Modernismi ja funkis

A.Lanmies

Otsikko on senverran laaja että raapaisen tässä vain pintaa, mutta teen sen siksi kun näitä käsitteitä käytellään täällä miten sattuu.

Modernismi ei alunperin ollut tyyli vaan ajattelutapa, mielikuva tulevaisuudesta, utopia. Modernismi halusi päästä eroon kaikesta vanhasta ja luoda sen tilalle uljaan uuden maailman.

Funkis eli funktionalismi sensijaan on, ainakin arkkitehtuurissa selkeä tyylisuunta, joka syntyi osin USA:ssa, osin Saksassa. Funkis oli osa modernistista liikettä. Funkis tavoitteli rakenteiden rehellisyyttä (tässä meni lapsi pesuveden mukana eli koristeet hylättiin). Teräsbetonin yleistyminen rakentamisessa salli julkisivun irroittamisen kantavista rakenteista ja tästä syntyi mm. nauhaikkuna. Funkiksen keskeisiä tavotteita oli valoisuus, tästä tulivat vaaleat,usein valkoiset pinnat sekä julkisivuihin että sisätiloihin.

Vähitellen modernismi ja funkis yhdistyivät "moderniksi tyyliksi". Funkiksen kapeahko keinovalikoima laajeni. Vaaleus hylättiin, aukkoikkunoita sai taas piirtää. Sivujuonteena kaikessa tässä oli (ainakin Suomessa) "ikuisen julkisivumateriaalin" löytäminen. Erilaisten peltien ja mineriittien jälkeen on löydetty lasi. Kuten kaikki voivat kaupungilla kävellessään todeta.

8

1759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...että...

      ...arkkitehtuuri elää omaa elämäänsä ja sitä eivät ihmisten toiveet hetkauta puoleen eikä toiseen. Jos näin on niin ompa kummallista. Kuulostaa suorastaan diktatuurilta että pieni joukko piirtelisi talot itselleen ja toisilleen ja suuri enemmistö joutuisi alistumaan tähän ilman äänivaltaa asiassa.

      • oikein!

        "pieni joukko piirtelisi talot itselleen ja toisilleen ja suuri enemmistö joutuisi alistumaan tähän ilman äänivaltaa asiassa."

        tai hieman toisin muotoiltuna:

        pieni joukko rakennuttaa talot itselleen ja suuri enemmistö joutuu alistumaan tähän ilman äänivaltaa talojen ulkonäöstä.

        Nykyajan tynkätehti tekee mitä rakennuttaja/urakoitsija/markkinat sanelee. Suuresta enemmistöstä nyt sitten puhumattakaan.

        .


      • Sandra*

        et ei pitäs lintsata kuviksen tunnilta, ni vois piirtää itte omannäköisensä mökin, eikä kukaan estäis, paitti se piirustustaito... ;)
        *miettii millasii taloja tuliskaan kolmevuotiatten piirtämien rakennusten mukaan, oisivat ainakin omalaatuisia* :D


    • Funkista rakastava.

      30-luvun funkiksessa oli linjoja ja muotoja, mutta "moderneiksi" rakennetut 1960-2000 lukujen talot eivät omaa juuri mielikuvitusta.

      Toki tyylit ja trendit tekevät aaltoliikettä, mutta mitä "modernia" on rakentaa pueblokyliä kuten tuhat vuotta sitten?
      Entäs Meksikon satoja vuosia vanhat "modernit" kivitalot?
      Nykytrendin mukainen kaupunkilaistyyli (l."moderni-tyyli") on heikkolahjaisen ikeasukupolven 60-luvun sotalapsien perintö lapsillemme.

      Kiasmassa on onneksi tyyliä, toisin kuin lasipalatseissa. Keisarille on kuitenkin myytävä uudet vaatteet...

    • Sandra*

      sitten aika funkkis tyyppi, mut luvatkaa ettette keri liian tiukalle rullalle, jos valot sammuu siinä puolenyön jälkee... :))

      *varaa ajan solariumiin, hälyttää meripelastuksen tonavan rannikolle, nappaa lisää rautatabletteja, tarkistaa kansalaisuutensa passistaan ja varmuuden vuoks ikuistaa itsensä vielä digille...*

    • -modern man-

      Modernihan tarkoittaa nykyaikaista eli modernismi on tämän ajan tyyli. Modernismi ei siis vanhene eikä tule vanhanaikaiseksi. Askel modernismista eteenpäin olisi futurismi. Jotain pientä futurismia on joskus kokeiltukin, lähinnä scifi-hengessä, mutta taakse ovat nekin yritykset jääneet.

      Onko arkkitehtuuri tullut tiensä päähän?

      • kunniaan!

        Modernismi on kylläkin 1900-luvun alun taidetta.


      • A.Lanmies

        1980-lukua uskaltaisin kutsua post-moderniksi kaudeksi suomalaisessa arkkitehtuurissa vaikka "possun" omaksuneita arkkitehtejä oli melko vähän. "Possun" vaikutteet tulivat ennenkaikkea USAsta ja uutta ajattelutapaa opetti ansiokkaasti Reima Pietälä Oulun arkkitehtiosastolla, "Oulun koulussa". Juhani Pallasmaa kutsui amerikkalaisia postmodern-arkkitehtejä Suomeen. Mutta, kuten olen aiemminkin todennut, 90-luvun lama kaatoi uuden tyylin ja palattiin laatikkolinjalle.

        Postmoderniin saatetaan kuitenkin vielä palata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      85
      8050
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6074
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5557
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5486
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4730
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2488
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      33
      2196
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1339
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1334
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      44
      1180
    Aihe