Eli, vaivani on tämmöinen kuin; kärsin usein yhdynnässä kivuista jotka ovat voimakkaimmillaan aivan yhdynnän alussa, miehen työntyessä sisääni. Olen käyttänyt pian 9kk harmonet nimisiä pillereitä.Ennen kondomia. Kipu on vaivannut pian n.4kk. Aivan joka kerta sitä ei kuitenkaan yhdynnässä esiinny, mut tämän jälkeen emättimen suuaukko ja sen alaosa tuntuvat usein jopa päivänkin verran aroilta. Kuivuudesta tuskin on kysymys sillä joka kerta on käytetty liukastetta (ceridal intime), sekä yhdynnän jälkeen myös bebanthenia. Olen vakituisessa suhteessa ollut pian 1,5 vuotta joten sukupuolitaudin sulkisin kokonaan pois. Käytin myös n.1kk sitten kahden viikon ajan Ovestin voidetta emättimeen joka ilta ennen nukkumaan menoa. Auttoi kyllä huomattavasti käytön ajan, kipua ei ollut juuri ollenkaan, mutta n. viikon päästä voiteen käytön lopetettuani vaiva palasi samanlaisena takaisin. Mitä siis tekisin?
Kävin terkkarilla juttelemassa vaivastani, kysyin mm. pillerimerkin vaihdon auttamisesta mutta hän suunnilleen nauroi ajatukselleni ja jaaritteli "nyky nuorien" tyhmyyttä. Tiedän kyllä että vaikka pillereitä vaihtaisin samaa tavaraa kuitenkin söisin eri merkkisenä vain. Mutta voisiko se kuitenkin auttaa? Terkkari mainitsi myös ehkäisyrenkaasta, mutta minua vähän arveluttaa se. Useat naiset ovat valitelleet että rengas valuu emättimestä pois jatkuvasti.
Mielessä on käynyt myös Vulvodynia. Melko samanlaisia oireita kuin sairauden kuvauksessa minulla esiintyy.
Ajattelin kuitenki varata itselleni ajan gynekologilta ja toivoa että parantuisin ja pääsisin taas harrastamaan seksiä ilman kivun pelkoa.
Kävin terkkarilla juttelemassa vaivastani, kysyin mm. pillerimerkin vaihdon auttamisesta mutta hän suunnilleen nauroi ajatukselleni ja jaaritteli "nyky nuorien" tyhmyyttä. Tiedän kyllä että vaikka pillereitä vaihtaisin samaa tavaraa kuitenkin söisin eri merkkisenä vain. Mutta voisiko se kuitenkin auttaa? Terkkari mainitsi myös ehkäisyrenkaasta, mutta minua vähän arveluttaa se. Useat naiset ovat valitelleet että rengas valuu emättimestä pois jatkuvasti.
Mielessä on käynyt myös Vulvodynia. Melko samanlaisia oireita kuin sairauden kuvauksessa minulla esiintyy.
Ajattelin kuitenki varata itselleni ajan gynekologilta ja toivoa että parantuisin ja pääsisin taas harrastamaan seksiä ilman kivun pelkoa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tekis kyllä mieli nauraa sille terkkarille, kun ei omaa näköjään minkäännäköstä ammattitaitoa...siis pillerimerkin vaihtaminen voi auttaa hyvinkin, monilla jotku pillerit aiheuttaa esim mielialan vaihteluita ja kaikkia ihmevaivoja saattaa tulla, ja ne lähtee merkkiä vaihtamalla...eli et tosiaan oo tyhmä kun ajattelet näin.
varaa ihmeessä gyneltä aika, se näkee kyllä tutkimuksen yhteydessä jos siihen kipuiluun on silminnähden joku syy...ja osaa muutenkin auttaa sua tässä asiassa...eli tsemppiä vaan, ja terkkarille voit kyllä nauraa takasin päin naamaa.
Jep, sama vika täällä. Tosin kipua on ollut jo 7 vuotta! Lisäksi repeän jokaisella kerralla emättimen suuaukon alaosasta. Vakituinen suhde ollut jo kolme vuotta eikä sukupuolitauteja ole. Liukastetta käytetään paljon ja kiihottumisestakaan ei ole ongelmaa.
Tällä hetkellä muutama asento vain menee ilman keskeytystä ja seksin aloittaminen onnistuu vain, jos olen päällä. Lääkäreissä oon juossut turhaan...
Nyt kuulostaa oppikirjatapaukselta pillerien aiheuttamasta yhdyntäkivusta. Käyttämäsi pillerimerkki on vähäestrogeeninen ja luultavasti siksi aiheutti oireet. Estrogeenin puutoksesta puhuu myös Ovestinin auttava vaikutus. Pillereitä syödessähän omat munasarjasi eivät tuota estrogeenia, vaan se korvautuu pillerien synteettisellä estrogeenijohdoksella. Sitä on määrällisesti ilmeisesti liian vähän. Ovestinin käyttä kuurina ei ratkaisen mitään, vaan sitä pitäisi käyttää jatkuvasti, koska et muualtakaan estrogeenia saa.
Terveydenhoitajasi muuten on aasi. Ilmeisesti ei juurikaan tunne koko asiaa. No, se ei ole harvinaista. Ei terveydenhoitajan ammatti olekaan toisaalta sellainen, että heiltä voi odottaa kovin laajaa tietämystä hormonien vaikutuksista. Eikä muuten lääkärikään välttämättä tunne edes yleisimpiä lääkkeiden sivuoireita - varsinkaan, jos niitä ei kaikkia mainita pakkausselosteessa.
Unohdapa nyt vulvodyniat ja muut, pillerisi ovat hyvin varmasti syylliset. Lopeta kokonaan tai vaihda ainakin runsasestrogeenisempaan. Minulla on omakohtaista kokemusta juuri samasta vaivasta, vaihdoin pari kertaa suurempaan estrogeenimäärään. Ongelma lieveni, mutta loppui vasta, kun lopetin kokonaan. Sitten otin kuparikierukan, vaikka siitäkin jotkut tietämättömät terkat ja lääkärit uhosivat, ettei muka sovi synnyttämättömälle. Joop, ei kannata luottaa yhden terkan tai lääkärin sanaan, eikä aina kahdenkaan.
kiitos paljon neuvoista ! vielä kysyisin että minkä merkkisiä nämä suuremman estrogeenimäärän sisältävät pillerit mahtavat olla? :) olisi kiva vähän informaatiota etsiä itsekkin ennen kuin gynekologille menee ettei se ihan tyhmänä minua pitäisi.
Halusin tuoda oman kokemukseni esille.. itselläni oli limakalvo ongelmia runsas estrogeenisten pillereiden kanssa mutta kun vaihdoin miedompiin niin ongelmat helpottuivat.. luultavasti häviävät vasta kun lopetan pillerit :(
Itselläni oli Diane Nova merkkiset pillerit, joista halvempi vaihtoehto on Cypretyl. (runsas estrogeeninen)
Voin sanoa että se tosiaan oli HALVEMPI!!!
Kolmen kuukauden paketti Cypretylia maksaa vähemmän kuin kuukausi Yasminea...
Hintavertailu kannattaa ja Kelan sivuilta löytyy lääkehaku, josta näkee vastaavat lääkkeet ja niiden "päivän hinnan". Esimerkiksi tuolle Diane Novalle löytyy kolme rinnakkaislääkettä ja ne ovat todellakin halvempia. Prosentuaalisesti hintaero Cypretyliin on iso, mutta euroissa "vain" 2,34€ pakkaukselta. Periaatteessa apteekin pitäisi tarjota halvempaa rinnakkaislääkettä, ellei lääkäri ole erityisesti merkinnyt reseptiin mitä lääkettä on käytettävä.
progestiinin vaikutus pillereissä - sehän on estrogeenin vastavaikuttaja ja saattaa osaltaan vähentää pillerin estrogeenin vaikutusta. Siispä asia ei yllättäen olekaan yksioikoinen ;). Jos uusi pillerisi aiheutti limakalvovaivoja vähemmän, vaikka oli matalaestrogeenisempi, se saattaa selittyä eri progestiinin vaikutuksella. Tämä siis jos kaikki muuten viittasi juuri estrogeenin vähyyteen. En ole aivan varma, mutta eikö jossain pillerissä ollut estrogeenikin eri? Useimmiten se on etinyyliestradioli, mutta jossain taisi olla jotain muuta. Senkin voi olettaa merkitsevän jotain, jos vaikuttava aine muuttuu estrogeenipuolellakin.
AP:lle, Harmonetia runsasestrogeenisempia pillereitä on useita. Esim. Minulet on yksi, ja siinä on sama progestiini (kai sitä vielä valmistetaan?). Ei ole pakko mennä niinkään "korkealle" heti, kuin Diane Novaan ja sen rinnakkaisvalmisteisíin. Mielestäni sinun ei tarvitse arpoa itsellesi merkkiä, vaan voit toivoa lääkäriltä vain jotain runsasestrogeenisempaa, on hänen tehtävänsä sitten valita sellainen. Yleensä siitä tehtävästä suoriutuvat hyvin ;).