GM soija koohotus nyt on yhtä tyhjän kanssa. Ei se rikkaruohomyrkkyjä ja tuholaisia kestävä siirtogeeninen soija mitää eläimeen siirry. Kasvin geenit siirtyvät eläimeen, häh? Suurempi riski on siinä että GM soijan mulkatut geenit siirtyy luontoon, toisiin kasveihin, jolloin rikkakasvitkin ovat immuneja myrkylle. hups.. Ja kuinkas se ny oli, maailmalla viljeltävästä soijasta 80% on GM kamaa?
Tanskanpoika antaa reiruhun kasvuhormooneja ja antibioottirehuja jotta sikapossu kasvaa nopeasti, ja tuotta laatulihaa, ja sikojen porsastuotanto on parempi ku suomessa ja yksikkökoot 5x suomen keskiarvo, lihantuotanto tehtaita... Ainii, ja samaa GM soijaa sielläkin syötetään. Ja ties mitä muuta GM sapuskaa on tarjolla.
Tanskanpoika antaa reiruhun kasvuhormooneja ja antibioottirehuja jotta sikapossu kasvaa nopeasti, ja tuotta laatulihaa, ja sikojen porsastuotanto on parempi ku suomessa ja yksikkökoot 5x suomen keskiarvo, lihantuotanto tehtaita... Ainii, ja samaa GM soijaa sielläkin syötetään. Ja ties mitä muuta GM sapuskaa on tarjolla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sellainen luulo että me kuluttajat luullaan että meidän suomen maalla karjanhoito olisi kokonaan luomua?
Eikö se ole lapsellista haukkua muiden maiden maataloutta ja nostaa sillä oman maatalouden puhtautta.
Tiedetään sekin että karjatalous on todellakin ilmastomuutokseen myös osasyyllinen ja muuta paskaa tarjoatte meille oman maan kulutajille.
Kyllä te käytätte rehuja ja antibiootteja puhumattakaan muusta ainakin suurtilalliset.
Teilläkö lehmät kirmailee vapaana ilman mitään lisäaineita.
Laita tänne vinkki mistä saa teitin puhdasta lihaa ostaa.
Meillä antibioottien käyttö on erittäin rajoitettua ja tapahtuu aina eläinlääkärin määräyksestä ja vain eläimen parantamiseksi (käytön jälkeen on rajoituksia maidon tms. suhteen). Monissa maissa systeemi on niin, että rehuun laitetaan jatkuvasti varmuuden vuoksi antibiootteja.
On erittäin haitallista käyttää tarpeettomia antibiootteja. Ei se vaikuta lihan tai kalan laatuun ostajalle, mutta sen käyttö luo bakteerikantoja, joiden torjuminen antibiooteilla käy erittäin vaikeaksi. Meillä siis käytännöt ovat hyvin, mutta silti meilläkin esiintyy väestössä antibioottiresistenttejä bakteerikantoja osin juuri ulkomailla käytetyn antibioottirehun takia.
Tanskalaiset käyttävät laittomasti kasvuhormoneita karjalla (meillä ei ole käytetty kuin raviurheilussa ja sekin on laitonta). Tanskan systeemi on muutenkin kumma, kun siellä on uhkailtu asiaa vastustaneita tahoja (eivät viljelijät, vaan hormonikauppiaat ja eikös siellä joku tapettukin).
Ihan oikeasti meillä on asiat kuitenkin paljon paremmin kuin muualla. Eikä minulla ole karjaa, jos sitä epäilet. Olen vain muuten perillä asiasta.
Jos kotimaista lihaa ostat, on se GM-vapaata!
Joka maassa on vilunki-veijareita, mutta niitten villevallattomien osuus ainakin suomessa on olematon.
Turha luulla, että ulkomailta se autuus tulee, käy katsomassa vaikka jenkkilässä, miten sikäläinen farmari toimii, kun tuotetaan kunnon hormoonilihaa. Käy sitten suomalaisella farmilla, niin se jussi ei edes tiedä minkälaisella ruutalla ne hormoonit vetästään sen naudan kankkuun!
Mitä tulee lisäaineisiin, pitää elämilläkin ravinto olla kohdallaan, että kasvaa kunnolla. Vitamiinit ja hivenaineet on oltava rehuissa, kuten muillakin elävillä.
Sen verran olen maailmaa matkannut, että ihan kaikista maista tuotua lihaa en poskeeni pistäisi, suomalaista kyllä!
Valmisruuat ja makkarat ja sensemmoset unohtaen, että eiköhän se suomalainen liha ole sitä puhdasta. hitto. Suomessa ei saa edes käyttää hormonaalisia hedelmälliisyyshoitoja. Ämmät syödänakertaa vuosi tolkulla hormooneita nassuunsa, mutta elukoilla hormonaalinen hedelmällisyyshoito on sitte kiistan aihe...
Antibiooteista; sonneilla ab hoidot on äärimmäisen harvinaisia. Lypsävillä 1 elukka 10.nestä saa antibiootteja todettuun tulehdussairauteen, kun taudinaiheuttaja on ensin tunnistettu ja siihen tepsivä antibioottilaatu on labrassa todennettu. Sikapuolen touhuista en tarkemmin tiä, mutta samalla lailla luulis olevan, että äärimmäisen vähän ja todettuun tarpeeseen.
GM soija on tosiaan käytäntö, ei poikkeus.. gmvapaata soijaa ei vain ole..
Lehmien ulkkoiluttaminen on osa maaseuidun muuttamista kaupunkilaisten lomaparatiisikis, elämyspuistoksi. Elukka hakeutuu varjoon kesäkuumalla, on mielellään varjossa, hyväilmaisessa navetassa, eikä laahusta helv. moisessa auringonpaisteessa kaluamassa heinää maasta paarmojen keskellä. alkukeväästä ja loppusyksystä ku alkaa olee vilposempaa nii sitte se viihtyy.. ja komeina talvipäivinä, kun ei tuule eikä sada... -20 astetta ei oo mitää.. 30 on huonoksi..
antaa eläimille edes "ASPERIINIÄ",ilman eläinlääkärin lupaa.