Millaista on demokratiata? Jos saanen kysyä. Onko se niin sanottu kansandemoratia sitä vai onko pohjoismaat harrastaneet satavuotta sitä todellista demokratiaa.
Saanenko täydellisen selostuksen minkä lainen on kommunistinen yhteiskunta?
Pääsis pois tästä epätietoisuudesta!
baden & B-mies
8
249
Vastaukset
- B-mies
Kiitos arvostuksesta. Korpikommunisti ei ole herra, mutta helvatan hyvä pienipalkkainen työmies. Elämänkokemusta omaavassa nokassani tuntuu kysymyksiesi jättämää tietynlaista tarkoitushakuista palaneenkäryä.
Toisaalta huolestuttaa "nimettömyyden" takaa heijastuva suhteellisuustajun rajallisuus. Jos luet kysymyksesi uudelleen huomaat, että haluat vastaukseksi yli puoli maailmaa ja se ei hyväntahtoisuudestani huolimatta onnistu ihan yhdeltä istumalta.
Ehkä alkuun on hyvä, että itse mietiskelet, erittelet, tarkennat kysymyksiäsi. Asioiden prosessointi ja analysointi saattaa johtaa jo sinällään eteenpäin kohti ongelman ydintä, ja voi myös huomata, että mitä lähemmäsi asiassa pääsee sitä enemmän syntyy uusia kysymyksiä ja varsinainen asia paljastuu ulkokuortaan paljon sisällökkäämmäksi asiaksi...Kannustukseni..- Beetta-mies
Haethan todella ja tarkoituksella samhan malhin ko vanhapiika.
Niin siinä kävi. He eivät kohdanneet. - texkiller
yksinkertaisena työmiehenä, joka ei ole koskaan mitään teorioita lukenut eikä tule lukemaan niin minä en ole oikein koskaan saanut selvää tuommoisesta käsitteesta kuin "kansandemokratia". se on minulle, kuten varmaan suurimmalle osalle suomen kansasta, vähän samanlainen juttu kuin kuulleessaan sanan SKP, että rupeaa tuolla takaraivossa semmoiset himmeät punaiset varoitusvalot vilkkua. meikäläinen yhdistää sen kansandemokratian aina poliisivaltioon, piikkilangoin aidattuihin rajoihin, kärsivään harmaaseen kansaan, urkkimiseen ja täysin absurdeihin sotilas/siviiliparaateihin, joissa maailman rauhantahtoisimpia ohjuksia kuskataan pitkin toreja ja helvetinmoinen kansanjoukko muodostaa jotain sirppi- ja vasarakuvioita ja nivuksensa reväyttävät kiväärikomppaniat marssivat kuin viimöistä päivää...
sinä voisit, kun hallitset tuollaisen neutraalin otteen kirjoitustaitoon, kertoa meille, että mitä se kansandemokratia on tai ainakin pitäisi olla. että miksi se on parempi kuin tämmöinen meidän näkökulmasta oikea demokratia. vaikka pätkinä vaan. ei tässä kukaan palstaa lue kuin piru raamattua.
ja sekin kiinnostaa, että oliko sinun mielestäsi neuvostoliiton ja itäblokin romahtaminen hyvä vai huono asia. ihan pätkinä tuokin niin pystyt pätkän kerrallansa sen hyvin perustelemaankin.
ja sen verran vielä, että texkiller ei ollut sitten keskustelun aloittaja. joku kuitenkin muuten alkaa rääppimään, että kirjoitan täällä nikittömänä... - korpiseutua
höpö höpö.
on se vaan somaa olla täällä pohojanmaalla. äsken kauhavan pojat lenteli pimeällä taivaalla. lieneekö siellä vomikin joskus kaarrellut taivaan sinessä.
mitä ny tuohon suhteellisuuden rajattomuutteen tulee.. niin ei mulla mitään rajoja siinä ole. entä itselläsi? kommunisti pyörii siinä ja siinä oman oppi napansa ympärillä. ymmärtämättä maailman kulusta yhtään mitään.
siinä se komu oppikin kiikkuu kuin jurvalaises kiikus! korpiseutua kirjoitti:
höpö höpö.
on se vaan somaa olla täällä pohojanmaalla. äsken kauhavan pojat lenteli pimeällä taivaalla. lieneekö siellä vomikin joskus kaarrellut taivaan sinessä.
mitä ny tuohon suhteellisuuden rajattomuutteen tulee.. niin ei mulla mitään rajoja siinä ole. entä itselläsi? kommunisti pyörii siinä ja siinä oman oppi napansa ympärillä. ymmärtämättä maailman kulusta yhtään mitään.
siinä se komu oppikin kiikkuu kuin jurvalaises kiikus!Kyllä siellä lenettiin myös pakolliset yölennot, lähinnä laskuharjoitukset 1954 ! Silloin siellä oli nurmikenttä,ja myrskylyhdyt"kiitotietä" rajaamassa.
Mihinä se kauhavalaase maalima sitte loppuu :)?- korpiseutua
vom kirjoitti:
Kyllä siellä lenettiin myös pakolliset yölennot, lähinnä laskuharjoitukset 1954 ! Silloin siellä oli nurmikenttä,ja myrskylyhdyt"kiitotietä" rajaamassa.
Mihinä se kauhavalaase maalima sitte loppuu :)?oliko teillä jo käytös sellaaset ruottalaaset saabit vai oliko ne kotikutoisia pyryjä? oli kait viimojakin. henki kulta niissä oli varmaan hiukarvan varassa.
- turhia
Ole aivan otettu. Koska kyseessä on sinulla mahdollisuus tuoda esille kommunismin hyviä puolia.
Koska te vaikenette - , oletan notta niitä ei olekkaan
Jeesuksellekkin löytyy todistajia, muttei komunismille. Olette luultavasti heikoilla pohjilla korpiseutua kirjoitti:
oliko teillä jo käytös sellaaset ruottalaaset saabit vai oliko ne kotikutoisia pyryjä? oli kait viimojakin. henki kulta niissä oli varmaan hiukarvan varassa.
Stiegliz ja Viima,olivat alkeiskoneina ja Pyry niiden jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2364115Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t472857Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401820- 1071738
Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991711Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161559Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e521530- 151470
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1731447Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251252