Asensin Fedoran tietokoneen kakkoslevylle. Ykköslevyllä sijaitsee Windows XP. Kun asennuksen jälkeen yritän bootata konetta kakkos- eli linuxlevyltä, herjaa Grub jotakin lukuvirhettä ja pysähtyy siihen. Asensin luonnollisesti Grubin linuxlevylle. Onko se väärässä paikassa vai missähän on vika?
Grub ei toimi?
8
848
Vastaukset
- Hienoa!
"herjaa Grub jotakin lukuvirhettä"
Hienoa että pidit tämän mysteerisen "herjan" salassa meiltä niin emme voi auttaa.- juppi.
siinä sen mystisempää lukenut kuin Grub read error
juppi. kirjoitti:
siinä sen mystisempää lukenut kuin Grub read error
Eli eikö siinä ole mitään error-numeroa esim. 15, 17 tms?
- Ykköslevy
Jos Grubin halutaan käynnistävän käyttöjärjestelmiä, se asennetaan MBR:ään (Master Boot Record).
Ns. ykköslevylläsi (Windows-asennus) lienee oikea, käynnistyksessä käytettävä MBR.- juppi.
sellainen, jos jättäisin Grubin asentamatta kokonaan (ko. vaihtoehto oli asennuksessa)? Mitenkäs Linuxin saisi käyntiin sitten, jonkinlaisella käynnistyslevyllä? vai pitäisikö lisätä vaihtoehto windowsin boottaukselle johonkin?
Tämähän tässä ilmeisesti ongelmaa aiheuttaa, että linux on kakkoslevyllä. Kokeilin aiemmin muutamaa muuta distroa, mutta kaikissa jotka sain asennettua oli sama ongelma: asennuksen jälkeen ei käyttis käynnistynyt. - Ykköslevy
juppi. kirjoitti:
sellainen, jos jättäisin Grubin asentamatta kokonaan (ko. vaihtoehto oli asennuksessa)? Mitenkäs Linuxin saisi käyntiin sitten, jonkinlaisella käynnistyslevyllä? vai pitäisikö lisätä vaihtoehto windowsin boottaukselle johonkin?
Tämähän tässä ilmeisesti ongelmaa aiheuttaa, että linux on kakkoslevyllä. Kokeilin aiemmin muutamaa muuta distroa, mutta kaikissa jotka sain asennettua oli sama ongelma: asennuksen jälkeen ei käyttis käynnistynyt." jos jättäisin Grubin asentamatta kokonaan (ko. vaihtoehto oli asennuksessa)?"
Ei tietenkään toimi, jos mitään käynnistäjää ei asenneta.
Linux on mahdollista käynnistää myös Windowssin valikosta, mutta se tuskin sinulta nyt onnistuu.
Kyllä Linux:in käynnistäjä käynnistää Linuxin, kunhan laitteesi bios edes tunnistaa ko. levyn.
Voisit hieman kertoa, millaiseen rautaa Linuxia olet asentamassa.
Mutta, jos et osaa, asenna Linux kuten se pitää asentaa - eli asenna Linux uudelleen. (Tai jätä Linux asentamatta ja käytä Live-CD Linux-jakeluja).
- juppi.
Asensimpa nyt Fedoran uudelleen alusta asti. Tällä kertaa laitoin Grubin asentumaan windows-levyn MBR:ään. Mutta mutta. Ei tämä Grub näemmä oikein toimi windows koneen kanssa, jälleen tulee välittömästi lukuerrori, tällä kertaa: "Grub Loading Stage2Read Error". Nyt tuloksena on tosin se, että Linuxin lisäksi myöskään XP ei käynnisty.
Kysymys kuuluu, että kuinka saisin edes windowsin takaisin tolpilleen? Onko mahdollista korjata käynnistyslohkoa live-linuxin kautta (käytän parhaillaan slaxia tämän kirjoitukseen). Vai mahdollisesti helpompi, onko keinoa saada XP bootattua esim. USB-tikulta?- XP-Asennuslevy
Grubin voi korvata MBR:stä XP-asennuslevyn avulla.
Mutta... grub:in saanee kuntoon, jos tulostat komennon fdisk -l sekä cat /boot/grub/menu.lst tulosteet näytille.
Grub (tai Lilo) on minulla aina toiminut, joten hieman mietityttää, miksi sinulla ei toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427135
- 323988
- 503448
- 412988
- 172756
- 372248
- 162216
- 412183
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472167- 442133