Tuli kirjeessä soneralta tarjous, jolla saan seuraavan nopeusluokan nettiyhteyden hitaamman hinnalla. Esim. jos minulla on nyt 2Mbit niin saan 8Mbit 2Mbit:n hinnalla (vuodeksi)
Saan tarjouksen, jos sitoudun Soneran asiakkaaksi 18KK:n ajaksi.
KANNATTAAKO ottaa tarjous vastaan?
Mistä tiedän, ettei Sonera mene ja tiputa liittymien KK:hintoja heti vuoden alussa ?
Onko tässä jotakin mitä en tajua?
Saan tarjouksen, jos sitoudun Soneran asiakkaaksi 18KK:n ajaksi.
KANNATTAAKO ottaa tarjous vastaan?
Mistä tiedän, ettei Sonera mene ja tiputa liittymien KK:hintoja heti vuoden alussa ?
Onko tässä jotakin mitä en tajua?
Vastaukset 5
Vanhimmat
18 kuukaudeksi. Mua vähän epäilyttää se että nopeuden nosto on 12 kuukaudeksi mutta sopimus 18:ksi. Elisalla kumpikin on 12 kk, mikä tuntuu reilulta.
Tuossa on se juju, että saadaan asiakas sitoutuneeksi Soneraan 18 kuukaudeksi vain 12 kuukauden tarjouksella. Sekä käsittääkseni tuo mahdollistaa sen että Sonera voi nostaa hitaampien (1 ja 2 Mbit) liittymien hintaa paljon esim kesäkuussa jota sitten maksat sen 6 kuukautta. Joten kannattaa ainakin ottaa selvää onko sinulla mahdollisuus nostaa nopeutta tuon 18 kuukauden aikana.
Tosin suosittelen Saunalahden liittymiä. Saunalahdella saat 2 kuukautta ilmaiseksi ja sen kuukauden jona ADSL on siirretty. Sekä saat SaunaVision digiboksin omaksi siinä on 5 GIGAA tallennustilaa.
Meinasin itsekkin käyttää tuon Soneran tarjouksen, mutta siirryn Saunalahdelle kun laskeskelin paljonko tuo 18 kuukautta maksaa nykyisillä hinnoilla 8 Mbit liittymä.
Soneralla 790.8€
Saunalahdella 784€ (vähennetty vain 2 kuukauden maksut, ei siirto kuukautta).
Sekä itseäni kiinostaa NettiVisio, siis voin katsoa ilmaiseksi netin kautta Digitv-kanavia tietokoneella, näin säästän noin 200€ kun ei tarvitse ostaa erillistä digitv-korttia (kaapeli malliset kalliita).
Joten kehottaisin miettimään kahdesti, kannattaako sitoutua 18 kuukaudeksi, kun ei tiedä paljonko liittymä tulee maksamaan 6 kuukautena.
Katso
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000694&posting=22000000031576175
Ei kannata sokeasti tuijottaa palvelun tuottajan ilmoittamaa laajakaistan nopeutta. Viestintäviraston sivuilta ladattava. Nettimittari kertoo todellisuuden.
Soneran lupaaman 2M/512 laajakaistayhteyden todellinen nopeus Nettimittarilla mitattuna minulla on:
vastaanotto keskiarvo 896 kB/s
lähetys keskiarvo 120 kB/s
Tosiasiassa kävi niin, että tarjous ADSL:n myötä nettiyhteys hidastui, vaikka nopeuden piti kaksinkertaistua.
https://nettimittari.ficora.fi/nettimittari/mainPage.aspx