Opiskelen ammattikorkeakoulussa medianomiksi ja ensi kesänä olisi harjoittelun aika.
Paljonko voin pyytää palkkaa työharjoittelujaksolta kuukausikohtaisesti?
Monethan eivät ole valmiita maksamaan mitään,mutta haluaisin silti yrittää hinnoitella itseni. Olen erikoistunut printtiin ja mainosalalle.
Onko 500 e/kk aivan liian vähän? Entäs 1000 e/kk? Lisäksi tulevan Kelan tuen rajana on tuo 505 e/kk kohti, mutta eikös se jakaudu koko vuoden tuloihin.
Kiitos jo etukääteen
Sopiva palkka työharjoittelujaksolla?
3
1607
Vastaukset
- vinkki!
Medianomeja tipahtelee harjoittelemaan joka oksalta niin paljon, että jos kyseessä on ensimmäinen harjoittelupaikkasi, ehdotan että menet harjoitteluun täysin ilmaiseksi. Tuo on lähes sataprosenttisesti totta, että työpaikat eivät halua maksaa harjoittelijoille mitään eivätkä myöskään maksa. Opastamisesi ja vahtimisesi vie yhden kokeneemman työntekijän panoksen, mikä on hyvä syy maksamattomuuteen. Lisäksi voit jäädä kokonaan ilman paikkaa, jos pyydät siitä palkkaa sillä useimmat tulevat jaksolle palkatta. Jos on pakko pyytää palkkaa, hyvä ohjenuora on että lähes kaikilla aloilla harjoittelijan palkka on alan ko. tehtävän minimipalkasta 70 prosenttia.
- mistä kysyy
Itse suoritin harjoitteluni ilmaiseksi ja olin tyytyväinen, että tuli hoidettua alta pois. Sain minä sentään lounasseteleitä.
Osa luokkatovereistani sai palkkallisen harjoittelupaikan. Yksi sai mainostoimistosta jotain 500 kuussa. Toinen sai Big Brotherin tuotantoyhtiöstä muistaakseni tonnin tai vähän rontin/kk. Kolmas meni erääseen lehteen ja sai Journalistiliiton palkkataulukon mukaisen kuukausipalkan, mitä se nyt on, 1600? - Anonyymi
Ilmaistyötä tekemällä edistät kilpailun vääristymistä ja yhteiskunnan pussilla käymistä eli piilotukea asianomaisille yrityksille. Varsin selkärangatonta toimintaa, kuten yleensäkin media- ja viestintäalalla tavataan olla. Oksettavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996592KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3666166Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603043Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112514Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082165- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341315- 731237