synnytyksestä

päärynäbanaani

miten synnytitte kaksoset? voisiko joku kertoa?

11

1986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksoset syntyivät

      suunnitellulla sektiolla. Toinen oli semmoisessa asennossa ettei olisi ollut turvallista synnyttää alakautta.

    • synnytetty

      Sektiolla syntyivät, koska kohdunsuu ei auennut tarpeeksi lapsiveden menosta, muutaman päivän käynnistysyrityksistä ym huolimatta.

    • "perinteisesti"

      Meillä kaksoset syntyivät ihan perinteisin menoin. Ekaksi syntyi A- vauva ja siintä puolen tunnin kuluttua putkahti maailmaan B- vauva. Ja kolmantena vielä ponnistin ison istukan. Ensimmäinenhän sen tien raivaa, mutta ponnistushan onkin jo sitten se tuplatyö. Ja sen jälkeen kyllä kaikki muuukin on sitä tuplatyötä. Kyllä se siitä...

    • Nasun ja Tikrun äippä

      Eli alakautta syntyivät, molemmat pää edellä. Ensimmäinen toki raivaa paikat kunnolla auki, mutta ei se toinen sieltä nyt ihan itsekseen sentään tule kuten moni mulle ainakin sanoi. Ja mullakin sitä ennen alla 4 synnytystä, joten nekin oli jo paikkoja muovanneet. Mutta pikku juttu se synnytys lopulta on verrattuna siihen kun arki sitten alkaa. Mun kokemuksen mukaan kaksi ei mene siinä kuin yksikin... Tuplana tulee kaikki, kuten edellinenkin vastaaja jo mainitsi.

      Tsemppiä sulle kovasti, jos tuplaonni on osunut kohdalle!:)

      • KEH

        Olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, että ei todellakaan ensimmäisenä maailmaan tuleva raivaa tietä toiselle! Näin kovasti vakuuteltiin, mutta kyllä se oli yhtä lailla täyttä työtä saada B-vauva maailmaan!
        Synnytin 3kk sitten tuplat, ihan perinteisellä tavalla syntyivät. A-vauva pää edellä, B jalat edellä. Synnytyksen kesto 4,5 h. Luomusynnytys, ei kivunlievityksiä koska niitä ei ehditty antaa! Synnytyksen jälkeen nukutus, että saatiin tikattua.
        Huh huh, onnea synnytykseen!


      • päärynäbanaani

        saimme kaksoset 3 kk sitten. olivat perheen 7. ja 8. lapsi. meillä synnytys kesti 19 h, a:n ponnistus 1 h ja b:n 49 min istukka.


      • Tuplamamma85
        päärynäbanaani kirjoitti:

        saimme kaksoset 3 kk sitten. olivat perheen 7. ja 8. lapsi. meillä synnytys kesti 19 h, a:n ponnistus 1 h ja b:n 49 min istukka.

        Meillä neidit syntyivät alatiesynnytyksellä rv 37. Esikoiset olivat ja kun ei ole muuta kokemusta niin mielestäni ainakin oli helppo synnytys. 6 h 30 min kesti koko touhu. A-vauvaa ponnistin 20 min, B-vauva tuli 5 min siskonsa perään. Naureskeltiin siinä sitten että piti siskoa nilkasta kiinni =) Positiivinen kokemus kaikenkaikkiaan.


      • täälläkin
        Tuplamamma85 kirjoitti:

        Meillä neidit syntyivät alatiesynnytyksellä rv 37. Esikoiset olivat ja kun ei ole muuta kokemusta niin mielestäni ainakin oli helppo synnytys. 6 h 30 min kesti koko touhu. A-vauvaa ponnistin 20 min, B-vauva tuli 5 min siskonsa perään. Naureskeltiin siinä sitten että piti siskoa nilkasta kiinni =) Positiivinen kokemus kaikenkaikkiaan.

        Eli esikot synty -02 ja rv36 3 ja ihan alateitse. 4h30min kesti, A-vauva pää edellä ja B-vauva toinen jalka edellä 12min veljeään myöhemmin. Vaikka B-vauva oli 300g isompi ja tuli spagaati asennossa, tuli hän kuitenki aikas "liukkaasti" ekan jälkeen..


    • kani80

      Perinteisesti putkahti mullakin..oli yksi synnytys kylläkin takana (n.5v sitten), tiedä sitten mahtoiko helpottaa. Käynnistettiin myrkytyksen takia vkolla 35 6 ja synnytys kesti vaivaset 2h15min. En ehtiny saamaan ku ilokaasua ja kun olin 8cm auki, niin yritettiin kohdunkaulan puudutusta piikillä. Laitetaan yleensä 4 kohtaan, mutta ehdittiin laittaa vaan kahteen. Mut auttoi sekin, kirpasi vain pahasti yhdestä kohtaa :). Oli hassua tajuta synnytyksessä, että yksi vauva tuli jo ja nyt saa sitten alkaa punkeemaan vaan toista ulos :D !!! Tuntu koomiselta, mahtoikohan ilokaasulla olla jotain tekemistä asian kanssa..
      Miehestä oli apua paljon, seurasi silmä kovana supistuskäyrää ja kun näki supistuksen tulevan, käski alkaa imppaamaan kaasua. Tein työtä käskettyä ja ajoitus oli aina ihan kohdallaan. Supistuksen alkaessa siis heti imemään kaasua kitusiin, iiihan loppuun asti, ni auttaa!!! Ekalla kerralla (-03) kun imin sitä miten sattuu eikä tuntunu jeesivän yhtään :(, yäk.
      Paljon tsemppiä vaan kaikille kaksosia oottaville; kyllä siitä hengissä selviää, eikä tarvi pelätä, ku osaavat niin hyvin sairaalassa asiansa. Ja vauvat yleensä kohtuu pieniä (itellä 2500g ja 2160g)että ei paikat pääse repeämään.
      Haaste on selvitä ekasta kolmesta kuukaudesta vaavien kanssa kotona, sitten alkaa jonkinlainen rytmi löytymään ja unetkin pitenee. Jos mies löytyy, niin pistäkee ukko hommiin vaan. Meillä oli onni et tuli kaksi vauvaa, muuten olisi tullu riitaa siitä, kunmpi saa pitää vauvaa sylissä!!
      Lycka till!!!

      • pupu80

        ...että kun selvis ekasta vuodesta niin pääsi itsekkin vähän nukkumaan ja kun selvisi toisesta vuodesta niin alkoi unet pidentyä ja tuli yhteinen rytmi... että sillai. Ei ollu unikouluista apua vaikka mtä koitettiin.Hengissä ollaan ja nyt jo nukutaan kunnolla,ihanaa!!tytöt 4v


      • kani80

        ..rytmeistä sen verran, et ku kaksosista poika on nyt ollu sairaalassa kaksi yötä, ni sisko nukkuu koko yön putkeen...! Yleensä on heränny molemmat 1-2 krt. Sisko on selvästikin heränny sit aina veljensä karjuntaan ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      51
      3326
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2782
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      141
      2573
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2291
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2014
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      35
      1258
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1164
    Aihe