pyyhkijät meni pimeäksi

Vm. -93 sedan corollasta lakkasi tuulilasinpyyhkijät toimimasta, kyllä näin on, en olisi uskonut corollasta tätä... Jäivät vielä ikävästi pyyhintä alueen puoliväliin ja haittaavat näkökenttää, sulake on ok. Kun virta kytketään nytkähtävät hieman, viiksen asentoon ei mitään reagointia. Musta mötikkö on yllättävän kuuma ajon jälkeen? Meneekö koko pyyhkijämoottori vaihtoon?
2451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuo on aika yleistä tuon mallin Corollassa, valitettavasti. Pyyhkijöiden vivuston läpivienti hapettuu ja alkaa jumittamaan vivustoa.
Nosta pyyhkijät irti lasista, ruiskuta Wurthin Rost Offia, WD40:ä, CRC:n 5-56:sta tms. irroitusöljyä sinne pyyhkijän varren juureen ja anna pyyhkijöiden olla päällä, ensiksi voit auttaa kädellä pyyhkijöitä liikkumaan, mutta niiden pitäisi muutaman minuutin kuluttua jo liikkua hyvin ilman avustusta.

Äänestä
  • Kiitos paljon vinkistä, nyt toimii, tosin sulkien vaihto alkaa olla kohta ajankohtaista. Suihkutin ruosteenirroitusöljyä molempiin varsiin. Toyotalla (soitin sinne) suosittelivat myös kuparitahnan käyttöä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


corolla 1993 kirjoitti:

Vm. -93 sedan corollasta lakkasi tuulilasinpyyhkijät toimimasta, kyllä näin on, en olisi uskonut corollasta tätä... Jäivät vielä ikävästi pyyhintä alueen puoliväliin ja haittaavat näkökenttää, sulake on ok. Kun virta kytketään nytkähtävät hieman, viiksen asentoon ei mitään reagointia. Musta mötikkö on yllättävän kuuma ajon jälkeen? Meneekö koko pyyhkijämoottori vaihtoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu