Olisiko teillä hua hinissä käyneiltä (ei siis pattis 25forever :_) vinkkejä siitä missä paikassa/ketjussa on rahanvaihto sekä turvallista että edullista. Olen ymmärtänyt että hotellissa ei kannata vaihtaa. Ja miten automaattien kurssit visaa käyttäessä.
Kiitos jo ASIALLISISTA vastauksista.
Suomessa kurssi oli 1 E oli 43,5 TBH
Rahanvaihto paikkoja
5
1902
Vastaukset
- duangkaew
keskustassa on monia vaihtokioskeja ja market villagessa ihan pankkeja, tanaan just vaihdoin ja kurssi oli vajaat 49 thb eli huomattavasti parempi kuin suomessa. siis vaidoin kateista, sita en tieda miten visa-noston kurssi maaraytyy... tervetuloa hua hiniin!
- huijarit..
kun vaihtaa rahaa..meitä YRITETTIIN huijata phuketissa rahan vaihto pisteessä äijä veti omaan taskuun jos vaihto jotai epä tasasta summaa..onneks oon niin tarkka et laskuyri raksutti päässä :)
- euroja
mukaan..
ja siellä keltaisia pankkeja "western union" eli länkkäri pankki antaa tällä hetkellä kursilla 48.2 eurolla.
keltaset lilat ja punaset pankit antaa kaikki melkein saman kurssin sen 48 suomessa forex ja pankit sen 43
pankki automaatteja joka nurkassa josta rahaa mastereilla visoilla ja myös visa electroneilla.
mutta kurssi törmää sitten jossain vaiheessa..
eli käteistä ja vaihtaa thaimaassa vaihtaa voi joka kadun kulmassa juuri näissä keltasissa ja liloissa ja punasissa rahan vaihto pisteistä ne on ihan ok.- että...
saat kuitin ja siinä näkyy antamasi: raha määrä, kurssi joka taulussa takana, saamasi rahat takaisin.
ja lasket rahat ja pistät taskuun ja menet pois tiskiltä johonki läheiseen ravintolaan vetää nopeen drinkin ja laskukone käteen samalla 200eur kertaa kurssi 48 yhtäkuin 9600 thaimaan rahaa..
- masi
Keskustan alueella, samalta seisomalta näet useita vaihtopaikkoja. Käteistä vaihdettaessa, eri "kioskien" kursseissa ei oleellisia eroja, joulun ja uuden vuoden aikaan kurssi oli n. 48 - 49 THB. Visalla maksetuissa ja nostetuissa kurssi näyttää olleen kutakuinkin sama, mutta nostoista Luottokunta veloittaa käteisnostomaksun 2 eur 2,5 % nostetusta summasta.
Hotellien ja paikallisten pankkien kursseista ei kokemuksia.
Käteinen on kätevin !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1541363
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39946Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38695- 14610
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26598Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 28588
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver19570Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17543