Meidän 12-vuotias sekarotuinen uroskoiramme on nyt kesästä lähtien alkanut yökkimään ja yskimään. Se ei oksenna vaan kuulostaisi kuin sillä olisi kurkussa jotain, minkä se haluaisi kakistella pois. Lääkärissä käytettiin, mutta ilman rauhoitettuna tehtävää tutkimusta ei syy selvinnyt. Minä jo epäilen että vettä alkaa vanhuksella olla keuhkoissa tai jokin kasvain. Onko kellään muulla samantyyppisiä kokemuksia? Muuten rontti on yhtä virkeä kuin 10-vuotta sitten.
Vanha koira yökkii
_huolestunut_
2373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tunnustele kaulan alueella olevia rauhasia. Jos ne ovat turvonneet painavat ne todennäköisesti kurkkua. Oma koirani alkoi kanssa yökkimään, ikään kuin kurkussa olisi ollut jotain. Lääkärissä sitten todettiin imusolmukkeet suurentuneiksi ja otettiin koepala. Diagnoosi oli valitettavasti imusolmukesyöpä.
Meidän vanhuksella (13v) oli samat oireet. Todettiin sydänvika ja siitä johtuva nesteen kerääntyminen keuhkoihin josta taas tuo köhiminen.