Ajattelin aloittaa tällaisen keskustelun täällä, eli tässä voisi vaihtaa kokemuksia, kysellä ja kertoa vinkkejä liittyen omalla autolla liikkumiseen Venäjällä, lähinnä Leningradin oblastissa, Karjalan tasavallassa ja Murmanskin alueella). Keskustelua siis kaivataan!
AUTOLLA VENÄJÄLLE
5
1708
Vastaukset
- Yritä saada vakuutus
Älä ota perhettä mukaan.
- riku punaparta
osta autovakuutus suomen rajalta
ei miliisiä tarvitse pelätä jos ei riko liikennesääntöjä
on tullut käytyä aika paljon venäjällä
autolla ja kohta taas kohti viipuria - miliisiä
riku punaparta kirjoitti:
osta autovakuutus suomen rajalta
ei miliisiä tarvitse pelätä jos ei riko liikennesääntöjä
on tullut käytyä aika paljon venäjällä
autolla ja kohta taas kohti viipuriaViimeksi kun olin siellä v.2000 miliisi varasti rahat kolmelta meidän porukkaan kuuluneelta - eri kerroilla. Tästä oli silloin juttu Iltasanomissakin. Teepä siitä sitten rikosilmoitus miliisille, että saisit rahasi, kamerasi ja kännykkäsi vakuutuksesta jonka olet hienosti ottanut Suomen rajalta tai mistä tahansa... Se on helvetin vaarallinen maa, joten suosittelen syvästi jokaista harkitsemaan erittäin tarkasti kannattaako rajaa ylittää ikinä.
miliisiä kirjoitti:
Viimeksi kun olin siellä v.2000 miliisi varasti rahat kolmelta meidän porukkaan kuuluneelta - eri kerroilla. Tästä oli silloin juttu Iltasanomissakin. Teepä siitä sitten rikosilmoitus miliisille, että saisit rahasi, kamerasi ja kännykkäsi vakuutuksesta jonka olet hienosti ottanut Suomen rajalta tai mistä tahansa... Se on helvetin vaarallinen maa, joten suosittelen syvästi jokaista harkitsemaan erittäin tarkasti kannattaako rajaa ylittää ikinä.
olen käynyt neuvostoliitossa ja nyky venäjällä noin 1000 kertaa.Kaksi kertaa ryöstetty kadulla aamuyöllä aseella uhaten.Kerran Viipurissa kerran Pietarissa.
Maa on kuitenkin aika turvallinen jos likut päivisin,niin ei tule ongelmia.Itsenäisyyspäivänä olin kolme päivää Pietarissa ei mitään,kuin olisin olut länsimaassa.Turhia höpiset.Sulla on ennakkoasenteita.Etkä kertonut missä tilanteesa miliisit varastivat kaverisi rahat?- Minäpä kerron
arvo-poika kirjoitti:
olen käynyt neuvostoliitossa ja nyky venäjällä noin 1000 kertaa.Kaksi kertaa ryöstetty kadulla aamuyöllä aseella uhaten.Kerran Viipurissa kerran Pietarissa.
Maa on kuitenkin aika turvallinen jos likut päivisin,niin ei tule ongelmia.Itsenäisyyspäivänä olin kolme päivää Pietarissa ei mitään,kuin olisin olut länsimaassa.Turhia höpiset.Sulla on ennakkoasenteita.Etkä kertonut missä tilanteesa miliisit varastivat kaverisi rahat?Olimme Venäjän jääkiekkoliiton kutsuvieraina MM-kisoissa v.2000.
Yksi kaveri oli väliajalla tupakalla hallin ulkupuolella tupakalla, seisoi yksinään, selvin päin, kun kaksi miliisiä otti molemmin puolin kiinni, vei autoon ja sitä rataa putkaan. Kun taskut oli tyhjennetty äijä heitettiin kadulle. Onneksi antoivat tällä kertaa kännykän takaisin.
Toista en muista, mutta tilanne oli saman kaltainen.
Toista ja kolmatta en muista enää tarkemmin, mutta ne olivat erittäin saman kaltaisia, jossa kaksi tai useampi miliisi kiikutti "asiakkaan" putkaan mitään kyselemättä. Tuskinpa tapahtuman kululla onkaan väliä.
Neljäs oli hotellissa. Kun kaveri meni hissiin jostain tyhjästä ilmestyi kaksi miliisiä samaan kyytiin. Kun käsiä levitelly turisti sanoi "ei ole ei ole" miliisit uskoivat ja poistuivat saman tien ennen kuin hissi ehti edes lähteä. Tässä kohtaa oli nääs jo opittu, että miliisi vie rahasi.
Tästä oli myös iso juttu niin Hesarissa kuin Iltalehdessäkin. Ei voi kuin toivoa, että nykyään tilanne on parempi.
Yleinen ohje ainakin ennen oli esim. autolla Pietariin ajaville, että kulkekaa aina useamman auton porukoissa, älkää missään tapauksessa pysähtykö jos joku viittoo jotain (varsinkaan miliisi) ja muistakaa erillisvakuutukset. Ei kovinkaan normaaleja ohjeita Euroopassa liikkuville.
Se oli toinen ja viimeinen matka kyseiseen maahan. Jäi kaikin puolin erittäin paha maku monelle - eikä koskenut vain meidän porukkaa. Silloisen lehtiartikkelin mukaan kaikki oli ihan normaalia. Olisinpa tiennyt aiemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata511695Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3211494Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1021466- 1091185
- 221173
- 691134
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171127- 781072
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f183968Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois40896