Opiskelen ammattikorkeakoulussa medianomiksi ja ensi kesänä olisi harjoittelun aika.
Paljonko voin pyytää palkkaa työharjoittelujaksolta kuukausikohtaisesti?
Monethan eivät ole valmiita maksamaan mitään,mutta haluaisin silti yrittää hinnoitella itseni. Olen erikoistunut printtiin ja mainosalalle.
Onko 500 e/kk aivan liian vähän? Entäs 1000 e/kk? Lisäksi tulevan Kelan tuen rajana on tuo 505 e/kk kohti, mutta eikös se jakaudu koko vuoden tuloihin.
Kiitos jo etukääteen
Sopiva palkka työharjoittelujaksolla?
3
1533
Vastaukset
- vinkki!
Medianomeja tipahtelee harjoittelemaan joka oksalta niin paljon, että jos kyseessä on ensimmäinen harjoittelupaikkasi, ehdotan että menet harjoitteluun täysin ilmaiseksi. Tuo on lähes sataprosenttisesti totta, että työpaikat eivät halua maksaa harjoittelijoille mitään eivätkä myöskään maksa. Opastamisesi ja vahtimisesi vie yhden kokeneemman työntekijän panoksen, mikä on hyvä syy maksamattomuuteen. Lisäksi voit jäädä kokonaan ilman paikkaa, jos pyydät siitä palkkaa sillä useimmat tulevat jaksolle palkatta. Jos on pakko pyytää palkkaa, hyvä ohjenuora on että lähes kaikilla aloilla harjoittelijan palkka on alan ko. tehtävän minimipalkasta 70 prosenttia.
- mistä kysyy
Itse suoritin harjoitteluni ilmaiseksi ja olin tyytyväinen, että tuli hoidettua alta pois. Sain minä sentään lounasseteleitä.
Osa luokkatovereistani sai palkkallisen harjoittelupaikan. Yksi sai mainostoimistosta jotain 500 kuussa. Toinen sai Big Brotherin tuotantoyhtiöstä muistaakseni tonnin tai vähän rontin/kk. Kolmas meni erääseen lehteen ja sai Journalistiliiton palkkataulukon mukaisen kuukausipalkan, mitä se nyt on, 1600? - Anonyymi
Ilmaistyötä tekemällä edistät kilpailun vääristymistä ja yhteiskunnan pussilla käymistä eli piilotukea asianomaisille yrityksille. Varsin selkärangatonta toimintaa, kuten yleensäkin media- ja viestintäalalla tavataan olla. Oksettavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512254Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251008Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82962Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54863Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749