Muki-häiriöstä on sillä tavalla helppo päästä irti, että irroittaa vain kätensä mukista, niin häiriö jää siihen. Monilla on viikonloppuna mieletön muki-häiriö. Eivät tajua olla tarttumatta mukiin..

    Äänestä

  • että kumpi meijeri oli se oikea mejeri.Emännällä on kaks meijeriä , onko niistä kumpikin vääriä mejereitä.Sitäpaitsi ne on vierekkäin ei alekkain, mutta tietenkin silloin ovat alekkain jos hän makovaapi kylettäin , vai kuuluuko sanoa kyljyksittäin. Ja nekin on eripituiset , ainakin silmämääräisesti, meinaan ne meijerit. Toinen on pitempi kun toinen , kumpiko, riippuu siitä mistä päin katsoo ja kuka katsoo. Niitä , meinaan , mejereitä on kaksi, yksin kummallakin puolella, siis kehoa, niitä juustoloita. En viitsi nyt laitta niistä kuvia nyt tänne alekkain , enkä päällekkäinkäänkään.Sua ei varmaan haittaa tämä vinoilu, mutta olen joissakin asioissa tosi leveäperseinen. Hyvää joulua ja lahjoja sulle.

    Äänestä

  • selvennätköskös kirjoitti:

    että kumpi meijeri oli se oikea mejeri.Emännällä on kaks meijeriä , onko niistä kumpikin vääriä mejereitä.Sitäpaitsi ne on vierekkäin ei alekkain, mutta tietenkin silloin ovat alekkain jos hän makovaapi kylettäin , vai kuuluuko sanoa kyljyksittäin. Ja nekin on eripituiset , ainakin silmämääräisesti, meinaan ne meijerit. Toinen on pitempi kun toinen , kumpiko, riippuu siitä mistä päin katsoo ja kuka katsoo. Niitä , meinaan , mejereitä on kaksi, yksin kummallakin puolella, siis kehoa, niitä juustoloita. En viitsi nyt laitta niistä kuvia nyt tänne alekkain , enkä päällekkäinkäänkään.Sua ei varmaan haittaa tämä vinoilu, mutta olen joissakin asioissa tosi leveäperseinen. Hyvää joulua ja lahjoja sulle.

    kans mejerit tai meijerit tuol jalakovälis, miten kuki tykkää sanoo. vasuri on hiukka isompi vaa ei politikoija sen enempiä. tuotto ei oo suuri, muuan tippa per poksaus, kerta päivässä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valion mejeri kirjoitti:

millanen tulevaisuus valion mejerillä?
Joisain kaupungeis on lekalla laottu mejereitä lyttyyn ja keskitetty isompiin keskittymiin.
Miten siis käy haapaveen mejerille piemmällä aikavälillä. Liitetäänkö siihen muitten mejereitten toimintoja, vai lyyänkö sekin lekalla lyttyyn?

Ja misä sitte on se mejeri, johon sitte haapaveen mejerin toiminta siirretään.
Toivottavasti saamme pitää mejerin, ettei sitä lyyä lekalla lakoon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu