Kesällä uskovainen haluaa mennä suviseuroihin. Ne ovat
uskovailelle kesän kohokohta. Ylivieskkassa. Uskovainen haluaa mennä sinne.
uskovailelle kesän kohokohta. Ylivieskkassa. Uskovainen haluaa mennä sinne.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"Kesällä uskovainen haluaa mennä suviseuroihin. Ne ovat
uskovailelle kesän kohokohta. Ylivieskkassa. Uskovainen haluaa mennä sinne."
Pitäisi olla:
Keällä vl-uskovainen haluaa mennä suviseuroihin. Ne ovat vl-uskvaiselle kesän kohokohta. Ylivieskassa. Vl-uskovainen haluaa mennä sinne.
Sillä ellei vl-uskovainen halua mennä suviseuroihin, "on hänellä jotain vikaa uskomisen asiassa". Siis on parasta "haluta".
Muut uskovaiset käyvät muissa hengellisissä tilaisuuksissa kesän aikana.
Hynden tapaiset "vain me" -miehet kun eivät tahdo millään muistaa, että Jumalan valtakunnan rajat kulkevat sydämestä sydämeen. Aina joutuu heitä samasta asiasta muistuttamaan. ;-)
Kesällä vanhoillislestadiolainen haluaa mennä suviseuroihin. Ne ovat
vanhoillislestadiolaiselle kesän kohokohta. Ylivieskkassa. Vanhoillislestadiolainen haluaa mennä sinne.
Eikö niin, Hynde?
..............................
Katsopa, ovatko Sievissä vai Ylivieskassa.
Tällä palstalla ehdotettiin jo useita kuukausia sitten ensi kesän kokoontumisajoja koskevan kirjoittelun kokoamista yhden avauksen alle. Eipä tainnut mennä sinulla jakeluun?
Edes pimeästi tiskin alta?
Suviseuroissa ei enää myydä tupakkaa, ei julkisesti, eikä myöskään tiskin alta.
Mutta sen suuren yleisön joukossa on sellaisia, jotka tuovat tupakkaa ison määrän mukanaan ja myyvät niitä sitten omaan laskuunsa.
Suviseuraorganisaation kanssa tällä toiminnalla ei ole kuitenkaan mitään tekemistä.
Noita sanoja koetan toistella, kun sukulaismummot seuraavan kerran eri sanakääntein yrittävät lahkoon mukaan. Kukaan selväjärkinen ei halua Ylivieskaan.
ensi kesän suviseurat ovat Sievissä! :D
Katsopa ensin, mitä eksyttäjä-Hynde kirjoittaa avauksessaan ja kurkkaa sitten vaikka muutama kommentti alemmas, jossa suositellaan asian selvittämistä kartan ääressä. Minä en halua sen paremmin Sieviin kuin Ylivieskaankaan. Uteliaisuuttani voisin seurata vaikka Hesarista menoa, jos kokoontumisajot olisivat Ahvenanmaalla.
nimittelelemään eksytttäjäksi valaisen hieman sitä miksikä sievi ja ylivieska menee täällä sekaisin siksi kun ette tiedä että sievin suviseurojen päävastuu on ylivieskan rauhanydistyksellä yhdessä sievin ry kanssa ja avaaja vaan lyhensi tätä näin
Vedähän henkeä välillä!
kokoontuu Ylivieskaan, niin mikä sakki pitää suvareita Sievissä ?
Uskovaiset kokoontuu Ylivieskaan ja uskomassa olevat Sieviin
pellellä on mennyt, mitä kuuluu?
Feikkitaidoissa tullut vähän takapakkia.
..sieltä!