Olisiko jollakin tietoa, että mikä aiheuttaa seuraavan vian.
Auto nykii hieman ilmastoinnin ollessa päällä ja samalla moottorin tehot alenee, siis ei kiihdy kunnolla. Kun ilmastointi ei ole käytössä, ei ole myös tätä vikaakaan.
...ja toinen vika olis, et mikä aiheuttaa takapäässä kolahduksen, kun ajaa töyssystä ja auton kallistuessa?
Aikaisemmin niin oireeton peli vaikka ajettu jo 160tkm.
Auto nykii hieman ilmastoinnin ollessa päällä ja samalla moottorin tehot alenee, siis ei kiihdy kunnolla. Kun ilmastointi ei ole käytössä, ei ole myös tätä vikaakaan.
...ja toinen vika olis, et mikä aiheuttaa takapäässä kolahduksen, kun ajaa töyssystä ja auton kallistuessa?
Aikaisemmin niin oireeton peli vaikka ajettu jo 160tkm.
Vastaukset 10
Vanhimmat
aivan normaalia tuo tehon aleneminen ilmastoinnin päällä ollessa. Ainakin omassa Focuksessa ilmastointi vie n. 7 hp moottorintehoja. Tämä tuntuu nihkeytenä kiihdytettäessä sekä pienenä
nykimisenä silloin tällöin.
Mondeossa sama juttu. Pieni nykäys tuntuu aina kompuran käynnistyessä ja ilmastoinnin tehon tarve tuntuu myös ajossa muutenkin.
tuntuu nykäys kun ilmastoinnin laittaa päälle. Ei sitten mulloin.
Muuten ilmastointia pitäisi käyttää vähintään 20-30 min yhtäjaksoisesta kerran kuukaudessa.
Kiitän näistä tiedoista.
Esiintyynkö teillä nykimistä myös tasaisella kaasulla ajettaessa vai ainoastaan kun kompura
menee päälle?
Nykii. Siis kun kompura käynnistyy, tehot alenevat, ajettiimpa tasaisella kaasulla tai kiihdyttäen sillä hetkellä.
Tuo kompurahan ei käy koko aikaa jatkuvasti, vaan pelaa samaan tapaan kuin jääkaappi pysähtyen välillä. Käynnistyy kyllä helteellä aika tiheään tahtiin alkaen näin kierrättää taas kylmäainetta (onkohan ammoniakkia)höyrystimeltä lauhduttimelle.
... ei pitäisi olla normaalia, sillä ainakin mulle on väitetty että ohjauslogiikka on sentään niin älykästä , että se ottaa kompuran pois päältä jos painetaan voimakkaasti kaasua. Muuten vois tulla ohituksessa seinä vastaan...
...Fiesta 1.3 koneella (44 kW). Tehonpudotus on n. 8 hevosvoiman luokkaa.
kallistuksenvakaajan kumipuslat uusiin, nii loppuu takapään kolinat.
Mulla on Escort 1.6 farmari -00. Ilmastoinnin ollessa kytkettynä tuntuu kompuran käynnistyminen selvästi. Esim tasaista nopeutta ajaessa. Toisaalta kun kompura pysähtyy, lähtee kone taas vetämään pirteämmin. Jonkinlainen ilmastoinnin ohjausrele sijaitsee jossakin kojetaulun takana, kuuluu nimittäin naksahdus samalla kun nykäisee. Tyhjäkäynnillä moottori nostaa hetkellisesti kierroksia kun kompura käynnistyy. Kai se kuormituksen mukaan säätelee polttoaineen syöttöä.
Silloin kun ilmastointi ei ole kytkettynä, ei em. oireita esiinny.
Mielestäni muös bensan kulutuksen lisääntymisen huomaa selvästi ilmastoinnin ollessa usein käytössä. Tankillinen menee nopeammin. Tämähän tietysti on selvä asia.
Kompuraahan ohjaa ilmeisesti jonkinlainen magneettiventtiili, voisikohan siitä löytyä jokin vika?