koneen verkkoyhteydet-kohdassa herjaa ettei kantoalueella ole langattomia verkkoja, vaikka tukiasema on seinässä ja sen virta ja adsl-valot palaa. myös koneen asetuksissa palomuuri ym asetukset näyttävät, että myös langaton yhteys sallitaan...onko vika koneen asetuksissa? tukiasemassa? taloyhtiön laajakaistassa?minussa???:D
wlanin asennus ei onnistu
missä vika?
5971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
todennäköisin.
Kait luit tukiaseman käsikirjasta että asetukset
täytyy laittaa kohdalleen langallisella yhteydellä?
ku ei ole ohjekirjaa. ja langallinen yhteys toimii normaalisti, no problem!
..jos koneesa on wlan- adapteri, ja sen kytkin päällä, niin yhteyden pitäisi toimia, mikäli kantoalueella todella on jokin langaton tukiasema. Tällöin tukiaseman pitäisi myös löytyä. Langallista yhteyttä ei silloin pitäisi tarvita koneen ja wlan -verkon tukiaseman väliseen yhteyteen.
Toisinaan kannettavan koneen yhteys paranee kokeiltaessa esim. ikkunalaudalla tai muusta suunnasta, josta tukiaseman signaalin pitäisi olla saatavissa.
.. ja muut fyysiset näköesteet koneen ja tukiaseman välissä haittaavat melko usein yhteyden täydellistä toimivuutta.Paras yhteyden varmistaja langattomassa yhteydessä onkin suora näköyhteys koneen ja tukiaseman välillä, vaikkei sellaisen puuttuminen useinkaan estä yhteyttä kokonaan, joskin se voi hidastua tai vaihtelevassa määrin pätkiä.
Onhan sinulla wlan-modeemi? Sitä et kertonut...