Mites on sen

kanssa? Vieläkö kohisee? Entäs Pessankoski?
61315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mukaan, melkoisen tasaantunut 50 luvun "kuohuista" ja pessankoski kait viela on lahes ennallaan , joskin todennakoisesti "miedompi" kun oli ennen !
Olen asunut Canaadassa , Tyynemeren rannalla vuodesta 1971 lähtien ja Canaadassa vuodesta 1966 , joten minun tiedot ei anna ajankohtaista selvitysta asiaan .......
Mahdollisesti , joku paikkakunnalla asuva "valaisee" asiaa tarkemmin kun saavat ne hetkelliset vesi ja kuntaliittymat ensinna selvitettya !
"Silverfoxx" Tyynenmeren rannalta ......Moi !

Äänestä

Jatkoa edelliseen !
Minulle voi laittaa postia alla olevaan osoitteeseen ja vastailen kysymyksiin syntymä "kirkonkylästä" kykyni mukaan , sillä minulla on toistaiseksi yhteydet vielä 41 vuoden jälkeen koti kunnaille ja ehkä voin antaa hetkelliset tiedot eteenpäin kysyjälle !
E-mail >>> [email protected]

Äänestä
  • Aika hyvin tunnut olevan perillä kuntaliitos ja vesiongelmasta, vaikka rapakon takana asutkin...

    Mikähän juttu tämäkin on kun omaan spostiisi vastaukset haluat...

    Äänestä

  • ; -) kirjoitti:

    Aika hyvin tunnut olevan perillä kuntaliitos ja vesiongelmasta, vaikka rapakon takana asutkin...

    Mikähän juttu tämäkin on kun omaan spostiisi vastaukset haluat...

    Koti-ikävä kauhea, kun Kuusankoski ohittaa mielenkiinnossa Vancouverin.
    Ja ääkköset tietokoneessa. Se on tietysti ihan hyvä juttu.

    Äänestä

  • tässä ajattelin kirjoitti:

    Koti-ikävä kauhea, kun Kuusankoski ohittaa mielenkiinnossa Vancouverin.
    Ja ääkköset tietokoneessa. Se on tietysti ihan hyvä juttu.

    Ole kun löysit kartalta tämän minun nykyisen koti kaupungin ja kyllä Ä ja Ö löytyy näppäimistä , joten ei tarvi sanakirjasta katsoa sanoja ... he he he !

    Äänestä

Muistan väkkärän Pessankosken 1950- luvun lopulla, sitä ennen kun se tuhottiin. Siellä oli molemmilla rannoilla, mannerjään hioma, sileä kallio ja Kymijoki virtasi keskellä.
Ongella sai ahvenia ja korveksia. Mummot pesivät mattoja kallioilla ja kuivasivat niitä tukkien päällä isojen kivien välissä.
1960-luvun alussa jotkut idiootit sopivat että tukit uitetaan jatkossa nipuissa ja siihen koski on liian matala.
Kalliot räjäytettiin pois ja tilalle tuli syvä uoma ja koski tuhottiin. Kaikesta ikävintä on että niitä tukkeja uitettiin niupuissa vain 5-6-7 votta ja sen jälkeen puutavarakuljetukset siityivät maantielle.
Olisko kellään kuvia Pessankoskesta ennen tuhoa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Väkkärän kirjoitti:

kanssa? Vieläkö kohisee? Entäs Pessankoski?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu