te teette koska haluatte arvostusta muilta ja muut teetttää työt teillä koska olette niin siinä uskossa että työllä tekemällä olette hyviä ihmisiä, ettekö näe että teitä vain kusetetaan ja sitten kehutaan, saatte siitä kiksinne mitä haitte ja jatkatte niiden kehujen takia, samalla kun kehujat vetää itse löysemmin. ;)
teitä kusetetaan, teidät on kasvatettu sellaisiksi vanhempienne typeryyden takia. herätkää typerykset.
ei elämä ole työn tekoa.
ei elämällä ole mitään tekoa rahan kanssa, itse otin loparit ja en ole tippaakaan katunut, päin vastoin, aloin pitää työtätekeviä täysinä idiootteina.
teitä kusetetaan, teidät on kasvatettu sellaisiksi vanhempienne typeryyden takia. herätkää typerykset.
ei elämä ole työn tekoa.
ei elämällä ole mitään tekoa rahan kanssa, itse otin loparit ja en ole tippaakaan katunut, päin vastoin, aloin pitää työtätekeviä täysinä idiootteina.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen samalla kannalla. Ymmärsin jo yläasteen loppuvaiheissa, että ei ole mitään järkeä tehdä töitä. Päätin jo silloin, että en tuu aikuisena tekeen töitä, enkä ole tehnyt, enkä tule tekemäänkään. Paljon hauskempaa viettää vapaa-aikaansa ilman suurempia aikarajoitteita. Yläasteen jälkeen kaikki opiskelut mitä olen suorittanut, olen suorittanut vain siksi, että olen halunnut oppia asioita, en siksi, että saisin hyvän ammatin tai palkan. :-) Toki tietyllä varauksella pidän sitä, että jos satun jostain omasta harrastuksesta saada ammatin, ei sitä koskaan tiedä ;-)
mutta mistäs mä saan rahaa ruokaani jos en tee töitä?
Kyllä Siperia opettaa. Työtä tehdään, kun on pakkoa. "Leipänsä on ihmisen ansaittava otsa hiessä", taisi olla Kainin kohtalo. Ajattele, jos kaikki ajattelisivat, kuten sinä. Jos kukaan ei tekisi työtä, miten Sinun kävisi - mistä tulisi raha sinulle elämiseen? Tai sitten sulla täytyy olla ne typerät vanhemmat, jotka sinua auttava, sillä työttömyyskorvaus on minimaalinen. Useimmat työt ovat tylsiä, eikä arvostusta saa kanssaihmisltä, mutta silti niitä tehdään uupumiseen asti. Vanhemmilla on elatusvelvollisuus ja se panee tekemään työtä; ajatteletko, että vanhempasi ovat idiootteja?