Onko vinkkejä miten uudet listat voisi "vanhentaa"? Keittiössä on >100 v. vanha kiinteä kaappi jonka karmeista on joku pöljä joskus repinyt koristelistat pois. Vanha ovi on tallella ja raaputin siitä maalit pois joilloin siihen jäi hauska patinoitunut/läikikäs/jne pinta.
Höyläämöstä sain alkuperäisen mallista koristelistaa, mutta miten sen voisi maalata niin että se näyttää yhtä vanhalta kuin ovi?
- Onko joku kokeillut halkeilua aiheuttavaa maalia?
- mitä jos maalaisi joka kerroksen eri värillä niin että värit pilkistelevät alta "kuluneesti"?
Kaikenlaisia tuotteita näkyy olevan mutta mahtavatko ne toimia - tavoitteena on "kulut talonpoikais -puu"
Puun maalaaminen vanhaksi?
8
13027
Vastaukset
- Tommi99
Jos olet vanhasta ovesta raapinut maalit pois, niin et varmasti saa uutta listaa maalaamalla saman näköiseksi kuin tuota vanhaa..
Patinoinnin voi tehdä niin, että perinteisen öljymaalipinnan päälle sivelet liemen, joka sekoitettu vernissassa ja nokimustasta pigmentistä, sivelyn jälkeen poistat nokimustan siltä missä et halua sen näkyvän, ja jätät koko hoidon kuivumaan.
Halkeileva maali on ihan hauska, mutta luultavasti yhden osan maalaaminen sillä ei tuota toivottua tulosta. - Tee näin:
Poistit ovista maalin ja haluat uudet listat saman näköiseksi?
No maalaa ne listat ja poista niistäkin maali!- AKONI
Itse asiassa harkitsin tuota maalaus-poisto -mahdollisuutta. (ovestakaan ei ole poistettu ihan kaikkea maalia, sitä on mm. peilien saumoissa)
Täytyypi kokeilla tuota vernissa nokimustaa, öljymaalia kaapista löytyykin, kiitos.
- puleeraus
minä itse käyttäisin vanhaa puuta onhan suomessa
vanhoja latoja,höyläytä puusepällä. - kokeillut
Hanki jauhemaista petsiä, yritä saada kaapin väriä mahdollisimman lähellä oleva värisävy vaikkapa eri sävyjä yhdistelemällä. Kokeile laudanpätkiin tai muuhun käsittelemättömään puuhun petsin värisävyä, ennenkuin levität sitä listaan. Hankaa petsattua pintaa 0000 teräsvillalla saadaksesi pinnasta mahdollisimman sileän, sen jälkeen mehiläisvahakäsittely. Värillisiä vahojakin on olemassa, siitäkin voi löytyä sopiva sävy. Hanki listaa riitävästi ja kokeile eri tapoja oikean värisävyn ja tyylin saamiseksi. Työniloa, tekemällä ja kokeilemalla oppii.
- harrastelijamaalari
Vanha lakka hiotaan pois (ei tarvitse tehdä viimeisenpäälle hienoa pohjatyötä...) sitten hierot lämpökynttilällä ne kohdat, joihin et halua maalin tarttuvan tasaisesti. Kun maali on kuivunut hiero maalia kynttiläkohdista (kuohu)viinipullon korkilla. Saat vanhahatavan, kuluneen pinnan. Itse kokeilin aikoinaan myös maalikaupan halkeilevaa pohjamaalia. Se oli loistavaa ja jälki juuri sellaista kun luultavasti sinäkin nyt haluat. Tuote kuitenkin lopetettu. Askarteluliikkeistä saat myös krakelointilakkaa, jolla homma onnistuu. Se on kuitenkin aika hintavaa. Eli jos kyseessä on isompi mööpeli niin tuo kynttilähomma on edullisempi.Kokeile ensin vaikka johonkin pienempää puurasiaan tai laatikostoon.
- Parru 8"
Minä tekisin niin, että joko kosanilla tai kuumailmapuhaltimella polttaisin puun pinnan, hiosin teräsharjalla palaneen osan pois ja päälle sävyyn sopivaa lakkapetsiä tai tavallista petsiä, riippuu mitä haluaa... ja komia tuloo.
- hhhhttt
Maaväreillä sävyttämällä onnistuu vanhentaminen. Esimerkiksi Terra di Sienna maavärillä saat puun sävytettyä paahtuneen keltaiseksi. Vihreä umbra taas tekee tummempaa patinaa (helpomi kuin mustalla patinointi). Pientä harjoittelua tämä edellyttää. Lopuksi ohut vernissasively tai sellakka pintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144773Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71384Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461230