Paljonko asumistuki noin..?

emt!!!!!!!!!!!!!!!

Elikkä ikä 17 vanhemmat eronneet ja huoltajalla ei häävit tulot velkoja. Ajattelin tässä muuttaa niin paljonko se asumistuki n. olisi? jos muut tulot kerrotte ( opintotuen tiedänkin ). Ja kaupunki varmasti valitsee asunnon vai saako itse päättää?

6

2268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meinaakkos

      muuttaa vaan siks et saisit asumistukea?!
      Mitä jos "aattelisit" mennä vaikka sivuhommiin opiskelus ohella ja auttaisit siinä samalla sitä huoltajaas. Kyllä sä sinne omaan asuntoon vielä ehit valmistuttuasikin.

    • hajj

      Mitäs kyselet kun 'opintotuen tiedätkin'
      saat opintotuen asumislisää, jos saat. Et asumistukea. Se on työttömien rahaa.

      • ei ole ainoastaan

        työttömien rahaa!


    • yhtään

      Jos olet opiskelija, et luultavasti saa yleistä asumistukea laisinkaan. Opiskelijat saavat yleensä opintotuen asumislisää, joka on 80% vuokrasta, maksimissaan vähän päälle 200€/kk. Tämän lisäksi sitten opintoraha ja opintolaina.

    • omt

      Jos olet opiskelija saat asumislisää, jos taas työtön sitten asumistukea. Kelan sivuilta löytyy tietoa siitä kuinka paljon jompaakumpaa. Kaupunki tms tarjoaa hakemuksen perusteella asuntoa, sinä päätät haluatko ko. asunnon.

    • noin vain saa

      Alaikäisenä et itse voi kirjoittaa vuokrasopimusta, huoltajan pitää se tehdä, joten viime kädessä huoltaja vastaa asunnosta. Onko huoltajasi valmis siihen? Monet kaupungit eivät myöskään vuokraa lainkaan alaikäisille. Opiskelija-asunnon voit ehkä helpommin saada. Yksityisiltä voi myös kysyä, mutta harvempi niistä vuokraa alaikäiselle. Asumislisä riippuu vuokrasta, jos saat täyden opintotuen niin varmaan saisit myös täyden asumislisän ja opintolainan takauksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3278
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      34
      2615
    3. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2248
    4. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      70
      2209
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2161
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      110
      2143
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      19
      1917
    8. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      61
      1884
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      19
      1763
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      86
      1622
    Aihe