Varmaan on paljon kuvaajia joilla on -1..-8 lasit. Kuinka kuvaaminen sujuu lasipäiseltä ja haittaako pieni etsin kuvaamista?
E-410/510 ja lasipää kuvaaja?
lasimestarin poika
2871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niillähän tuli joku lisälinssi tuohon okulaariin 500-mallin mukana, mutta en ole päässyt testaamaan. Linssin pitäisi suurentaa kuvaa, mutta en ole nähnyt muidenkaan vertailuja, sanovat kuitenkin sen parantavan tilannetta. Miinuslinssillisten kommentteja ei ole näkynyt. Linssin hintaa en tiedä, mutta tuskin se kovin kallis voi olla.
Kameroissa on mahdollista korjata peilistä heijastunutta kuvaa hassusti nimetyllä Dioptri-säädöllä (nimi on samaa logiikkaa kuin metrinmitta tai grammamitta). E-510 säätövara on -3 D ja 1 D välillä. Silmälasini mahtuvat tähän väliin, joten kuvaan ilman lasia.
Lasit häiritsevät aina kuvaamista. Mutu-tiedolla sanoisin, että mitä pienempi kenno (peili) sitä enemmän häiritsee. Varmaan kannattaa pistäytyä kamerakauppaan ja katsoa mikä sopii sinulle parhaiten.