mulle tarjottu helmsman 23 oon aikeissa ostaa pienehkön purren olisko tosta mihinkään minkälaiset mahikset yksinpurjehdukseen kyseessä vuosimallia 87
onks tietoo
ostaisko
4754
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
riippuvat omasta osaamisestasi ja siitä mistä ja minne aiot purjehtia. Itämerta kauemmas ei hyvä, kun kerran tuollaisia kyselet.
Tuolla veneellä ei voi mitenkään purjehtia yksin, se on mahdotonta. Aivan mahdotonta. Hyvä kysymys!!!
Eihän tuollaisella ole muuta mahdollisuutta kuin purjehtia yksin vai oletko kuullut kenestäkään vapaaehtoisesta gastista?
Purjehtijat ei ole keskimäärin tuolla älyllisellä tasolla kuin edellä vastanneet. Yleisesti ottaen purjehdus on täyspäisten ja mukavien ihmisten antoisa harrastus. Rohkeasti mukaan.
Helmsman 23 on varmasti hyvin sopiva maltilliseen purjehdusharrastuksen aloittamiseen. Soveltuu hyvin yksinpurjehdukseen, mutta ota alkuun kaveri mukaan ja vältä kovempia kelejä. Jatko helpottuu kovasti jos saa neuvoja ja tekee edes osan jutuista alusta lähtien oikein... Eli toivottavaa olisi, että kaverilla olisi purjehduskokemusta, ellei sitten itsellä ole. Kirjatiedoillakin pääsee kyllä alkuun ja miksei kantapään kauttakin. Viimeinen oppimismethodi saattaa hiukan maksaa ja olla hitain.
Aloitusveneen tärkeimpiä ominaisuuksia on se, että sen saa kaupaksi sitten kun tulee isompaanvaihdon aika (tai jos käy ilmi, että purjehdus "ei oo mun juttu"). Siihen menee n. 2 vuotta. Helmsman 23 on melko yleinen malli ja veikkaisin, että sen myyminen seuraavalle "aloittelijalle" on helpohkoa. Mitä harvinaisempi malli sen vaikeampi löytää ostaja.