Miten te saatte voimia ryhtyä tekemään asioita?
Minulle ompelukoneen esiin ottaminenkin tuntuu ylivoimaisen vaikealta. Istun vaan tietokoneen ääressä ja mietin niitä kaikkia asioita, jotka varsinkin näin joulun alla ovat tekemättöminä kasautuneet. En tajua miten saan kaikki ne tehtyä, kun en jaksa välillä edes vaihtaa yöpaitaa päiväksi pois.
Minulle ompelukoneen esiin ottaminenkin tuntuu ylivoimaisen vaikealta. Istun vaan tietokoneen ääressä ja mietin niitä kaikkia asioita, jotka varsinkin näin joulun alla ovat tekemättöminä kasautuneet. En tajua miten saan kaikki ne tehtyä, kun en jaksa välillä edes vaihtaa yöpaitaa päiväksi pois.
Vastaukset 6
Vanhimmat
välillä yöpaitaa vaihtaa vaatteisiin! Kovin on raskasta. Mutta suomalaisella sisulla ja jääräpäisyydellä kävin tänään aamulla kaupassa, vaikka jalat lonksuivatkin ihan sekaisin. Onneksi en kaatunut! Välillä saan kotonakin ollessani sisunpuuskia ja vaikkapa tiskaan kattilat ;)
Tsemppiä sinulle! Koetetaan jaksaa. Tilasin tänään yksityiseltä neurolta ajan, kun Mäntytie ei vastaa huutoon.
Olen aiemminkin lukenut kirjoituksiasi ja vaikutat ihanalta ja fiksulta ihmiseltä. :) Tsemppiä sullekin!
Minäkin olen kiroillut Mäntytien kanssa, mutta oma rahatilanteeni ei anna myöten mennä yksityiselle. Toivottavasti sinä saat kuitenkin avun sieltä!
Oikein hyvää joulunodotusta!
ps. Huh, siivosin juuri koko keittiön!! - Yöpaidassa tosin... ;-D
Minä olen paljon huonompi; nukkunut koko päivän!Mitään en jaksa tehdä, mutta haaveilen paremmasta huomisesta ;) Kaikki positiiviset uutiset auttavat eteenpäin, niin kuin oma siivousprojektisi ;) Hain minäkin sentään kynttelitköt kellarista mieheni kanssa, niin että nyt ollaan jouluvaloissa! Minä käytän veronpalautusrahani siihen yksityiseen neuroon, ei minullakaan ole mahdollisuutta jatkuvasti ysksityisellä käydä.
Kiitos viestistäsi, ja Hyvää Joulunodotusta sinullekin!
Kerro sitten yksityisen neurologin käynnin mietteet ja etenkin hänen näkemyksensä lääkityksesi suhteen.
Utelias kohtalotoveri
on päiviä jolloin en jaksa mitään
tai nyt en siis saa tehdä mitään
ja se tympii.
Miksi siis pitäisi nähdä itsensä
eteen niin vaivaa, kun ulos ei voi mennä ?
Ottaa päästä, kun liikkua ei voi
kuten ennen je menoja olisi ja
etenkin haluja.
Joulukoristeet puuttuvat jne....
Tylsää....
Sauvatar! Onhan tässä vielä aikaa hakea joulukoristeet ennen Joulua! Itse aattelin ottaa ihan lunkisti, kunhan aaton ruokatouhut saa hoidettua. Tietty, meillä ei olekaan lapsia, joille ne koristeet ja muut joulumeiningit merkitsevät eniten ;)
Mutta tosiaankin Sauvatar, nyt lepäilet kun on lepäilyn aika ja sitten kun "menetyttää" menet ;))) Onko sinun tilanteesi kääntynyt huonommaksi? Välillä kerroit käyväsi sauvakävelyllä joka aamu, ja kuntosalilla? Niinhän minäkin viime tammikuussa vielä jaksoin 1,5 tunnin sauvakävelyreissuja, nyt ei puhettakaan.
Juu, kyllästyin niin tuohon "lääkesahailuun", että päätin mennä yksityiselle. Viimeksi kun kävin Mäntytiellä Lamictalia alettiin purkaa, koska se ei selvästikään sovi minulle. Mutta, mikä hulluinta, Keppraa oli aiemmin vähennetty 2x1000 asteelle, nyt sitä taas nostettiin! Lihas- ja niveljäykkyys ovat palanneet. Ja sitä paitsi, olen jo miltei kaksi vuotta syönyt Keppraa, mutta aurat ja kohtaukset eivät pysy poissa. Tunnen itseni ihan heitteillejätetyksi.
Palaan astialle kunhan olen siellä yksityisellä käynyt.
Oikein paljon voimia jouluhommiin! Ja tietty kaikkeen muuhunkin ;)