Nyt on rahaa

Prkl. on tili täynnä metsästä saatuja puunmyyntituloja ja ei tiiä mihin tuhlais, ku onhan niit menoja saatava, kun kerta on tulojaki!! Taidampa ostaa puimurin vai ostaisko raksterin=)
9803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Moni tosiaan rahoittaa isompia investointeja maatalouden ulkopuolelta saaduilla tuloilla. Liiketaloudellisesti se ei aina ole järkevää.

Kai muuten huomioit sen, miten nykyisin metsät ovat lähinnä kaupunkilaisten omistuksessa. Mikset siis kerro miten aiot hankkia taas uuden kaksion Eirasta.

Äänestä
  • kipeää?

    Äänestä

  • kateus noin kirjoitti:

    kipeää?

    Mitä mahdat tarkoittaa. Minulla on kyllä metsää. En ole viljelijä, enkä saa siis maataloustukea josta tuo aloitus on kuitenkin oikeasti mutta mutkan kautta.

    En myöskään erityisesti halua omistaa puimureita.

    Oletko kirjoituksissasi yleensä noin hämärä, vai miksi sinua on vaikea ymmärtää.

    Äänestä

jos hommaat emännän, loppuu miettiminen... ;)

Äänestä
  • Se on joku provoileva maatalouden vastustaja, joka yrittää saada kaikki uskomaan että maataloudenharjoittajilla olisi paljon rahaa.

    Äänestä

Suurin osa metsänomistajista on kaupunkilaisia, jotka on myynneet metsiään aikalailla, kun hinnat on olleeet kohdallaan. Yhtä hyvin voit kattella kateellisena kaupunki kaveriasi, kun vaihtaa isompaa kämppää taikka venettä.

Ja mitä tulee jussien metsärahoihin, niin yllättävän moni ruokkii metsällään kaupunkilaisia, kun voisi itse syödä kantorahansa suoraan, ilman että kierrättää työläästi navetan kautta.

Puimurit ja muut vekottimethan iät ajat ostettu metsärahoilla. Kellä ny on mettät syöty, niin on menossa tontit ja sorat. Rantatontin myynnillä pyörittää viljelyä kummakseen muutaman vuoden!

Äänestä
  • No ei oo provo ei. Kyllä tässä kovasti ollaan maataloudessa kiinni ja eiks se nyt oo kiva, et joskus on rahaa! Rahan tietysti vois käyttää monellakin eri tavalla, mutta täällä maalla se kyl yleensä tarkoittaa investointeja, ja koska nyt olis puimahärpättimelle ja raksterille tilausta, niin kai se sinne on investoitava. En sitte tiiä onko se niin järkevää verotuksellisesti, mut sinne niit kai nyt sit laitetaan.

    Äänestä

  • Jussillaa kirjoitti:

    No ei oo provo ei. Kyllä tässä kovasti ollaan maataloudessa kiinni ja eiks se nyt oo kiva, et joskus on rahaa! Rahan tietysti vois käyttää monellakin eri tavalla, mutta täällä maalla se kyl yleensä tarkoittaa investointeja, ja koska nyt olis puimahärpättimelle ja raksterille tilausta, niin kai se sinne on investoitava. En sitte tiiä onko se niin järkevää verotuksellisesti, mut sinne niit kai nyt sit laitetaan.

    En nyt neuvomaan ryhdy, mutta pieni laskuesimerkki; Kunnon rosma maksaa jotain sata tonnia, josta saat helmikuussa alvarit takasi, eli 18 tonttua. Vuoden määriksestä saa 5 prosenttia korkoa, joka tekee siis noin 4 tonnia, huollot ehkä jää alle tonnin, polttoainetta palaa ehkä tonnilla vajaassa sadassa tunnissa. Arvo alenee ekana vuonna helposti liki 20 prosenttia, mutta varmasti keskimäärin noin 5 prossaa, lisäksi vakuutus ja säilytys ynnämuut.... taisin jo mennä laskuissa sekasi, mutta joka tapauksessa yli kymppitonni. Satasen miehet pui siis toistasataa hehtaaria, eli liki 150 hehtaarin tilan kesannot ja mahdolliset muut kasvit huomioiden, eikä tartte itte ajaakaan...

    Noo turha neuvoo toisia, ku uusi valtteri on kohta pihassa....

    Äänestä

saat kolmannen ilmaiseksi, näin on markkinat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jussilla kirjoitti:

Prkl. on tili täynnä metsästä saatuja puunmyyntituloja ja ei tiiä mihin tuhlais, ku onhan niit menoja saatava, kun kerta on tulojaki!! Taidampa ostaa puimurin vai ostaisko raksterin=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu