rotallani on kaikista jaloista lähtenyt karvaa...niissä on isot kaljut kohdat...kuulin että se johtuisi stressistä.Johtuuko se siitä?Ja sitten että miten sitä voisi hoitaa,siis sitä stressiä?
Rottani myös aivastavat aika paljon. Ovatko ne saaneet nuhan??onko se vaarallinen?Auttaisiko häki siirtäminen lämpimämpään paikkaan???
Kiitos!!
Rottani myös aivastavat aika paljon. Ovatko ne saaneet nuhan??onko se vaarallinen?Auttaisiko häki siirtäminen lämpimämpään paikkaan???
Kiitos!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
nuha tietää varmaan hengenlähtöä, varustaudu syöttämään ne jollekin kissalle, se ei saane tartunttaa elävistä rotista
aikaa sun rotille
joo oli taas kivoja vastauksia!!!
vaan, ei sitä yhdeltä illalta ihan kauheesti voi odottaa
Rotallasi on stressiä jostain, koeta selvittää että mistä.Tuo käytös on ns. parturointia joka on myös periytyvää eikä tällaisia yksilöitä tulisi käyttää jalostukseen.
Pieni aivastelu on ihan normaalia tähän aikaan vuodesta mutta sijoita häkki paikkaan jossa ei vedä.
Anna rotillesi myös vitamiineja jotka vahvistavat vastustuskykyä.
Flunssaan on myös hyvä kotilääke.
Kiehauta 2dl vettä, laita veteen 1tl hunajaa ja purista valkosipulinkynsi.Anna jäähtyä ja siivilöi.
Laita juomapulloon ja tarjoile rotille.Toimii =)