Mitä tehdä kun mies ei suostu tutkimuksiin?

Meillä on lasta yritetty jo puolitoista vuotta ja mitään ei kuulu, eikä näy.
Multa otettu alustavat verikokeen (ei mitään vikaa)ja nyt pitäis ruveta tutkiin kunnolla mutta mies pani stopin. Mua saa sorkkia vaikka kuinka paljon mutta mies suostu ruikkiin purkkiin. Mistä johtuu?
Muita tutkimuksia ei edes harkita ennen sperma-tutkimusta..
Mies on tässä lapsen teossa muuten kyllä ihan mukana mutta ei tosiaan tuu tässä asiassa yhtään vastaan. Syytäkään ei oo kertonu.
Kertokaa miten sais suostuteltua?
6954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Moi Tessi,
tavallaan aika ymmärrettävää tuo miehen "arkuus" tässä asiassa, eihän se mukavalta varmaan tunnu se
purkkiin ruikkiminen. Toisaalta varmasti analyysin tulokset jännittävät miehiä paljon, jos tuleekin tulos ettei ole siittiöitä tai ne ovat huonoja tms. Se taitaa olla kova paikka!
Oma mieheni on suhtautunut asiaan aika huumorilla, tosin aluksi oli vaikeeta. Mutta kun selvisi että näytteen
voi antaa kotonakin eikä missään klinikan kopissa hoitajan silmän alla niin kyllä se sitten siitä.
Toivottavasti miehesi ymmärtää ettei tutkimuksia voida tehdä jos ei häntäkin tutkita, muutenhan hoitomuotoakaan ei osata löytää jos ei tiedetä mikä vaivaa.
Yritä ottaa asia puheeksi rakentavasti, älä syyllistä miestä mutta kerro hänelle miten tärkeää tämä on Sinulle.
Ja kerro hänelle, että ekan kerran jälkeen se on jo helpompaa! (kertoi mun mies)
Sitäpaitsi nainen voi kyllä osaltaan hiukan"auttaa" näytteen otossa, eiköhän se piristäisi hieman... :o)

Äänestä

ilmeisesti pelkää tutkimuksen tuloksia.
Näyte on mahdollista ottaa myös kotona jolloin ympäristö ei olisi niin pelottava.
Purkki pitää vaan toimittaa tosi äkkiä tutkimukseen ja näytepaikassa käskivät kuljettaa rintojen välissä, niin pysyy ihonlämpöisenä:)
Ei siinä kait auta kuin puhua miehen kanssa ja selvittää myös sitä, mitä sitten jos tuloksista löytyisikin jotain poikkeavaa, ihan kummalta vaan.
Miehesi saattaa pelätä myös sinun suhtautumista häneen, jos vikaa löytyisi.Tsemppiä vaan:)

Äänestä

Itse näytettä seuraavaksi jättävänä miehenä, kommentoin hieman asiaa.

Varmasti on miehiä joita asia pelottaa, mutta myös miehiä joita ei oikeasti kiinnosta tehdä lapsia. Laidasta laitaan on miehiä, kuten on naisiakin.

Miehelle pitää vähän kehua että siitä analyysin tuloksesta näkee kuinka viriili kaveri oikeastaan onkaan. Ei kuitenkaan liikaa ettei pettymyksen osuessa kohdalle tule haveria.

Tessi-81 osalta ei mainittu miehen ikää, ilmeisesti kyseessä selvästi vanhempi mies kuin Tessi (?).

Ei liioin mainittu kuinka kauan lasta on yritetty ?

Vaikea siten ottaa tarkemmin kantaa

Äänestä
  • Mun mielestä Tessin viestissä lukee aika selvästi, että lasta on yritetty puolitoista vuotta..

    Äänestä

  • Ikää miehellä 25, ja lapsi itseasiassa miehen "idea" alunperin...

    Äänestä

  • Tessi-81 kirjoitti:

    Ikää miehellä 25, ja lapsi itseasiassa miehen "idea" alunperin...

    Älä painosta, anna miehen lämmetä pikkuhiljaa tutkimuksiin lähtemiseen. Minun mies lämpeni pikkuhiljaa 7 vuodessa, nyt meillä on hoidoilla aikaan saatu lapsi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tessi-81 kirjoitti:

Meillä on lasta yritetty jo puolitoista vuotta ja mitään ei kuulu, eikä näy.
Multa otettu alustavat verikokeen (ei mitään vikaa)ja nyt pitäis ruveta tutkiin kunnolla mutta mies pani stopin. Mua saa sorkkia vaikka kuinka paljon mutta mies suostu ruikkiin purkkiin. Mistä johtuu?
Muita tutkimuksia ei edes harkita ennen sperma-tutkimusta..
Mies on tässä lapsen teossa muuten kyllä ihan mukana mutta ei tosiaan tuu tässä asiassa yhtään vastaan. Syytäkään ei oo kertonu.
Kertokaa miten sais suostuteltua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu