Tietääkö kukaan että missä tehdään...Uusi Corolla 1,4 diesel.
Onko Japani vai jossain keski euroopassa.
Onko Japani vai jossain keski euroopassa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tehdään Japanissa. Itse moottori saattaa kuitenkin olla Ranskassa valmistettu koska Toyotalla on siellä moottoritehdas jossa tehdään tuota 1,4 dieseliä, en tiedä valmistetaanko moottoria myös Japanissa.
Huhuja Corolla Sedanin tuotannon siirtymisestä Etelä-Afrikkaan on myös ollut liikkeellä, mutta ainakin toistaiseksi tulevat siis Japanista.
Uuden Corollan diesel- ja bensakoneet tulevat Puolasta. Näin minulle kertoi Toyota-myyjä Auto-Jalosella (Espoo). Vakuutti kyllä että laadunvarmistus on yhtä tiukka kuin Japanissa.
1,4 litraista dieselmoottoria kyllä valmistetaan nimenomaan Ranskassa.
Puolassa valmistetaan 2,0 ja 2,2 litraiset dieselit. Ainoa bensiinimoottori jota Puolassa valmistetaan on 1,0 litrainen kolmesylinterinen. Lisäksi Puolassa valmistetaan käsivaihteistoja ja MMT-vaihteistoja.
Auto-Jalosen myyjä puhui siis satuja tai sitten teillä oli kommunikaatiokatkos.
Asian voi tarkistaa Puolan tehtaiden nettisivuilta.
http://www.toyotapl.com/jelcz-laskowice/index.php?cat=434
http://www.toyotapl.com/walbrzych/index.php?cat=434
Konee tehdään Puolassa! Minulle sanoi näin Espoon Auto-Jalosen myyjä Lasse Sivunen, ehkä hän nyt Toyota-myyjänä tietää asian?
Turha mainita kaverin nimeä koska nyt hänen pomo sai ehkä tietää kaverin puhuneen omiaan.
Kuten todettua Puolan tehtaiden kotisivuilla lukee mitä moottoreita valmistetaan ja joukossa ei ole 1,4 litran dieseliä. Sen sijaan Toyota Europen sivuilla lukee Ranskassa olevasta moottoritehtaasta: "The engine assembly unit was created in April 2002 and is assembling 1,3 litre petrol and 1,4 litre diesel."
Komponenteista en tiedä, ne kun tulevat eri puolilta maailmaa, mutta Corolla sedan kasataan Japanissa.
Aivan hyvin siis voi olla että esim. kokonainen moottori tehdään vaikkapa Euroopassa ja laivataan sitten Japaniin.
Joka tapauksessa tuo 1.4 D4D on kerännyt pelkkää kiitosta testeissä ja vaikuttaa muutenkin olevan käyttövarma moottori, siitä ei ole näkynyt kyllä mitään probleemia.
....Puolassa. Itse hämmennyin kovasti kun Auto-jalosen (Espoo) toyota-myyjä kertoi että uuden Corollan diesel- ja bensakoneet tehdään Puolassa. Myyjä kyllä vakuutti että yhtä laadukkaita nuo koneet ovat kuin aidosti japanissa tehdyt. Mene ja tiedä.
ranskisten suunitteleman koneen, joka laitetaan japanissa autoon kiinni.siinä sinulle kaksi asiaa mitä tyoton omistajat väittää autoissa huonoiksi
1,4 diesel ja mitaan vikaa ei ole koko aikana autossa ollut. Mitaan takuukorjauksia ei ole tarvinnut tehda nyt ajettu 102 tkm.
Ajovalo polttimot vaihdoin n. 65tkm kohdalla.
Oljya kuluu 0,3-0,4 litraa / 15tkm. elikka lisayksia ei tarvitse tehda.
Keskikulutus on ollut 4,65 l/100km tankatuista litroista, ja sama ajotietokoneesta laskettuna (4,64).
Koneen alavaanto alkoi parantua huomattavasti n. 10 tkm jalkeen aluksi piti kierroksia olla vahintaan 1600, nyt vetaa jo 1200 r/m tasanopeudella. Kiihdytyksissa tietenkin pitaa olla enempi, mutta normaali ajossa voi isompaa pykalaa silmaan laitaa n. 1800 r/min kohdalla. Kiihdytyksissa voi vetaa sitten korkeammalle.
Kaupunki kulutus on ilahduttavan pieni helsinki-espoo keha1 ruuhkissakin menee alle 5 l/100km moottoritiella 130km/h n. 5,3-5,4. Maantiella paasee alle 4.0 litran. 80 alueella.
osaa moottorin tehdä.Eikös niin toyota väki.Ranskalainen suunnittelee ja toteuttaa, jo rupeaa toyotakin kulkemaan.Kun antaisivat vielä ranskalaisten tehdä alustankin, saataisiin toyotakin tälle vuosi-tuhannelle
koske mihinkään kojeeseen, joka liittyy sähköön.
pikkudiesel, kun kulutus on noinkin pientä? autossahan on lisälämmitin vakiona, ainakin uudessa. onko tietoa, onko siinä jotain automatiikkaa, vai käytetäänkö ainoastaan katkaisijasta?