Jaguar testien

kärkeä

Vai olet (Lexus T)omistanut Jaguarin ja nyt ajat corollalla,yhteistä teillä japsien omistajilla on se (alemmuuskopleksi)että te risteilette Eurooppalaisten automerkkien palstoilla kehumassa näitä kulkuneuvojanne.
Auto Zeitung: Jaguar paras 2006 laaturaportissa
Saksalainen autolehti Auto Zeitung on julkistanut vuoden 2006 laaturaporttinsa. Parhaimmat arvosanat saa Jaguar. Tutkimukseen, jossa arvosteltiin 33 automerkin luotettavuus, tuotelaatu ja palvelu, osallistui yli 30 000 lehden lukijaa.
Auto Zeitungin samassa tutkimuksessa Jaguar sijoittui sijalle 18 vuonna 2004 ja sijalle 5 vuonna 2005. Lehden mukaan oli suuri yllätys, että eurooppalainen automerkki löi japanilaiset, jotka ovat olleet kärjessä useita vuosia. Lehden lukijat äänestivät vain neljä eurooppalaista automerkkiä kymmenen parhaan joukkoon. Muut merkit olivat Porsche, Volvo ja BMW.

6

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • britti-auto?
      • Minua kiinnostaa

        Ja myyntitilastoja kastoen aika montaa muutakin.

        Tänne on heiteilty ihan asiallisesti kritiikkiä tilastoihin vedoten. Niitä tuskin voi kiistää, toki arvostella kyllä. Onhan noita mitallejakin tullut.

        Henkilökohtaisesti ihmettelen sitä, että ainakin omani on toiminut vuosia muutamaa normaalia pikkuvikaa huomioon ottamatta loistavasti. Jos niitä ei olisi ollut voisi puhua jo ihmeestä.

        Parasta on kuitenkin se kun joskus tulee ajettua jollain muulla autolla. Sen jälkeen oman auton rattiin istuessa on helppo ymmärtää miksi on aikoinaan valintansa tehnyt.

        Jos jollain on niin ahdas elämä, ettei toisen vapaat valinnat kelpaa, niin ehkä olisi tarpeellista hakea hoitoa muualta kuin täältä Jaguar-palstalta.


      • JagV12

        Siinä on vaan sitä jotain arvokkuutta,mitä ei löydy kuin muista isoista briteistä.
        Xj,DDS,super V8 ja seuraavan hintaluokan Rolls Royce ja Bentley.
        Alla nyt kolmas jagge,tai oikeastaan Daimler eikä ole valittamista-ylläpito tosin ei ole risaperseille...


      • siitä laadusta

        Jaguarin vikalista on aika lyhyt, verrattuna moniin muihin merkkeihin.Vaikka itse autoahan ei sovi verrata näihin muihin ajoneuvoihin.Tälle ketä kiinnostaa jutun lähettäneelle idiootille haluaisin sanoa, että itse pidän myös monista muistakin Brittiläiseen kulttuuriin liittyvistä asioista ja näin taitaa olla monella muullakin Jaguar harrastajalla.Eli te naapurinkyttääjät ette voi käsittäää että Jaggea ei ole ostettu vaan sen naapurin kiusaksi.Siihen liittyy paljon muutakin.
        http://www2.hs.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/vikasarja.jsp


      • varmasti

        vastaa, että mieluummin Jagge kuin Corolla.


    • ekipeki

      2mersun, 5 Alfan 2 2 Bmw coupén (viimeisin 325Cia 07) jälkeen hieman käytettynä ostettu S-type 3.0 on aivan eri planeetalta kuin kaikki edelliset. Vain Alfa Romeossa on sitä samaa kuin Jaggessa mutta aivan toisin päin ajateltuna. Hyviä ovat toki kaikki. Mutta 35 v kokemuksella tämä on mun kantani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1263
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      699
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      676
    Aihe