Veneen jääkaappi sanoi itsensä irti. Vakavassa harkinnassa (kustannus syistä) hankkia 12V kylmälaukku. Onko kokemuksia mitä ei pitäisi missään tapauksessa ostaa ja mikä on koettu hyväksi. Meluisuus, virrankulutus jne. Juhannuksena oli Elektroluxin laukku lainassa ja se piti ainekin sellaista tikitystä itsekseen, että yöksi se piti siirtää lämpimään kesäyöhön. Euromarketissa oli mikälie laukku n.65eur. Hobby Hallista akkuvahdilla varustettu 115eur. Hupiakku on.
Kylmälaukun
ostaja
91894
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eräässä lehdessä tutkittiin tavalliset kylmälaukut - kalliita ja hienoja, MUTTA mukana ollut 'tavallinen' halpa styrox-laukku, joka päihitti mennen-tullen kaikki muut testin laukut.
PS. Peltier-elementti on hyötysuhteeltaan tavattoman HUONO.
Tarvitset melkoisen arsenaalin niitä "hupiakkuja" jos aiot pitempään olla ilman maasähköä ja kylmennellä elintarvikkeesi ja virvokkeesi akkukäyttöisellä kylmäboxilla.
Ovat melkoisia virtasyöppöjä, verrattuna termostaatilla varustettuun jääkaappiin.
niitä hupiakkuja kasapäin. Minulla on vain yksi ja kun jääkaappi imaisee sen tyhjäksi, niin laitan koneen 1/2-tunniksi- tunniksi käyntiin ja taas riittää virtaa. -Tosin tätä ei voida tehdä kaikissa satamissa, joten (kiinteä) aurinkopaneeli on ollut harkinnassa.
Tämä riippuu hyvin paljon jääkaapin tai kylmälaukun mallista ja asennuksesta. Nuo halvat peltier-systeemit vievät jatkuvasti 4A, joten se isokin hupiakku on vuorokaudessa tyhjä. Hyvä kompressorilla varustettu kaappi, arkku tai laukku vie keskimäärin alle 1 A, jolloin aurinkopaneelistakin alkaa olla iloa.
Tärkeää on hyvä eristys ja syntyvän lämmön poisvienti (mereen tai hyvä ilmanvaihto). Jos nämä on kunnossa, peltierilläkin pääsee melko hyvään tulokseen.
Jossain (5?)1995 Vene-lehdessä oli iso juttu/testi kylmävehkeistä.
Lisäakun hankinta tullee edullisemmaksi, kuin aurinkopaneelien asentaminen? Ja kun joka satamassa ei ole mahdollista moottorin tyhjäkäyntiä harrastaa, eikö toisen hupiakun hankkiminen ole silloin helpompi ratkaisu?
itse olen ainakin ollut tyytyväinen Coolmaticin kompressorikäyttöiseen laukkuun, esim. Marineasta ~500€
Electroluxin kylmälaukku on hyvä, joka toimii kaasulla, 12voltilla ja verkkovirralla.
Retkikaasupatruuna ei kestä kun vajaan vuorokauden, mutta jos ostaa erillisen alentajan ja laittaa oikean kaasupullon tulee paljon halvemmaksikin.
2 kg pullolla toimii n, 10 vuorokautta. Pysyy tosi kylmänä eikä sammu kovassakaan tuulessa.
Huonojakin puolia on, hinta yli 300€.
Minulla on juuri Electroluxin kaasu 12V verkkovirta-aparaatti, joskin jotain vanhempaa, ei enää myynnissä olevaa mallia. Kokemukset ovat olleet sen suuntaisia, että kaapin saa kyllä käymään kaasulla satamassa, mutta kun lähtee ajamaan niin kaappi aika pian aina sammuu. Joskus sammuu itsestään myös satamassa.
Kaappi saa kaasunsa isosta komposiittipullosta kiinteää kupariputkistoa pitkin (samassa putkistossa ovat kiinni myös liesi ja sisätilan lämmitin). Se on asennettu aika ilmavasti salongin pöydän alle puoliksi lattiaan upotettuna niin, että ainakaan hapensaanti ei voi olla uhattuna eikä ilmanottoaukkoon tule minkäänlaista tuulta, joka voisi liekin sammuttaa. "Savupiippu" on puolentoista tuuman alumiininen "kurkkutorvi", pituus jotain alle metrin, ja sen poistoaukko on veneen ulkolaidassa aivan partaan tuntumassa. Voiko olla niin, että poistoaukkoon osuva tuuli sammuttaa kaapin? Kaapin kaasupuoli on huollettu Helsingissä Kaasuvalo Oy:ssä vuosi sitten ja heidän mukaansa toimii normaalisti.
Voi olla tuulenkin syytä tuo sammuminen mutta onko varmaa, ettei siinä joku automatiikka siirrä sitä sähkölle. Koneen käydessähän sitä olisi tarjolla. Joku lehti kirjoitteli taannoin kohdanneensa ongelman tyhjentyneen akun muodossa kun kaappi oli siirtynyt sähkölle jossakin tilanteessa.