kissa-allergiako

PUNASILMÄ JA KUTISEE V..

Hei.. olisiko täällä ketään ,jolla olis kokemusta kissa.allergiasta ,kun silmäni ovat turvoksissa ja punaiset ympäriltä ja kuiva ihoinen ja kamala kutina päällänsä... kissa on ollut poissa viikon ja oireet ovat vielä näin kamalat.. lääkärissa en ole käynyt ,koska minulla on allergialääke ja silmä tipat .. olisiko syytä sittenkin mennä lääkäriin?????epätoivoinen ole ,siksi et hoitajat sanovat ,ettei mitään voida tehdä muutako oottaa et kissanpölyt on tuuletettu pois.joopa ja et lääkehoito minulla on jo tipat ja Xyzal ja voiko tota lääkettä ottaa aamuin illoin.???onko mahdollista et 4kk vanha kisu voi aiheuttaa tälläset oireet..jos näin on niin miksi en ole allerkisoinut sekarotuisille kissoilleni,jotka olen antanut pois vuosi sitten ja pois annettu tämä pentu on puoliksi angoraa..

1

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omark

      Allergia ei kehity heti, vaan altistuksen myötä. Olet altistunut kissalle aiemmin, ja nyt saat hankalia oireita. Henkilökohtaisesti uskon (ilman mitään teoriatietoa), että allergiaoireet voivat vaihdella eläinyksilökohtaisesti.

      Olen aika pahasti allerginen kissoille. Kaneja minulla on ollut useita. Aina uuden kaniyksilön kohdalla sain jotain lievähköjä oireita, mutta totuin kaniin ajan myötä. En suosittelisi kuitenkaan ketään ottamaan eläimiä, jos allergiaa on. Lemmikistä luopuminen on vaikeaa, etenkin jos uutta kotia ei löydy, vaan on vietävä piikille. Ja omalla terveydellä leikkiminen voi olla kohtalokasta. Jos saa oikein vaikeita hengitysoireita, niin se voi koitua kohtalokkaakaksi! Asmakohtaukseen voi yhä edelleen kuolla.

      Jos et voi elää kodissasi ilman allergiaoireita, niin toki sinulla on oikeus mennä lääkäriin, sanoivatpa hoiturit mitä tahansa! Oletko kokeillut kysyä neuvoa esim. allergia- ja astmaliitosta (http://www.allergia.com/)?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5389
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2052
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1494
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      109
      1321
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      104
      1316
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1107
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      28
      1093
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1020
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe