Kuinka selvitä

kun on vajaa 1.5 vuotias vastasyntyneen lisäksi. Varsinkin nuo 3 ekaa kuukautta mietityttää paljon, kuinka siitä selviää koska ihan pieni vauvahan "asuu" suunnilleen tissillä? Mistä se aika sitten vanhemmalle lapselle.
Meinaan jo heittää pyyhkeen kehään vaikka olenkin vasta alkumetseillä raskaana ja vauva on 8kk ikainen nyt.
4483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yleensä vauva viihtyy hyvin liinassa ja liinan suojissa voi vauva hyvin imeä. Kädet jäävät vapaaksi taaperon kanssa leikkimiseen ja vauva saa läheisyyttä. Useinhan vauva tankkaa varsinkin iltaisin, isä voisi hoitaa taaperon iltapesut ja nukkumaan laiton ja äiti voi silloin keskittyä vaan imettämiseen. Tärkeää tietty myös, että äiti on kahdestaan välillä taaperon kanssa. Voithan myös imettää molempia, muutaman kerran päivässä taaperoakin, niin hän saa kaipaamaansa läheisyyttä myös. Tsemppiä teille ja onnea uudesta tulokkaasta!=)

Äänestä

vaan keinot keksii. vauvan synnyttyä esikoinenhan on jo pari vuotias ja vähän päälle. Pari ekaa viikkoa on varmasti aikamoista opettelua, että oppii miten kannattaa asiat järjestää. Mutta kyllä sinä opit sen sitten.. Vauvahan kans nukkuu alkuun aika paljon, leiki silloin esikoisen kanssa. Laita vauva vaunuun ja mene ulos, pusitoon, kävelylle jne. Jätä välillä vauva isän kanssa kotiin ja ota esikoinen mukaasi kauppaan.
Osta esikoiselel oma vauvanukke, jota voi hoitaa, kun sinä hoidat vauvaa. Ota esikoinen mukaan hoitamaan vauvaa, anna sen tehdä jotain pientä. Sillain, että se muka auttaa.
Kun imetät, voit samalla lukea esikoiselle kirjaa, voit laulaa, katsella jotain lasten filmiä. Äkkiä esikoinen siihen tottuu. Alkuun voi keksiä jotain mitä ei saisi, silloin kun olet kiinni vauvassa...

Äänestä
  • että esikoinen onkin nyt vasta 8kk. No kuitenkin kyllä sitä oppii..ja nukkuuhan se esikoinenkin vielä päikkärit.

    Äänestä

  • huomasin,, kirjoitti:

    että esikoinen onkin nyt vasta 8kk. No kuitenkin kyllä sitä oppii..ja nukkuuhan se esikoinenkin vielä päikkärit.

    ;))) sitä aina oppii kun rohkeasti kyselee

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


imetyksestä kirjoitti:

kun on vajaa 1.5 vuotias vastasyntyneen lisäksi. Varsinkin nuo 3 ekaa kuukautta mietityttää paljon, kuinka siitä selviää koska ihan pieni vauvahan "asuu" suunnilleen tissillä? Mistä se aika sitten vanhemmalle lapselle.
Meinaan jo heittää pyyhkeen kehään vaikka olenkin vasta alkumetseillä raskaana ja vauva on 8kk ikainen nyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu