Onko kukaan sattumoisin käynyt Madeiralla kesäkuukausina, kun tuntuu, että kaikki suomalaiset rynnistävät sinne vain talvella? Onko kokemuksia esim. Funchalista heinäkuussa: turistien määrä, säätila? Myös Porto Santon saari kiinnostaa, oletteko käyneet siellä omatoimimatkalla? Minkälaiset paatit siinä välissä seilaavat?
Madeira ja Porto Santo
6
1271
Vastaukset
- sepe
Madeiran kesäkauden matkoja on Suomesta järjestetty vasta parin vuoden ajan. Madeira on kauempana ja kalliimpi kuin Välimeren rantakohteet, jolloin kesäkauden matkustelu on kohdistunut Välimerelle ja Mustallemerelle. Madeira sijaitsee Atlantin ympäröimänä ja sen säätila ei kesälläkään ole tukahduttavan kuuma. Viime hetken lähtöjen tarjonnassa näkee harvoin Madeiran matkoja. Tämä tarkoittanee sitä, että ne ovat hyvin myytyjä myös kesällä.
Porto Santoon pääsee samannimisellä laivalla, joka lähtee aamuisin Funchalin satamasta ja palaa sinne illalla. Laivapiletti on selvästi halvempi, jos palaa vasta seuraavana päivänä.
Madeiran turistien määrä on ilmeisesti lähes vakio vuodenajasta riippumatta. Sen hotelli- ja muu majoituskapasitetti on täskäytössä melkein ympäri vuoden. Turistimäärä on kesälläkin hyvin kohtuullinen verrattuna Etelä-Eurooppaan ja sen saarille.- Lomaa odotellessa
...vastauksesta. Tätä vähän epäilinkin, että Madeiralle ei kesäkauden matkoja ole varmaan ollut kovin kauaa myynnissä. Itse pidimme tärkeimpänä juuri tuota ilmastoseikkaa, eli emme halunneet minnekään turistibiitsille käristymään. Kuulemma Madeiralla on sopivan leutoa ja leppeää kesäkuukausinakin.
Kannattaisikohan Porto Santossa sitten yöpyä? Eikö saari ole kuitenkin aika pieni ja sen ehtisi nähdä päivän reissullakin? Matkan hinnaksi tullee kuitenkin melkein sama, jos halvempaan laivalippuun yhdistää jonkinmoisen maksun yöpymisestä.
Kiva kuulla, ettei turisteja ole mitenkään hillittömästi. Haluttaisiin nähdä vähän myös paikallista elämänmenoa, eikä pelkästään turistirysiä. - sepe, jatkoa
Lomaa odotellessa kirjoitti:
...vastauksesta. Tätä vähän epäilinkin, että Madeiralle ei kesäkauden matkoja ole varmaan ollut kovin kauaa myynnissä. Itse pidimme tärkeimpänä juuri tuota ilmastoseikkaa, eli emme halunneet minnekään turistibiitsille käristymään. Kuulemma Madeiralla on sopivan leutoa ja leppeää kesäkuukausinakin.
Kannattaisikohan Porto Santossa sitten yöpyä? Eikö saari ole kuitenkin aika pieni ja sen ehtisi nähdä päivän reissullakin? Matkan hinnaksi tullee kuitenkin melkein sama, jos halvempaan laivalippuun yhdistää jonkinmoisen maksun yöpymisestä.
Kiva kuulla, ettei turisteja ole mitenkään hillittömästi. Haluttaisiin nähdä vähän myös paikallista elämänmenoa, eikä pelkästään turistirysiä.Porto Santon ehtii aivan hyvin tutkia päivässä ja laivapilettihomma on saaren hotellien sponsoroima juttu. Saaren matkailubisnes on vielä pientä, mutta kehittymässä (mm, Pestana Group aikoo rakentaa saareen hotellin ym.).
Madeiran yleiskuvan saa parhaiten osallistumalla saaren kiertoajeluun.
Nunnalaakso ja Monte ovat matkatoimistojen retkitarjonnassa, mutta eivät mielestäni ole hintansa väärttejä. Kasvitieteellinen puutarha on jopa miesten mieluinen retkikohde. Suosittelen tutustumista uuteen kävely- ja puistoalueeseen Lidon uimalaitokselta meren rannalla länteen. Se on runsaan parin kilometrin pituinen ja päätteeksi ennen Praia Formosan rannalle saapumista on erikoinen tunneliosuus. Hyvää matkaa! Tlemme perässä myöhemmin tänä vuonna. - Lomaa odotellessa
sepe, jatkoa kirjoitti:
Porto Santon ehtii aivan hyvin tutkia päivässä ja laivapilettihomma on saaren hotellien sponsoroima juttu. Saaren matkailubisnes on vielä pientä, mutta kehittymässä (mm, Pestana Group aikoo rakentaa saareen hotellin ym.).
Madeiran yleiskuvan saa parhaiten osallistumalla saaren kiertoajeluun.
Nunnalaakso ja Monte ovat matkatoimistojen retkitarjonnassa, mutta eivät mielestäni ole hintansa väärttejä. Kasvitieteellinen puutarha on jopa miesten mieluinen retkikohde. Suosittelen tutustumista uuteen kävely- ja puistoalueeseen Lidon uimalaitokselta meren rannalla länteen. Se on runsaan parin kilometrin pituinen ja päätteeksi ennen Praia Formosan rannalle saapumista on erikoinen tunneliosuus. Hyvää matkaa! Tlemme perässä myöhemmin tänä vuonna.Kiitos taas vinkeistä, ehkä sinne Porto Santolle teemme päiväretken. Saarikierrokselle ajattelimme myös osallistua, sitä jo meille suositeltiin - muut matkatoimiston retket saavat jäädä, koska harrastamme mieluummin omatoimimatkailua. Esim. tuonne Monteen ja Nunnalaaksoon ajattelimme mennä ihan itseksemme, jos vain aikaa riittää. Ja mies on kasveista enemmän kiinnostunut kuin minä, joten kasvitieteellinen puutarha on myös listalla. :-)
Kiitos tuosta kävelyvinkistä, siihen voisimme tutustua koska hotellikin sijaitsee Lidon lähellä. Hyvää kesää ja myöhempää Madeiran matkaa myös teille! - Stilla
Lomaa odotellessa kirjoitti:
Kiitos taas vinkeistä, ehkä sinne Porto Santolle teemme päiväretken. Saarikierrokselle ajattelimme myös osallistua, sitä jo meille suositeltiin - muut matkatoimiston retket saavat jäädä, koska harrastamme mieluummin omatoimimatkailua. Esim. tuonne Monteen ja Nunnalaaksoon ajattelimme mennä ihan itseksemme, jos vain aikaa riittää. Ja mies on kasveista enemmän kiinnostunut kuin minä, joten kasvitieteellinen puutarha on myös listalla. :-)
Kiitos tuosta kävelyvinkistä, siihen voisimme tutustua koska hotellikin sijaitsee Lidon lähellä. Hyvää kesää ja myöhempää Madeiran matkaa myös teille!Suosittelen autonvuokrausta ennemmin kuin saarikierrosta matkatoimiston järjestämänä, on meinaan ryöstöhintainen! Ainakin aurinkomatkoilla se oli 50e per henkilö ja auton vuokrasimme 2 päiväksi alle 150 e ja pääsimme kiertämään koko saaren ja ajamaan vuorille käyskentelemään. Kannattaa todella käydä valloittamassa edes toinen niistä korkeista huipuista, on näkemisen arvoiset maisemat! Paikallisia näkee Funchalin keskustassa paljon, ja maaseudulla kun autolla ajelee ei muuta näekään kuin paikallista menoa!
Hauskaa reissua! - ilmo
Lomaa odotellessa kirjoitti:
Kiitos taas vinkeistä, ehkä sinne Porto Santolle teemme päiväretken. Saarikierrokselle ajattelimme myös osallistua, sitä jo meille suositeltiin - muut matkatoimiston retket saavat jäädä, koska harrastamme mieluummin omatoimimatkailua. Esim. tuonne Monteen ja Nunnalaaksoon ajattelimme mennä ihan itseksemme, jos vain aikaa riittää. Ja mies on kasveista enemmän kiinnostunut kuin minä, joten kasvitieteellinen puutarha on myös listalla. :-)
Kiitos tuosta kävelyvinkistä, siihen voisimme tutustua koska hotellikin sijaitsee Lidon lähellä. Hyvää kesää ja myöhempää Madeiran matkaa myös teille!madeiralla on ainakin yksi taksi joka ajaa päivä hinnalla n.100e päivä,puhuu suomea,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022192Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122079Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501415Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821079Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel58995Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia403963Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41868- 56819
- 79795
- 108766