Sori kirjoitusvirheistä kun pikaisesti tämänkin joudun kirjoittamaan. Anyway, kuten moni on jo varmaankin huomannut, niin Palloliitto on käynnistänyt valmentajahaun. Täällä vähän lisää asiantuntevia mielipiteitä:
http://futisforum2.org/index.php?topic=40639.0
http://futisforum2.org/index.php?topic=40490.0
http://futisforum2.org/index.php?topic=41251.0
http://futisforum2.org/index.php?topic=41236.0
Jotkut lähteet kertovat hyvin selkeästi siitä, että Hämäläinen on jo tehnyt Teuvo Holopaisen kanssa Palloliiton johdossa sen verran vakavia virheitä, että budjetti ei välttämättä enää riitä riittävän taitavan valmentajan hankkimiseen. Kuitenkin ulkomainen valmentaja on varmin keino välttää katastrofi, sillä kotimaiset valmentajat ovat jokaisen asiantuntijan mukaan valmennustaidoiltaan hyvin puutteellisia. Voisikin vain kuvitella, miltä pelaajistammekin tuntuisi jos jokin kansainvälisesti mitattuna asiaansa lähes täysin osaamaton valmentaja, kuten Keith Armstrong, pääsisi Palloliiton rahapulan vuoksi luotsaamaan maajoukkuetta. Onkin spekuloitu, että tuollasessa tapauksessa jotkut lopettaisivat maajoukkueuransa kokonaan.
Nyt voi vain kysyä, kuka ottaa vastuun. Pekka "Hämis" Hämäläinen on monen mielestä tuhonnut suomalaista jalkapalloa jo riittävän monta vuotta. Mies olisi siis savustettava pois mahdollisimman pian, eivätkä ikävätkään keinot olisi täysin poissuljettuja kunhan vain lakia ei rikota. Moni jalkapallofani on jo antanut epäluottamuslauseensa Hämäläisen toimille ja voi vain miettiä, mitä miehelle saattaa pahimmassa tapauksessa käydä jos jotkut kannattajatahot saavat Hämäläisestä lopullisesti tarpeeksi.
Monen mielestä Hämäläinen on jo nyt "nulikka, jonka käsissä rahat eivät kauan säily" ja Teuvo Holopaisesta, joka monen lehden artikkelien mukaan oli osasyyllisenä Palloliiton budjetin, on kuultu yllättävän korkealta tasoltakin jokseenkin samankaltaisia mielipiteitä.
Jos kaikki tai edes osa syytöksistä pitää paikkansa, niin kysyn vain, kuinka kauan näiden poikien, eli Pekka Hämäläisen ja Teuvo Holopaisen, annetaan vielä olla korkeassa asemassa (puheenjohtaja & pääsihteeri) niinkin merkittävässä puljussa kuin Palloliitossa? Hämiksestä ja "Teukasta" kun ei ole tähän mennessä saanut mistään lehdestä lukea keneltäkään asiantuntijalta muita kuin kielteisiä mielipiteitä. Rahantuhlaaja-Teukkakin haukuttiin tuossa jokin aika sitten alimpaan maanrakoon, muttei mies ole tietääkseni asiaa taaskaan julkisesti kommentoinut ja mitä Teukan taannoista budjetin menettämistä koskeviin vastaväitteisiin tulee, niin jokseenkin heikkoja olivat. Kumma kun eivät itsekään osaa perustella, kuinka yht'äkkiä on voitu menettää niin suuri summa rahaa liiton budjetista. On tainnut merkittävä osa rahoista mennä Palloliiton järjestämiin VIP-tilaisuuksiin ja juhliin... Pitäisköhän nämä pojat savustaa liitosta ulos ennen kuin rahaa alkaa kadota tiuhempaan tahtiin?
Pekka Hämäläinen
Srđan Prodanovi...
2
459
Vastaukset
- MMJKLMS
SAISI OLLA JOKU 300 LIIGAPELIÄ PELANNUT EX-AMMATTILAINEN JA SITTEN JOKU SAKSAN KENTTIÄ KOLUNUT EX-TÄHTI,PERKELE HÄMÄLÄINEN ULOS PALLOLIITOSTA JA KUMMOLA KIEKKOLIITOSTA
- Aaro92
Pexihän on isä, kaikkivaltias
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1103291
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1092498- 242036
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s231562Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291540Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151465Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26957- 87942
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62866Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799