palsta, mutta milnulla on onkelmia äitini kanssa. Olen 32 vuotias mies ja haluaisin jo vähän omaakin elämää. Olen löytänyt harrasteeksi lukupiirin jossa on lisäksi ihan mielenkiintoisia vastakkaisen sukupuolen edustajiakin, varsinkin yksi Pirkko. Mutta äiti ei tahtoisi päästää minua millään kirkonkylälle yksin ja varsinkaan yökylään meno ei tule kysymykseen koska hän ei uskalla nukkua yksin (olemme isäni muuton jälkeen nukkuneet yhdessä parisängyssä) Miten saisin kerrottua hänelle että olen jo aikuinen mies ja haluaisin omaakin aikaa välillä.
En tiedä
onko tämä oikea
3271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
oliko kovinkin hauskaa vääntää tuota tekstiä? Eipä ollut ihmeellinen pakina.
varmaan.. Mutta jos nyt ihan tosi tilanne tälläinen, niin ei muuta, ku härkää sarvista! Ja äkkiä pois sieltä äidin sängystä! Aina paras on totuus. Kerrot rauhallisesti, että sinusta tämä tilanne ei ole enää miellyttävä, että sinusta äidin olisi etsittävä itselle oma harrastus tai jotain ja sinun aika muuttaa omaan asuntoon. että pidät kyllä edelleen äidistäsi ja käyt usein kylässä jne.Ja puhu päättäväisesti, älä epäröi.
Miten saisit kerrottua...kokeilepa niin, että aukaiset suusi ja alat puhumaan. Niin me ihmiset saamme kerrottua asiamme.
Varmista kuitenkin, että uskallat ja osaat liikkua yksin toisten ihmisten keskellä.