Olen seurannut viimeisintä
ns ruokakeskustelua !
Luin kaikki läpi ja ihmettelin että
suomalaiset haluavat syödä suomalaista
ruokaa myös Virossa / Jouluna !
Ootteko TE nyt aivan tosissanne ?
Se on sama kuin vaatisi hieman suomalaista
palvelua Viroon, maasta jossa kaikki toimii
itsepalvelu periaatteella !
Ne joilla rahat eivät riitä matkustaa
kauas - niin PALUN älkää vaatiko että 80km
matkan päässä kaikki olsi kuten koti
Suomessa !
Mikä idea on matkustaa jos siellä " kaikki on
kuten kotona " ?
ns ruokakeskustelua !
Luin kaikki läpi ja ihmettelin että
suomalaiset haluavat syödä suomalaista
ruokaa myös Virossa / Jouluna !
Ootteko TE nyt aivan tosissanne ?
Se on sama kuin vaatisi hieman suomalaista
palvelua Viroon, maasta jossa kaikki toimii
itsepalvelu periaatteella !
Ne joilla rahat eivät riitä matkustaa
kauas - niin PALUN älkää vaatiko että 80km
matkan päässä kaikki olsi kuten koti
Suomessa !
Mikä idea on matkustaa jos siellä " kaikki on
kuten kotona " ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä VIROSSA PITÄÄ saada Suomalaista ruokaa Suomenkilellä PISTE.
voi hyvä tahvo, ota omat ruuat suomesta mukaan!
Onko joku kieltänyt sinua syömästä
omia eväitäsi ?
Pitäisikö viisumit ottaa jälleen
käyttöön ?
Yleisisivistys kiertokoulutasoa. Jääkää kotiin -ei teistä ole matkaajiksi kuin kotimaakunnassa.
parempi. Miksi ihmeessä pitäisi matkustaa Viroon jouluksi tai muulloinkaan. Missään muualla ei nimittäin suomalaista turistia luokitella niin alas, kuin Virossa.
Palaute pitäisi antaa huonon
pavelun tarjoajille - suoraan & heti !
Ei auta täällä kirjoittaa - jos joku
joskus teki huonot kaupat !
Niin, itsekin Virossa useasti matkustelleena olen suureksi yllätyksekseni huomannut että Virossa tarjotaan virolaista ruokaa! Eikä tämä suinkaan ole ainut epäkohta: ilmeisesti pelkästä ilkeämielisyydestä suomalaisia kohtaan mm. sanomalehdet tehdään pääosin vironkielisinä ja televisio-ohjelmista puuttuu kokonaan suomenkielinen tekstitys; puhumattakaan sitten katukylteistä ynnä muista opasteista, joista suomen kieltä saa hakemalla hakea. On ikävä kyllä pakko todeta että suomalaisen turistin elämä on Virossa tehty kovin hankalaksi!
Kyllä se on hyvä, että epäkohdat tuodaan rohkeasti esiin. Mielestäni on myös kohtuutonta, että suomalaisen pitää matkustaa tuntikaupalla laivassa saadakseen halpaa viinaa ja olutta. Meidän suomalaisten turistien tulee vaatia, että virolaiset tuovat ne pullot ja putelit kotiportille asti, niin ei tarvitsisi kotoa läskisoosin äärestä poistua.
Pitää muistaa että Virossa on vain
yksi virallinen kieli eli eestin kieli !
Seurustelkaa nyt hyvä ihmiset nyt
muidenkin kanssa kuin mitä kotikuntanne
besserwisserit !
Veljeskansa ja sukulaiskieli..
Suomen kieliopin mukaan virkkeitä ei eroteta toisistaan pelkästään huutomerkillä, vaan välimerkki valitaan käyttötarkoituksen mukaan.
Eestin kieli on kylläkin Suomessa viron kieli. Itsekin olen neljä vuotta käynyt pelkästään viron kieltä oppimassa ja opettajana on virolainen henkilö.
>>Luin kaikki läpi ja ihmettelin että
suomalaiset haluavat syödä suomalaista
ruokaa myös Virossa / Jouluna !>Se on sama kuin vaatisi hieman suomalaista
palvelua Viroon
Eikös se Veinin paikka sitten menestynytkään? Kesällä kävin ja koska muita ei ollut paikalla, niin sain kuunnella pitkän vuodatuksen ko. henkilöltä tulevaisuuden suunnitelmista. Kai se kesällä menestyy ulkoilmaterassina, sikäli, että viitsii kavuta yläkertaan hakemaan itse kaljatuoppinsa.