ajovalo

kaliberisti

Tietääkö kukaan kuinka paljon pitää purkaa Caliberia että pääsee ajovalopolttimon vaihtamaan?

4

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KRK

      lueppa noita aikaisempia viestejä, jonnin verran alempana.Löytyy ohjeet

      • vaihtoon

        on ainakin kolme tapaa,mutta mikään niistä ei ole kovin helppo.alun perin kun auto tuli markkinoille niin huolto vaihtoi lampun puskurin kautta,eli puskuri pois ja sitä kautta.sen jälkeen keksivät sisälokasuojan kautta,elikä pyörät ääri asentoon ja sisälokasuojan pari ruuvia auki ja sieltä.osa vaihtaa konepeliin kautta elikä normaalisti,mutta sieltäkin joutuu purkamaan joitakin osia pois ja on tosi ahtaat paikat.on näkynyt jo muutamia dötsiä toinen valo pimeänä.


    • tein

      Itse tein niinkuin täällä jo taidettiin mainitakin, eli konehuoneesta repsikan puolelta nestesäiliöt irti ja vähän sivuun. Kuskin puolelta sulake- ja relekoppa irti ja sivuun.

      Sitten ne kumiset suojukset umpioitten takaa irti, metallivipu auki (se joka painaa polttimon paikalleen) ja sitten polttimo irti johdoista.

      Ekalla kertaa ei herkku homma, mutta nyt kerran sen tehneenä ei enää niin paha rasti toiste kun on käytännössä kopeloinut paikat läpi.

      • yesyes tee se itse

        Voitko kertoa miten monta ja missä sijaitsee ruuvit jotka pitää sulake- ja relekopasta irroittaa jotta pääsee käsiksi polttimoon? Mulla on palanut myös
        parkkivalosta lamppu, joten hoitunee samalla avauksella sekin?

        Mitään johtoja ei liene tarvitse irroittaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4665
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2800
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe