Soprano spämmää

Todella ala-arvoisilla mene...

Arvoisa Yritysvaikuttaja,
Suomalaisille yrittäjille on juuri avattu uusi verkkokauppakeskus osoitteessa http://www.kotimaisetkaupat.fi. Ohessa tutustuttavaksenne lehdistötiedote.

Kansallisen Yrittäjähankkeen tilaisuudessa viestintäministeri, yrittäjäjärjestöt, Tekes sekä neljä pörssiyhtiötä, Elisa, Eniro, Nordea ja Soprano, vaativat konkreettisia toimia suomalaisten yrittäjien verkkoliiketoiminnan vauhdittamiseksi. Kotimaisetkaupat.fi on nyt niistä ensimmäinen.

Toivomme, että omalta osaltanne vauhdittaisitte myönteistä kehitystä lähettämällä viestiä edelleen yrittäjäkollegoillenne, jotka jo käyvät verkkokauppaa tai harkitsevat aloittamista. Voitte myös itse ehdottaa palveluun liitettäväksi alueeltanne sopivia verkkokauppiaita osoitteessa http://www.kotimaisetkaupat.fi.

Rauhaisaa joulun aikaa toivottaen

Arto Tenhunen
yrittäjä, toimitusjohtaja
Soprano Oyj
[email protected]


--------------------------------------------------------------------------------


Suomalaisen Työn Liitto: kotimaisetkaupat.fi tukee kotimaisten yrittäjien verkkokauppojen syntymistä
SUOMESSA AVATTU ENSIMMÄINEN YHTEISÖLLINEN KAUPPAKESKUS, JOSSA KULUTTAJA PÄÄTTÄÄ TARJONNASTA

Maamme ensimmäinen yhteisöllinen verkkokauppakeskus on avattu osoitteessa www.kotimaisetkaupat.fi. Vuorovaikutteiseen Web 2.0 Internet-tekniikkaan pohjautuva 13 kerroksinen kauppakeskus siirtää suomalaisen verkkokaupan kerralla uuteen aikaan. Ensimmäistä kertaa kuluttaja päättää tarjonnasta ajatuksella: Kerro mitä haluat verkosta ostaa, me etsimme sinulle suomalaisen kauppiaan.

Tällä hetkellä reilulle 2,5 miljoonalle suomalaiselle verkko-ostajalle uusi kauppakeskus tarjoaa informaatiota nimenomaan kotimaisten verkkokauppiaiden tarjonnasta. Vastaavasti kotimaiset verkkokauppiaat tavoittavat entistä kohdistetummin verkko-ostajat. Uudesta keskuksesta löytyvät suomalaisten kauppojen lisäksi mm. kerho, tv-huone, lukusali, ilmoitustaulu ja leikkipaikka.

Kysyntää kauppakeskukselle on, sillä jo kolmannes maamme lähes neljän miljardin arvoisista verkko-ostoksista suuntautuu ulkomaille, koska kotimaista tarjontaa ei ole riittävästi. Joka toinen (55 %) suomalainen ostaa jo netistä, mutta vain alle viidennes (14 %) kotimaisista yrityksistä myy verkossa.

"Kotimaisetkaupat.fi on oivallinen esimerkki innovatiivisesta kotimaisen pk-yrittäjyyden tukemisesta. On tärkeää, että vahvistamme suomalaisen työn asemaa ja yrittäjien menestymistä verkkoliiketoiminnassa. Samalla kuluttajat pääsevät käyttämään vaikutusvaltaansa ja tekemään valintoja, joilla on vaikutusta meidän kaikkien hyvinvointiin", sanoo Suomalaisen Työn Liiton toimitusjohtaja Lars Collin.

"Avaamme kuluttajien toiveille ja kotimaisten yrittäjien palveluille kohtauspaikan. Tavoitteemme on, että yhä useampi suomalainen yrittäjä uskaltautuu mukaan verkkokauppaan ja kuluttajien eurot pysyvät jatkossa entistä paremmin Suomessa. Kotimaisetkaupat.fi on täysin ilmainen kuluttajille ja kauppiaille annamme liiketilat veloituksetta vähintään kolmen kuukauden ajan", sanoo Soprano Oyj:n toimitusjohtaja Arto Tenhunen.

Kotimaisetkaupat.fi:n pohjakerroksesta löytyvät perinteisten kauppakeskusten tavoin päivittäistavaroita myyvät verkkokauppiaat. Muista kerroksista löytyvät mm. muoti, vaatteet, sisustus, lahjat, kellot ja kulta, vapaa-aika, matkat, elektroniikka, kirjat, kauneus ja hyvinvointi, julkiset palvelut, pankit ja operaattorit sekä hakupalvelut.

"Kaikki suomalaiset hyötyvät verkkokaupan voimakkaasta kasvusta. Kuluttajat saavat entistä enemmän kotimaisten verkkokauppiaiden tarjontaa ja hintavertailutietoa. Verkkokauppiaat erottuvat pääsemällä paremmin esille kauppakeskuksessa, kasvattavat myyntiään ja synnyttävät maahamme lisää työpaikkoja. Yrittäjät nostavat näin myös kivijalkamyymälänsä tunnettuutta, sillä verkko on jo monissa maissa ohittanut television vaikuttavimpana mediana. Samalla yhteiskuntamme hyötyy, koska suomalaisten eurot eivät valu enää ulkomaille, vaan päinvastoin ulkomaiset ostajat löytävät verkosta entistä paremmin suomalaiset kauppiaat", Tenhunen jatkaa.

Tutkimustulosten mukaan kotimaiset pk-yrittäjät aikovat täyttää kuluttajien toiveet tehdä nettiostoksia myös suomalaisista verkkokaupoista seuraavien kahden vuoden aikana. Jo joka neljäs (23%) yrittäjä aikoo perustaa verkkokaupan vuonna 2008. Kuusi ylivoimaisesti halutuinta syytä ovat tuoreen päättäjäkyselyn mukaan nykyaikaisuus (87%), sähköinen markkinointi on kätevää (77%), suurempi markkina-alue Suomessa (74%), vähemmän henkilöstökuluja (73%), parempi kannattavuus (59%) ja mahdollisuus vientikauppaan (49%).

Suomalaisten yrittäjien verkkoliiketoiminta-aikeita selvitettiin marraskuussa 2007 toteutetussa valtakunnallisessa verkkokauppatutkimuksessa, johon vastasi 2 676 suomalaista yrittäjää ja yrityspäättäjää

Lisätietoja:
Arto Tenhunen, toimitusjohtaja, Soprano Oyj, puh. 0400 413 314, [email protected]
Pekka Vennamo, hallituksen puheenjohtaja, Soprano Oyj, puh. 045 6700 520, [email protected]

1

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viksuna miehenä

      levität vielä samaa ilosanomaa 103% lyhentämättömänä ? OU JEE !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4592
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      178
      1825
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1520
    4. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1006
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      961
    6. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      873
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      85
      856
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      832
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      45
      797
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      778
    Aihe