Miksi ei tule lämmintä ilmaa?

jäämies

hei,

Zafirani 1.8 elegance, ajettu 175 tkm, lämmityslaite tai puhallin alkoi hurista oudosti erityisesti lämpötilansäätimen ollessa punaisella alueella ja tänään suuttimista ei enää tullut lämmintä ilmaa, ei edes ilmastoinnin ollessa päällä. Osaako joku sanoa missä vika ja onko kallis korjata.

3

1234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opelisti

      Ekana tulis mieleen et olisko lämmityslaitteen kenno menny rikki/tukkoon..

      Onko pakkasnesteet tulleet ohjaamon lattialle, tai onko makean hajua sisätiloissa..?

      Korjaus juttuun vaikea sanoa, voi olla tunnin homma tai sit tosi monen tunnin..

    • Vanha Zaffeni

      Mulla oli entisessä Zafirassa samalta kuulostava vika. Jokin pikku moottori oli menny rikki mikä ohjaa lämpimän ilman säätöä. Se sijatsee jossakin kojelaudan alla...eli se olis pitäny aukaista. Koko homma olis maksanu jonkun 400 euroo. Onneks oli jo uusi Zaffe varattu ja odottelin sitä tehtaalta. ei tarvinnu siis sitä enää korjata.

      Oli kyllä keljuu marraskuussa ajella kun ikkunat huurtu ja ei lämmintä ilmaa tullu...

      • jäämies

        Kiitos kommenteista! Zafirassa on veden kieroa ohjaava venttiili, joka sijaitsee jossain kojelaudan alla. Purkaminen on siis aikaavievää ja korjaus tehdään ohittamalla venttiili (se siis poistetaan käytöstä, koska se on Suomen ilmastossa turha) suoralla putkella jonnekin, jota en ymmärtänyt. Näitä tehdään siis merkkiliikkeissä alk. 350 e. Tarvikkeiden hinta on 20 e. Hinta kysytty Länsiautosta ti 11.12. Näin Opelin laadunvarmsitus toimii-se on ulkoistettu huolto-organisaatioille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      221
      4086
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2295
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1400
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      866
    Aihe