Eli tällä hetkellä minulla on integroitu 6-kanava ääni MSI MS-648 MAX emolevyssä ja olen ajatellut hankkia tuollaisia n.70e creativen 5.1 kaiutinsarjaa. Eli kun käytän konettani normaalissa pelikäytössä ja jonkin verran kuuntelen musiikkia niin kannattaisiko ostaa esim. SB live! 5.1 halpiskortti vai satsata esim. hieman kalliimpiin Audigy kortteihin? Vai kannattaisiko uutta äänikorttia edes hankkia?
äänikorttiasiaa
kapu
3262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nykyinen integroitu äänipiirisi on
täysin riittävä, ja bonuksena
koneesi toimii nopeammin kuin
käytettäessä PCI-väyläistä äänikorttia.
Soundblasterit, niin Live,
kuin Audigykin, syövät
laskentatehoa yllättävän paljon.
Itselläni alunperin integroitu paskakortti, joka rätisi älyttömästi 5.1 surroundien kanssa. Vaihdoin Audigy 2, kone toimii vakiosti ja nyt kelpaa musaakin popittaa.
Ainakin integroitujen näytönohjainten kohdalla tilanne on aivan päinvastainen. Integroidut käyttävät ulkopuolista muistia ja kortit omaansa.
Makuasia on sitten mitä pitää riittävän hyvänä äänenä, hankin muutama kuukausi sitten Philips Acoustic Edgen ja ääni parani melkoisesti. Ainoana puutteena tuossa olen huomannut optisten liitäntöjen puutteen.