Voisitteko suositella jotain loisteputki merkkiä 30 W:sta, jossa olisi tarpeeksi kelvinejä ym. Se tulisi 200 l akvaarioon, jossa on tällä hetkellä vain tuo 30 W ja 15 W lamppu. Eli valoa on nyt liian vähän ennenkuin saan ostettua uuden kotelon. Mikä siis olisi tehokas ja luonnollisen värinen valo? Nyt akvaario näyttää liian "ruskealta".
loisteputki
3
708
Vastaukset
- RRR
Sylvania warm white, 30W, päivänvaloputki,
Tai sitten Actizoo Supra Lux..
Onhan niitä vielä muitakin mutta itselläni nuo merkit TOIMII!!!! - fish KING
... kuhan löytyy 10.000 kelviniä.
Monilla valmistajilla on suurteho loisteputkia;
- sera
- sylvania
- osram
Käy akvaliikkeessä kysymässä, maksavat maltaitia mutta ovat sen väärti, toiseksi putkeksi kannattaa ottaa jokin sinertävä sävyinen, aquastar tms. Hyvässä akvaliikkeessä on testi penkki jossa voi kokeilla eri sävyisiä putkia. - pikkuaivo
Kävin vähän kurkkimassa netissä "valotestejä" ja mietin oisko aivan huono että laittaisin 30 W Sylvania Aquastarin ja 15 W Arcadia Freshwater? Noista kenties tulisi melko vihertävä akvaario. Koska tuo warm white ei kyllä miellyttänyt minun silmää. Tai kenties Osram Skywhite Aquastarin tilalle? Saakohan näitä lamppuja sähköliikkeistä vai pitääkö ostaa kalliilla akvaariokaupasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954