Ostin keväällä käytetyn pyykinpesukoneen (Ariston). Myyjä sanoi, että laakeri kannattaa vaihtaa jossakin vaiheessa. Kone on 90-luvun loppupään mallia. Varsinkin lingotessa pitää kolinaa ja kahinaa, (sivustatäytettävä) ja rumpu lokattaa kun heiluttaa sitä eteentaakse, eli laakeri on väljä ja kulunut. Mistä saisin siihen uuden laakerin? Kone on muuten ihan hyvä ja toimiva ja erittäin sopivan kokoinen yhdelle ihmiselle (3kg), en sen takia viitsisi ostaa uutta. Mutta se mikä noissa vanhoissa koneissa on huono puoli, on se että kuluttavat vettä samanverran kuin uudet ja puolta isommat koneet, tuokin vie n.100 litraa joka pesukerta vaikka 3kg on aika pieni täyttömäärä.
Pyykkikoneeseen laakeri
Pasi
2459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on niin väljä että rumpu liikkuu ylös ja alas selvästi, on pelkän laakerin vaihto myöhäistä. Rummun akseli on kulunut ja myös rumpu pitäisi vaihtaa myös. Eli liian kallista.
edes takaisin, ei ylös ja alas. Eli kun täyttöluukku on sivussa niin rumpu liikkuu kohtisuoraan luukkua- sekä takaseinää kohti, pieni väljyys siis mutta kuulee lokatuksen selvästi.