Varasteleva ystävätär

oli paras ystävätär

varasti minulta useaan otteeseen, usein jäi kiinni. Hänestä tuli entinen ystävätär. Meni vuosi, meni toinenkin, tuli tämä ja pyysi anteeksi. Annoin anteeksi, mutten enää luottanut. Hän jäi taas kiinni että varasti minulta. Enää emme ole ystävättäret kuin puhelimessa joskus. Tänne hän ei kehtaa enää tulla ja jos tuleekin, käsken jättää takkinsa ja kassinsa ulos. Nyt hänellä uusi ystävätär, josta tuli minunkin ystävätär. Kerroin tälle uudelle hänen tavoistaan, olinko ilkeä, epälojaali? Vähän nolottaa, mutta halusin varoittaa uutta ystävätärtäni, ettei häneltäkin ala katoilemaan tavaroita. Ystävättäreni oli hauska ja kiva, miksi varastaa?

3

733

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedä..

      kleptomania on sairaus.

    • ystävä....

      Kurjaa katsoa vierestä, kun toinen varastelee. Ei vissiin kaupoista, mutta ainakin minulta pikkuasioita. Huomatessani hänen vieneen minulta jotakin suutun ja alan "etsimään" tavaraa vimmatusti ja johan tavara taas jostakin kumman syystä kohta löytyy paikasta josta jo katsoin useaan otteeseen. Tätä on jatkunut siitä asti kun tutustuin häneen. Kurja juttu, mutta kleptomania tosiaan on sairaus. Silloin kun en hänen "kepposiaan" kestä en pyydä häntä luokseni kylään. Kleptomania on todella raastava ominaisuus ja pilaa todella pahasti muuten hienon ihmisen maineen!

      Voi olla, että mitta täyttyy joku kerta niin pahasti, että lauon asiat suoraan päin näköä.

    • vaikka eri asia

      Mulla oli kans tosi hyvä ystävätär. Lyöttäytyi oikeen läheiseksi mulle, soitteli jatkuvasti ja ehdotteli kaikkea kivaa, tuli joskus lahjan kanssa käymään ihan vaan piristääkseen, sosiaalinen ja hauska ja kiva kaveri.

      Kunnes selvisi, että tää kaikki oli pelkkää esitystä, koska hän oli kaveria mulle päästäkseen lähemmäs mun miestä. Hänen pääajatuksensa oli varastaa multa mies. Onneksi mies ei ole tavara jolla ei ole omaa tahtoa. Niinpä tämä nykyään entinen ystävätär poltti erittäin pahasti näppinsä, kun yhteisen illanvieton aikana halusi keskustella mieheni kanssa syrjemmällä ja valehteli tälle että minä muka haukun häntä tälle feikkiystävä-ämmälle, ja hänestä se on niin kauheaa, koska mieheni on niin ihana ja auttavainen ja komeakin, että jos vain hänet haluaisi tuollainen mies, kyllä saisi ja heti.

      Ei tajunnut varastelunhaluinen, että mun ja miehen suhde ei ollutkaan millään tavalla naarmuilla vaan että kaikesta aina puhutaan ja todellakin tiedetään, mitä toinen toisistamme ajattelemme. Niin tuli kylmää vettä niskaan ämmälle, kun mieheni vastasi, että eipä kuullosta ollenkaan vaimoltani, taidat olla joko väärässä tai sitten hiukan omituinen. Voidaan asia selvittää heti vaimoni kanssa. Arvatenkaan "ystävätär" ei palannut enää ulkoa sisälle, vaan lähti samantien, eikä ole enää hänestä näkynyt eikä kuulunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1486
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      103
      1211
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1122
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      54
      1079
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      773
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      746
    8. 34
      738
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      635
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    Aihe