Meillä on reilun 3v ikäinen Bosch astianpesukone. Mallinumeroa ei noista ohjeistä löydä erkkikään, kuitenkin "Exclusiv" sarjaa, ilmeisesti identtinen Siemensin koneiden kanssa. Koneessa on Aquastop vesiblokki heti vesiputken perässä estämässä vuotoja jne.
Kone on reilun vuoden tehnyt ihmeellistä pumppausta, "tömäyttelyä" kun ohjelma käynnistyy. Kone jympsäyttää 7-8 kertaa pesun aluksi, ja aina kun kuulostaa, että se ottaa lisää vettä. Tömäyttely loppuu kuin taikaiskusta ja vesi alkaa virtaamaan koneeseen ja pesukammioon.
Mistähän tuo rykiminen voisi johtua? Katsoin liitokset kalkin tms. sotkun osalta, mutta ei siellä mitään ollut. Epäilyni kohdistuvat tuohon Aquablock -moloon. Silmäilin tuota Aquablokkia ja taitaa olla huoltamaton kapine? Vinkkejä ja kohtalotovereita?
Kiitos!
Kone on reilun vuoden tehnyt ihmeellistä pumppausta, "tömäyttelyä" kun ohjelma käynnistyy. Kone jympsäyttää 7-8 kertaa pesun aluksi, ja aina kun kuulostaa, että se ottaa lisää vettä. Tömäyttely loppuu kuin taikaiskusta ja vesi alkaa virtaamaan koneeseen ja pesukammioon.
Mistähän tuo rykiminen voisi johtua? Katsoin liitokset kalkin tms. sotkun osalta, mutta ei siellä mitään ollut. Epäilyni kohdistuvat tuohon Aquablock -moloon. Silmäilin tuota Aquablokkia ja taitaa olla huoltamaton kapine? Vinkkejä ja kohtalotovereita?
Kiitos!
Vastaukset 12
Vanhimmat
akvastopissa roska. Koko vesiletku on vaihdettava, jos akvastoppi viallinen, koska letkun sisällä on sähköjohto koneesta akvastoppiin.
on vaihdettavissa, paketissa tulee liittimet, kutistesukat ja selkeät ohjeet miten homma hoituu. Hinta n. 50-100€
liikaantunut. Sillon kone pätkii veden otossa. Sivutaskun ala-osassa on mikrokytkin joka pätkii täyttövettiilin sähköä kun vesi ei pääse tarpeeksi nopeasti koneeseen. Seurauksena on liian vähän vettä pesussa. Lämmitys voi jäädä pois ja pesutulos sen mukainen. Malli merkintä löytyy luukun lukon kohdalta rst-pellistä. esim. Enr:SGU...
Kiitos kommentistasi. Tuota pesemättömyyttä on todellakin joskus esiintynyt vaikka ohjelma on taatusti ollut oikea. Mallinumero löytyi lukon vierestä: SGU56A02SK. Hmm, voitko tarkentaa mistä moinen sivutasku löytyy ja onko se mattimeikäläisen ronkittavissa?
Kiitos!
niin sivutasku on silmien edessä. Katso hajoituskuva. WWW.siemens-kodinkoneet.com ja QuickFinder. Pari torx ruuvia edessä, mutta kone on irroitettava kalusteista. Mattimeikäläisiä on niin erillaisia, mutta noin tunnin homma jos tilaat huollon.
Eiköhän tuo onnistu! :-)
Vika on juuri tuossa, olen omasta n. 5 vuotta vanhasta Boschista puhdistanut noita osia jo kahteen kertaan. Oireina juuri tuo ääntely veden ottamisen aikana, huono pesutulos ja pesuajan piteneminen. Huoltoon meni jälkimmäisellä kerralla itseltäni n. tunti.
Meillä magneettiventtiili "jumpsuttaa" yli 20 kertaa vedenoton loppuvaiheessa. Kone on 5v vanha.
Boschin huoltomies puhdisti mutta vika ei vielä korjaantunut. Vähän epäili, että olisko korkea veden paine mutta ei meillä kai sentään yli 10 kilon ole. Tuo myöhemmin uuden ko. osan. Saas nähdä auttaako ?
Ps. Ehdin jo asentaa ennen venttiiliä pienen paineiskunvaimentimenkin poistamaan putkiston pauketta.
Näiden ohjeiden mukaan huoltaen sai vanha SGU490 lisää elinikää. Kiitoksia neuvoista.
BOSCH palaute
Kone oli parisen viikkoa merkkihuollossa korjattavana kun kotona ei kolmella kerralla onnistunut. Painekammio, aquastop-venttiili ja poistoventtiili vaihdettiin, lämmönvaihdin puhdistettiin, mittauksia tehtiin ja koekäytettiin. Jumpsutus kyllä väheni mutta ei loppunut. Ilmeisesti perusongelmana on jokin merkkihuollollekin (v. 2008) selviämätön syy ? Sitten myöhemmin jumpsutus lisääntyi yli 30 kertaan. Puhdistin sivutaskusta pesutilaan vievän 30 cm likaantuneen vesiletkun ja kone toimikin jonkin aikaa moitteetta. Mutta sittemmin on jumpsutellut runsaat kolme vuotta yhdestä normaalista runsaaseen kymmeneen ylimääräiseen kertaan ilman mitään johdonmukaisuutta. Ajoittainen letkun puhdistuskaan ei ole auttanut. Mutta nyt keksin keinon ylenmääräisen jumpsuttelun hillitsemiseksi: käsiventtiili hetkiseksi kiinni vedenoton jälkeen eli tavoitteena yksi normaali jumpsautus. Sen jälkeen magneettiventtiili vähän napsuu vaimeasti vesi suljettuna eikä putkistoon kohdistu enää ikäviä meluisia vesipaineiskuja ja normaali 1. pesujakso alkaa. Myöhemminkin pesuohjelman aikana ajoittain vähän jumpsuttelee mutta vähemmän kuin alussa.
Ps. Paineiskunvaimennin ennen magneettiventtiiliä ei korvakuulolta vaikuttanut vesipaineiskumeluun.
boshin tämä malli tehty puolassa.
Tuon osan puhdistaminen auttoi minunkin koneeseen.
Vasen kylki auki niin tulee vesikennosto näkyviin. Alhaalta edestä vielä parin torxilla kiinni oleva metalliläppä pois edestä niin pääsi riittävän hyvin käsiksi siihen likaisimpaan osaan ja alle menevään harmaaseen putkeen parista suunnasta. Irrotin letkun toisen pään ja tikulla sieltä sohin mömmöt pois. Näin pääsee taas tarpeeksi vettä koneeseen alussa (kuten joku tuossa kirjoittikin) ja homma toimii.
Loppui ylimääräinen ruklutus, taas pyörii yläsiipisydeemi ja eikä jää vaahtoa koneeseen pesun jälkeen.